پارلمان اسرائیل مامور تشکیل دولت این کشور شد | جهان | DW

به اشتراک گذاشتنروز پنچشنبه، ۲۸ فروردین (۱۶ آوریل) بنی گانتس، رئیس پارلمان (کنست) به دستور روون ریولین، رئیس جمهور این کشور، نمایندگان پارلمان را دعوت کرد، برای تشکیل دولت آینده اقدام کنند. 

اکنون پارلمان ۲۱ روز برای تعیین هیات دولت فرصت دارد. در صورتی که نمایندگان پارلمان به توافق نرسند، تصمیم‌گیری برای تشکیل دولت آینده به مردم واگذار می‌شود. 

در این صورت، شهروندان اسرائیل برای چهارمین بار طی دو سال به پای صندوق‌های رای خواهند رفت. 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

در آخرین انتخابات که روز دوم مارس سال جاری برگزار شد هیچکدام از احزاب به اکثریت آرا دست نیافتند. حزب راست‌گرای لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو با ۳۶ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان قوی‌ترین حزب اسرائیل است، اما برای تشکیل دولت به رای ۶۱ نماینده نیاز دارد و تاکنون برای جلب اکثریت ناموفق بوده است. 

حزب آبی–سفید به رهبری بنی گانتس، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش، به ۳۳ کرسی دست یافت. 

قرار بود که این دو حزب یک “دولت اضطراری” تشکیل دهند، اما به توافق نرسیدند. آخرین مهلت برای این منظور شامگاه چهارشنبه به پایان رسید. 

مبارزه انتخاباتی “وحشتناک و کثیف”

رئیس جمهور اسرائیل از نمایندگان پارلمان تقاضا کرد، بر سر تعیین هیات دولت به توافق برسند و جلوی انتخابات دیگری را بگیرند. 

ریولین آخرین مبارزه انتخاباتی را “وحشتناک و کثیف” خواند و از اینکه دو نیروی اصلی صحنه سیاسی کشورش قادر به تشکیل دولت نیستند ابراز ناامیدی کرد. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، گانتس و نتانیاهو بر سر موضوعات گوناگونی اختلاف‌نظر داشته‌اند که مهم‌ترین آنها تعیین وزیر دادگستری و وزیر دفاع بوده است. 

نتانیاهو که ۱۴ سال است زمام امور کشور را در دست دارد، متهم به فساد مالی شده است و قرار بود که پرونده قضایی او اواسط ماه مارس به جریان بیافتد اما به علت شیوع کرونا محاکمه‌اش به ۲۴ ماه مه سال جاری موکول شد. 

گانتس در کارزار انتخاباتی بارها گفته بود، با ائتلاف با حزب لیکود مخالفتی ندارد ولی حاضر به همکاری با دولتی نیست که نتانیاهو در آن حضور داشته باشد. 

اما با گسترش ویروس کرونا (سارس کوو-۲) از این وعده چشم‌ پوشید و آمادگی خود را برای تشکیل یک “دولت اضطراری” با لیکود در شرایط بحرانی اعلام کرد. 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در اسرائیل تا ظهر پنجشنبه ۱۲ هزار فرد مبتلا به کووید ۱۹ (بیماری ناشی از کرونا) ثبت شده‌ است. شمار جان‌باختگان ۱۳۰ نفر اعلام شده است. 

دولت اسرائیل یکی از دولت‌های موفق در زمینه مبارزه با کرونا به‌شمار می‌رود. 

خبرگزاری فرانسه به نقل از کارشناسان نوشت، نتانیاهو احتمالا به انتخابات چشم دوخته زیرا امیدوار است که موفقیت دولت در بحران کنونی، اتهام فساد مالی علیه او را در سایه قرار دهد و حزب او به اکثریت آرا دست یابد. 

در این صورت سیاستمدار ۷۰ساله می‌تواند باعث وضع قوانینی در پارلمان شود که جلوی پی‌گرد قانونی او را بگیرند.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *