رسانه خبری پیامِ ایرانی

اعتراض عضو شورای نگهبان به تصویب دو‌فوریت اصلاح قانون انتخابات۱۱ ساعت،۲۷ دقیقه

یک روز پس از تصویب دو‌فوریت طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهور و مجلس خبرگان رهبری، هادی طحان‌نظیف، عضو حقوق‌دان شورای نگهبان در این‌باره موضع‌گیری کرد.

به گزارش ایران‌وایر، هادی طحان‌نظیف، در صفحه اینستاگرام خود به‌طور ضمنی نوشت که شورای نگهبان این طرح را رد خواهد کرد.

اشاره طحان نظیف به تصویب دو فوریت طرح اصلاح قانون انتخابات است که بر اساس آن کاندیداها می توانند از کسانی‌که علیه آنان گزارش نادرست داده‌اند، شکایت کنند.

این عضو حقوق‌دان شورای نگهبان در ادامه به شیوع ویروس کرونا اشاره کرده و نوشته‌: «در فضای عمومی کشور و در میان مردم اولویت‌‌سنجی و پیگیری اولویت‌های تعیین‌شده، جایگاه نهادها را مشخص می‌کند. اینکه نمایندگان مردم چقدر دغدغه مردم و مسائل آن‌ها را در چنین روزهای کرونایی داشته باشند، جایگاه مجلس را در ذهن جامعه روشن می‌کند. اینکه الان مردم در چه وضعیتی هستند و با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند و نمایندگان آنها چقدر پیگیر مسائل و موضوعات مردم باشند، آنها را در رأ‌س امور می‌نشاند.»

او سپس ادعا کرده‌ که از دید شورای نگهبان، مجلس در راس امور است ولی این برخی از نمایندگان مجلس دهم هستند که به این ایده که مجلس فاقد قدرت است دامن می‌زنند.

احتمالا اشاره این عضو شورای نگهبان به نمایندگانی چون پروانه سلحشوری، علی مطهری و محمود صادقی است که پیش‌تر و در جریان گران‌کردن بنزین و سرکوب اعتراضات مردم و سپس رد‌صلاحیت فله‌ای نمایندگان مجلس دهم در انتخابات مجلس یازدهم، نقش مجلس را تزیینی خوانده بودند و درباره جمهوریت نظام اظهار نگرانی کرده بودند.

لازم به توضیح است که طرح دوفوریتی مذکور، امکان شکایت از افرادی که گزارش خلاف واقع علیه کاندیداها به شورای نگهبان و نهادهای نظارتی ارائه می‌کنند، ممکن می‌شود. این دو فوریت طرح پس از این در مجلس مطرح و تصویب شد که در جریان بررسی صلاحیت‌های نمایندگان مجلس دهم، بیش از ۹۰ نماینده توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شدند و عباسعلی کدخدایی ادعا کرد که اغلب آن‌ها پرونده‌ سواستفاده‌های اقتصادی داشته‌اند.

انتقاد اعتراضی طحان‌ظنیف از مجلس بر پایه شرایط بحرانی شیوع کرونا در ایران است. او ادعا کرده‌ که مجلس برای تصویب لایحه بودجه ۹۹ دست به دامان حکم حکومتی رهبر شد. این در حالیست که مجلس لایحه بودجه ۹۹ را رد کرده و از دولت خواسته بود که اصلاحات لازم را انجام دهد! 

همچنین گفتنی است که محمود صادقی، نماینده تهران، از این حکم حکومتی رهبر جمهوری اسلامی انتقاد کرده و آن را «آخرین میخ به تابوت مجلس» خوانده بود. 

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.