رسانه خبری پیامِ ایرانی

پشتیبانی آنگلا مرکل و اتحادیه اروپا از سازمان جهانی بهداشت | جهان | DW


به گزارش خبرگزار ی آلمان روز پنجشنبه ۲۸ فروردین (۱۶ آوریل) آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و همچنین اتحادیه اروپا از اقدامات و فعالیت‌های سازمان جهانی بهداشت حمایت کردند.

 مرکل در کنفرانس ویدئویی سران هفت کشور صنعتی جهان تاکید کرد پیروزی بر اپیدمی کرونا در جهان تنها با “اقدامات بین المللی قدرتمند و هماهنگ” امکان پذیر است.

اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان روز پنجشنبه ضمن اعلام این خبر گفت که صدراعظم این کشور در کنفرانس ویدئویی سران هفت کشور صنعتی همچنین حمایت کامل خود را از سازمان جهانی بهداشت و ائتلاف تولیدکنندگان واکسن موسوم به “ائتلاف خلاق در آمادگی مبارزه با اپیدمی‌ها” (CEPI) و همچنین “ائتلاف جهانی واکسن” (GAVI) اعلام کرده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا پس گسترش شدید ویروس کرونا در این کشور و افزایش شمار جان‌باختگان گفت که اقدامات سازمان بهداشت جهانی اشتباه و ناکافی بوده است و این سازمان را به “داشتن مدیریتی ناکارآمد در بحران همه‌گیری کرونا” متهم کرد.

ایالات متحده آمریکا پرداخت کمک به سازمان بهداشت جهانی را نیز به حالت تعلیق درآورد. ترامپ گفته بود که سازمان جهانی بهداشت با اعتماد به آمار و اطلاعات ارائه شده از سوی چین که در صحت آن‌ها تردید وجود دارد و همچنین توصیه‌های غلط، موجب شیوع بیشتر این بیماری در جهان شده است.

آمریکا در سال ۲۰۱۹ بیش از ۴۰۰ میلیون دلار از بودجه سازمان بهداشت جهانی را تأمین کرد. مبلغی که حدود ۱۵ درصد از بودجه سالانه این سازمان را شامل می‌شد.

واکنش‌ها در اروپا

 تاکنون علاوه بر آلمان ۲۳ کشور جهان حمایت خود را از سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده‌اند و فعالیت این سازمان را در مبارزه با گسترش ویروس کرونا مورد تقدیر قرار داده‌اند.

وزرای امور خارجه ۲۳ کشور پس از یک کنفرانس ویدئویی در روز پنجشنبه در بیانیه مشترکی بر “اهمیت سازمان‌های بین المللی در مبارزه علیه بیماری‌های همه‌گیر” تأکید کرده‌اند. در این بیانیه “لزوم همکاری بین‌المللی میان کشورها در این جهت” نیز برجسته شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در تماس تلفنی با رئیس سازمان جهانی بهداشت “پشتیبانی قاطع و کامل” این اتحادیه را از اقدامات این سازمان در مبارزه با گسترش بیماری کووید۱۹ در جهان اعلام کرد.

‌هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان نیز در این باره گفت که اکنون وقت انتقاد از اقدامات سازمان جهانی بهداشت نیست و باید در این زمان با تمام نیرو و متحد عمل کنیم. او گفت درست مانند این است که “خلبان هواپیمای در حال پرواز را از پنجره بیرون بیاندازیم و این اقدام غیرمسئولانه است”.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.