رسانه خبری پیامِ ایرانی

لوئیس سپولودا، نویسنده صاحب‌نام شیلی بر اثر کرونا درگذشت | فرهنگ و هنر | DWلوئیس سپولودا (Luis Sepúlveda Calfucur) نویسنده، روزنامه‌نگار، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان فیلم شیلیایی در سن ۷۰ سالگی در اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ درگذشت. او از همراهان نزدیک سالوادر آلنده، رئیس جمهور شیلی بود که در پی کودتای آگوستو پینوشه در سال ۱۹۷۳ و سرنگونی آلنده به دو سال و نیم زندان محکوم شد.

رژیم پینوشه سپولودا را در پی فشارهای بین‌المللی در حصر خانگی قرار داد. او ولی موفق به فرار شد و به همکاری با نیروهای مخالف روی آورد و فعالیت هنری و تئاتری زیرزمینی علیه رژیم پینوشه را سازمان داد. با دستگیری مجدد سپولواد دادگاه نظامی برای او ۲۸ سال زندان برید، ولی این بار هم به دلیل اعتراض‌های بین‌المللی رژیم پینوشه او را از زندان آزاد کرد و او را به تبعیدی ۸ ساله فرستاد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بخش بزرگی از دوران تبعید سپولودا در آلمان سپری شد. او برای تامین زندگی خود به رانندگی کامیون میان هامبورگ و استانبول اشتغال داشت. هفت سالی نیز در کشتی سازمان صلح سبز به تخریب محیط زیست در گوشه‌های مختلف اروپا اعتراض می‌کرد و در عین حال برای هفته‌نامه اشپیگل هم گزارش و جستار می‌نوشت. بعدتر به فرانسه و نهایتا به اسپانیا نقل مکان کرد و در این سال‌های اخیر همراه با خانواده‌اش در آنجا زندگی می‌کرد.

سپولوداد که به خاطر آثارش چندین جایزه بین‌المللی دریافت کرده، ۶ هفته پیش به عنوان اولین بیمار کرونایی در شمال اسپانیا نتیجه تست کرونایش مثبت اعلام شد و در هفته‌های اخیر در بخش مراقبت ویژه بیمارستان به طور مصنوعی تنفس می‌کرد. با از کار افتادن شماری از ارگان‌های داخلی او نهایتا از پس کرونا برنیامد و چشم بر جهان فروبست.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

سپولواد در ایران هم نام نا‌آشنایی نیست و دستکم دو اثر او با نام‌های “پیرمردی که داستان‌های عاشقانه می‌خواند” و “کشف بزرگ حلزون” به فارسی ترجمه شده‌اند. رمان اول که به مسائل زیست‌محیطی می‌پردازد به ۵۰ زبان دیگر جهان نیز ترجمه شده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.