رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | احراز هویت شش تن از زندانیان محکوم به اعدام در زندان بابل


خبرگزاری هرانا – زندان متی کلا بابل از جمله زندان‌های بزرگ ناحیه شمال کشور است که مانند اکثر زندان‌های کشور جمعیتی از محکومان به اعدام را در خود جای داده است. هرانا به تازگی موفق به احراز هویت تعدادی از این افراد شده است که در ادامه می آید.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هویت شش تن از زندانیان محکوم به اعدام که در زندان متی کلا بابل بسر می‌برند، احراز شده است.

این زندانیان از سال ۱۳۹۷ تاکنون در بند ۳ بالا و بند ۱ پایین زندان متی کلا بابل بسر می‌برند.

چهار تن از این افراد پیشتر نیز سابقه بازداشت و محکومیت داشته اند. حامد دایپور، ایمان حافظی، مجید قاسم زاده و جعفر گالشی پیشتر در پرونده‌هایی جداگانه به اعدام محکوم شده بودند اما در نهایت محکومیت آنها به ۱۵ سال و یک روز حبس تعزیری تقلیل یافته بود.

گفتنی است، بنا به ماده هفت دستورالعمل اجرایی الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر که توسط رییس قوه‌ قضاییه به تمام مراجع قضایی کشور ابلاغ شده، کماکان وارد کردن، صادر کردن، ارسال، تولید، ساخت، توزیع، فروش یا در معرض فروش قرار دادن بیش از ۲ کیلوگرم مواد مخدر صنعتی غیر دارویی و خرید، نگهداری، مخفی یا حمل کردن آن بیش از ۳ کیلوگرم با مجازات اعدام مواجه خواهد شد. این مجازات در حالی است که بنا بر عرف بین الملل جرائم مرتبط با مواد مخدر ازجمله جرائم سزاوار اعدام محسوب نمی‌شوند. امری که پیش از این موجب قطع شدن کمک‌های مالی برخی کشورها به جمهوری اسلامی درخصوص مبارزه با مواد مخدر شده بود.

اسامی زندانیانی محکوم به اعدام در زندان متی کلای بابل که توسط هرانا احراز شده، به شرح زیر است:

۱- حامی دایپور – محکوم به اعدام از بابت اتهام مرتبط با مواد مخدر (کمتر از ۸۰ گرم) – تاریخ صدور حکم: ۱۳۹۸

۲- ایمان حافظی – محکوم به اعدام از بابت اتهام مرتبط با مواد مخدر (کمتر از ۸۰ گرم) – تاریخ صدور حکم: ۱۳۹۸

۳- مجید قاسم زاده – محکوم به اعدام از بابت اتهام مرتبط با مواد مخدر (کمتر از ۸۰ گرم) – تاریخ صدور حکم: ۱۳۹۸

۴- جعفر گالشی – محکوم به اعدام از بابت اتهام مرتبط با مواد مخدر (کمتر از ۸۰ گرم) – تاریخ صدور حکم: ۱۳۹۸

۵- علیرضا اسفندیاری – محکوم به اعدام از بابت اتهام مرتبط با مواد مخدر (۵ کیلوگرم ماده مخدر شیشه) – تاریخ صدور حکم: ۱۳۹۸- فاقد سابقه کیفری

۶- مجتبی عرب – محکوم به اعدام از بابت اتهام مرتبط با مواد مخدر (۵ کیلوگرم ماده مخدر شیشه) – تاریخ صدور حکم: ۱۳۹۸- فاقد سابقه کیفریمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.