رسانه خبری پیامِ ایرانی

واکنش سازمان اطلاعات عراق به اتهام همدستی در کشتن قاسم سلیمانی | جهان | DWموضوع از پست توییتری ابوعلی عسکری آغاز شد. عسکری یکی از فرماندهان کتائب حزب‌الله در عراق است، نیروی وابسته به حشدالشعبی که با حمایت و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران در عراق فعالیت می‌کند.

عسکری در این پست توییتری که روز دوشنبه ۱۲ اسفند (دوم مارس) منتشر کرده بود مدعی شده بود که رئیس سازمان اطلاعات عراق، مصطفی کاظمی در حمله پهپادی آمریکا به قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس، یکی از رهبران کتائب حزب‌الله دست داشته است.

حشدالشعبی پیش از این نیز از مداخله و همدستی نیروهای امنیتی عراق در حمله روز سوم ژانویه آمریکا به خودروی حامل قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس سخن گفته بود. مقامات عراقی هرگونه مداخله‌ای را در رابطه با حمله به فرمانده سپاه قدس تکذیب کرده‌اند.

پست توییتری ابوعلی عسکری درباره اتهام همدستی رئیس سازمان اطلاعات عراق در قتل قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس در شرایطی منتشر می‌شود که محمد توفیق علاوی از پست نخست‌وزیری عراق و تشکیل کابینه جدید اعلام انصراف داده بود.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، پس از استعفای علاوی مهلتی ۱۵ روزه برای تشکیل دولت جدید عراق تعیین کرده است. پس از آن بود که گمانه‌زنی‌هایی پیرامون احتمال نامزدی مصطفی کاظمی برای پست نخست‌وزیری عراق مطرح شد.

کتائب حزب‌الله و تعیین نخست‌وزیر

ابوعلی عسکری در پست توییتری خود انتخاب مصطفی کاظمی برای مقام ریاست دولت عراق را اعلام جنگ به ملت این کشور خوانده و آن را برای امنیت عراق اقدامی ویرانگر ارزیابی کرده است.

عسکری توصیه کرده است که زمام امور مجددا برعهده عادل عبدالمهدی قرار گیرد. عبدالمهدی در سایه اعتراضات گسترده سیاسی در عراق در اوایل ماه دسامبر از مقام نخست‌وزیری این کشور کناره‌گیری کرد و فعلا به طور موقت اداره دولت را به عهده دارد.

عسکری تنها مانع بر سر راه بازگشت عبدالمهدی به مقام پیشین خود را پذیرش او از سوی مرجعیت عراق دانسته است و گفته که با جلب رضایت مرجعیت عراق، عبدالمهدی می‌تواند وظیفه هدایت دولت عراق را ادامه دهد.

بیانیه سازمان اطلاعات عراق

در پی انتشار پست توییتری ابوعلی عسکری و اتهام همدستی مصطفی کاظمی در کشتن قاسم‌سلیمانی و ابومهدی مهندس در نزدیکی فرودگاه بغداد، سازمان اطلاعات عراق (IIS) روز چهارشنبه ۱۴ اسفند (چهارم مارس) بیانیه‌ای منتشر کرده است.

در این بیانیه اتهامات مطرح شده از سوی حشدالشعبی و کتائب حزب‌الله عراق بی‌اساس اعلام شده است. در این بیانیه آمده است که چنین اتهاماتی به حیثیت سازمان اطلاعات عراق آسیب می‌رساند و امنیت این کشور را به مخاطره امی‌اندازد.

سازمان اطلاعات عراق اعلام کرده است که به وظایف خود در قبال مردم عراق عمل می‌کند و هیچگونه دخالتی در حمله هوایی آمریکا به خودروی حامل سلیمانی و ابومهدی مهندس نداشته است.

بحران سیاسی عراق که منجر به کناره‌گیری عادل عبدالمهدی در هفته‌های پایانی سال گذشته میلادی شده بود، با اعلام انصراف محمدتوفیق علاوی از پذیرش این مسئولیت وارد مرحله جدیدی شده است. اختلاف نظر بین احزاب و گروه‌های سیاسی فعال در عراق بر سر جانشین المهدی می‌تواند بار دیگر ثبات و امنیت عراق را به چالش بکشد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.