رسانه خبری پیامِ ایرانی

عفو بین‌الملل: نیروهای امنیتی ایران دست‌کم ۲۳ کودک را در اعتراضات آبان کشتند


حق نشر عکس
Amnesty international

Image caption

عفو بین‌الملل گزارش خود را تحت عنوان”به بچه‎هایمان شلیک کردند” منتشر کرده است

سازمان عفو بین‌الملل در تحقیقات خود به شواهدی دست یافته است که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی ایران دست کم ۲۳ کودک را در جریان اعتراضات سراسری در آبان ۱۳۹۸ کشته‌اند.

عفو بین‌الملل در گزارشی با عنوان “به بچه‎هایمان شلیک کردند”، می گوید بنا به یافته‌های این تحقیقات، دست کم ۲۲ نفر از این افراد بر اثر استفاده‌ غیرقانونی نیروهای امنیتی از مهمات مرگبار علیه معترضان غیرمسلح و رهگذران جان باخته‌اند. بر اساس این گزارش جان‌باختگان شامل ۲۲ پسر ۱۲ تا ۱۷ ساله بوده‌اند و همچنین دختربچه‌ای که گفته می‌شود بین ۸ تا ۱۲ سال سن داشته است.

گزارش عفو بین الملل می گوید “این ۲۳ کودک در ۱۳ شهر در ۶ استان در نقاط مختلف کشور (اصفهان، فارس، کرمانشاه، خوزستان، کردستان و تهران) کشته شده‌اند و این نشان‌دهنده‌ دامنه‌ی گسترده‌ آن سرکوب خونین است”.

سازمان های حقوق بشری می گوید در جریان اعتراضات آبان ماه در ایران که در اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین آغاز شد، نیروهای مسلح و امنیتی ایران معترضان را به شکل کم سابقه سرکوب کردند.

فیلیپ لوتر، از مدیران سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید: “در ماه‌های اخیر، ابعاد هولناک استفاده‌ غیرقانونی نیروهای امنیتی ایران از سلاح‌های مرگبار منتشر شده… با این حال، باز هم تکان‌دهنده است که ببینیم این همه کودک قربانی این قساوت شده‌اند”.

آقای لوتر گفته “تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه‌ای باید در مورد این کشتارها انجام شود و آمران و عاملان باید در دادگاه‌های عادلانه مورد محاکمه قرار گیرند”.

حق نشر عکس
UGC

Image caption

نیروهای مسلح و امنیتی در تهران از یک دبستان برای بازداشت و انتقال معترضان استفاده می کنند

عفو بین الملل پیشتر از کشته شدن دست کم ۳۰۴ معترض در جریان اعتراضات آبان ماه خبر داده بود. خبرگزاری رویترز شمار کشته شدگان را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده است. مقام‌های دولتی ایران این آمار را رد می‌کنند. دولت حسن روحانی می گوید انتشار این آمار وظیفه قوه قضائیه است اما قوه قضائیه این موضوع را کرده و دولت را مسئول اعلام تعداد کشته شدگان خوانده است.

ویدئوی های منتشر شده از اعتراضات آبان ماه ایران و گزارش نهادهای حقوق بشری حاکی از شلیک مستقیم گلوله به سوی معترضان بوده است. یک نماینده مجلس شورای اسلامی از قول عبدالرضا رحمانی فضلی نقل کرده که ماموران فقط سر معترشان را هدف قرار ندادند بلکه به پای آنان هم شلیک کردند.

عفو بین‌الملل در گزارش تازه خود که حدود سه ماه پس از اعتراضات آبان منتشر کرده می‌گوید این سازمان “دست‌کم ۱۰ مورد، گواهی‌های فوت و جوازهای دفن کشته شدگان را مورد بررسی قرار داده و یا با اتکا به اطلاعاتی که از منابع موثق به این سازمان رسیده، دریافته است که مرگ کودکان در نتیجه‌ شلیک گلوله به سر یا سینه آن‌ها بوده است”.

این سازمان می‌گوید “این نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی به قصد کشتن شلیک کرده بودند”.

مطابق قوانین داخلی و تعهدات بین‌المللی، ماموران مسلح و امنیتی جمهوری اسلامی ایران مجاز نیستند به سوی معترضاتی که جان دیگران را به خطر نمی‌اندازند، شلیک مرگبار انجام دهند.

انتشار اسامی ۱۹ تن از کشته‌شدگان ۱۳ تا ۱۸ ساله

کانون صنفی معلمان ایران: نگران خشونت غیرقابل وصف علیه دانش‌آموزان هستیم

یک مقام دولتی در استان تهران: از خانواده کشته‌شدگان پول گرفته نمی‌شودمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.