رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | ویروس کرونا؛ رضا غلامحسینی به مرخصی اعزام شد


خبرگزاری هرانا – رضا غلامحسینی، فعال مدنی روز شنبه ۱۰ اسفندماه از زندان بندرعباس به مرخصی اعزام شد. آقای غلامحسینی از تاریخ ۳ مهرماه امسال دوره محکومیت ۱۸ ماهه‌ی خود را سپری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۸، رضا غلامحسینی، فعال مدنی از زندان بندرعباس به مرخصی اعزام شد.

پس از شیوع گسترده ویروس کرونا و افزایش نگرانی ها از سرنوشت صدها هزار زندانی، رئیس قوه قضائیه طی دو بخشنامه در اسفندماه سال جاری به هدف کنترل وضعیت بهداشتی زندانها شرایطی را برای اعزام به مرخصی زندانیان اعلام کرد که عمدتا شامل زندانیان مالی و همینطور زندانیان با محکومیت کمتر از ۵ سال می شد.

این شرایط در مورد زندانیان سیاسی سختگیری مضاعفی دارد علاوه بر اینکه مسئولان قضایی یا سازمان زندانها در روند اداری مرخصی برخی زندانیان عقیدتی مانع تراشی های فراقانونی می کنند. با این حال در روزهای اخیر تعدادی از زندانیان سیاسی موفق شدند با توسل به این بخشنامه و تامین قرار در به مرخصی اعزام شوند.

اعزام به مرخصی آقای غلامحسینی بر اساس همین بخشنامه صورت گرفته و تا تاریخ ۱۵ فروردین ۹۹ برقرار خواهد بود.

رضا غلامحسینی پیشتر در تاریخ ۳ مهرماه ۹۸، توسط نیروهای وزارت اطلاعات با اتهام اولیه‌ی “فعالیت تبلیغی علیه نظام” از طریق انتشار محتواهای انتقادی در صفحه شخصی خود بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد در بندرعباس منتقل شد. آقا غلامحسینی مدتی بعد و پس از پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اداره اطلاعات بندرعباس به زندان بندرعباس منتقل شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات رضا غلامحسینی آذرماه امسال در دادگاه انقلاب بندرعباس برگزار شد. وی نهایتا از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام”به یک سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “توهین به رهبری” به ۲ سال حبس تعزیری و در مجموع به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد.

با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۲ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “توهین به رهبری”در خصوص وی قابل اجرا بود. با این حال نهایتاً با عدم اعتراض و تسلیم به رای از طرف آقای غلامحسینی این حکم به ۱۸ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

با صدور حکم قطعی، بازداشت موقت ایشان به اجرای حکم منجر شد و آقای غلامحسینی هم‌اکنون دوره محکومیت ۱۸ ماهه خود را سپری می‌کند.

آقای غلامحسینی پیشتر نیز در تاریخ ۲۳ دی ماه ۹۸ به مرخصی اعزام شد و در تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۳۹۸ با پایان دوره مرخصی به زندان بندرعباس بازگشت.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.