رسانه خبری پیامِ ایرانی

در پاییز بار دیگر کرونا اوج‌گیری خواهد داشتمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

معاون‌کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران در تشریح وضعیت موجود و استراتژی مقابله با کروناویروس در آینده گفت که پیش‌بینی می‌کنیم در پاییز بار دیگر این ویروس اوج‌گیری خواهد داشت و همزمان با آن پیش‌بینی می‌کنیم پیک آنفلوآنزا در کشور را نیز مشاهده کنیم.

به گزارش «خبرگزرای ایسنا» ایرج حریرچی روز پنج شنبه ۱۶ آوریل ۲۰۲۰ در ویدئوکنفرانسی عنوان کرد «ایران بیست و یکمین کشوری بود که ویروس کرونا در آن به وجود آمد و شیوع پیدا کرد. ما در ابتدا زمانی که به لحاظ مبتلا پس از کشور چین بودیم مورد انتقاد قرار گرفتیم. اما در حال حاضر همه مشاهده کردند که کشورهای پرقدرتی همچون ایتالیا، فرانسه، انگلیس و آمریکا درگیر شیوع این بیماری شدند و وضعیت برای خارجی‌ها و داخلی‌ها مشخص شد.»

او افزود: «به لحاظ رتبه مرگ و میر به ازای یک میلیون نفر ما در رتبه دهم قرار گرفته‌ایم به شکلی که به ازای یک میلیون نفر ۵۷ نفر فوتی داشته‌ایم. در حقیقت کشورها چون به لحاظ جمعیت کلی در شرایط متفاوتی قرار گرفته‌اند برای رتبه‌بندی مرگ و میرها باید تعداد مرگ و میرها در یک میلیون نفر مورد مقایسه قرار گیرد که کشور ما با این ارزیابی در رتبه دهم قرار دارد.»

حریرچی در ادامه مدعی شد: «از نخستین لحظه‌ای که تست اولیه کروناویروس در کشور مثبت شد بدون ملاحظات سیاسی این موضوع اعلام شد. البته باید به این نکته توجه کنیم که فردی که مبتلا شده بود در هنگام انجام تست خیلی قبل‌تر مبتلا شده و چون از چین نیامده بود پس از فرد دیگری گرفته است لذا این بیماری قبل‌تر از انجام این تست در کشور بوجود آمده است.»

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح کرد «با توجه به چیزی که تاکنون از ویروس می‌بینیم پیش‌بینی می‌کنیم در پاییز بار دیگر این ویروس اوج‌گیری خواهد داشت و همزمان با آن پیش‌بینی می‌کنیم پیک آنفلوآنزا در کشور را نیز مشاهده کنیم.»

حریرچی تأکید کرد: «بی‌تردید بازگشایی غیربرنامه‌ریزی شده برای کسب و کارها می‌تواند یک فاجعه به همراه داشته باشد و حضور این فعالیت‌ها بیشتر از ضرری که در بازگشایی دیرهنگام دارند می‌تواند خسارت در پی داشته باشد. این موضوع را همه اقتصاددان‌ها با اتفاق نظر اعلام کرده‌اند. ما مداخلات اجتماعی که انجام داده‌ایم در مقایسه با سایر کشورها خیلی وسیع نبوده اما مهم‌ترین اقدام انجام شده تغییر رفتار فردی در جامعه بوده است. اقدام دوم تعطیلی مدارس در اسفند بوده است اما کسبه بدون هیچ مانعی تا هشتم فروردین کار کردند.»

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران در پایان خاطرنشان کرد که در حال حاضر روزانه ۱۵۰۰ نفر مبتلا و کمتر از ۱۰۰ مرگ و میر داریم. تصور می‌کنیم این ارقام پایین می‌آیند؛ اما مطمئنا به صفر نخواهند رسید. بی‌تردید اقدام اجتماعی بازگشایی بدون ارزیابی، حتما ناعاقلانه است و نباید انجام شود. ولی باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که اقتصاد هم کشش خاصی دارد و باید این ملاحظات نیز در نظر گرفته شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

mongolia politics دانلود آهنگ هوروش بند به نام چه حالی میشی7 11 aalborg stczech 32 pistol gladsaxe møllevej 75 2860 søborg JavaabMojezeye Eshgh