رسانه خبری پیامِ ایرانی

بحران کرونا؛ رئیس جمهوری برزیل وزیر بهداشت کشور را برکنار کرد | جهان | DW


ژائر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل بارها بیماری کووید- ۱۹ را “آنفلوانزای کوچک” خوانده و ضرورت اجرای تدبیرهایی نظیر ممنوعیت رفت و آمد و فاصله‌گذاری فیزیکی اجتماعی برای مقابله با آن را رد کرده است.

این در حالی است که لوئیز هنریکه مندتا، وزیر بهداشت برزیل با استناد به تجربه موفق دیگر کشورهای جهان برای مهار گسترش ویروس جدید کرونا، محدودیت فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی، مانند ممنوعیت تردد غیرضروری شهروندان را بسیار لازم و موثر ارزیابی می‌کرد.

این اختاف‌نظرها، چنان که مندتا روز پنج‌شنبه ۲۸ فروردین در یک پیام توئیتری خبر داده، به اخراج او از هیئت دولت توسط بولسونارو منجر شده است.

رئیس جمهوری برزیل همزمان با اعلام خبر برکناری مندتا، نلسون تئیچ را به عنوان وزیر بهداشت جدید معرفی کرد. او انکولوژیست است و در شبکه‌های اجتماعی از راهکارهایی برای مقابله به شیوع کرونا پشتیبانی کرده که با دیدگاه‌های وزیر برکنار شده هم‌سو به نظر می‌رسد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

به گزارش “تاگس‌شاو”، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان، نلسون تئیچ در نخستین کنفرانس خبری خود به عنوان وزیر بهداشت برزیل تاکید کرده که او در مورد کنار گذاشتن محدودیت‌های اجتماعی و اقتصادی برای مهار کرونا هیچ “تصمیم ناگهانی” نخواهد گرفت.

شگفتی ناظران از معرفی وزیر جدید

معرفی وزیر بهداشت جدید برزیل و سخنان او در حمایت از ادامه محدودیت‌ها بسیاری از ناظران را شگفت‌زده کرده، زیرا بولسونارو فاصله‌گذاری اجتماعی و محدودیت رفت و آمد را باعث ضربه خوردن به فعالیت‌های اقتصادی و غیرضروری می‌داند.

تصمیم‌گیری‌های مندتا برای مقابله با شیوع سریع ویروس جدید کرونا، گرچه به اخراج او از کابینه انجامید، در میان شهروندان برزیلی با پشتیبانی گسترده‌ای روبرو شده است. در همین حال بولسونارو بیش از پیش متهم می‌شود که خطر شیوع بیماری کووید- ۱۹ را ناچیز جلوه می‌دهد.

Brasilien Coronavirus PK neuer Gesundheitsminister Nelson Teich (Reuters/A. Machado)

بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل و وزیر جدید بهداشت، نلسون تئیچ

بسیاری از شهروندان برزیل نارضایتی و اعتراض خود به سیاست‌های رئیس دولت در مورد مقابله با کرونا را پنهان نمی‌کنند و هر روز از پنجره و بالکن خانه‌ها با کوبیدن بر قابلمه و ماهی‌تابه ناخشنودی خود را به نمایش می‌گذارند.

هم‌سویی فرمانداران با وزیر برکنار شده

اغلب فرمانداران منطقه‌ای در برزیل نیز با تدبیرهای وزیر برکنار شده بهداشت برای قرنطینه خانگی و محدودیت تردد و فعالیت‌های اجتماعی موافق هستند و چنین راهکارهایی را به رغم مخالفت رئیس دولت به اجرا می‌گذارند.

بالا گرفتن اختلاف میان رئیس جمهوری برزیل و وزیر بهداشت برکنار شده از روزها و هفته‌های قبل مدام آشکارتر می‌شد. بولسونارو ابتدای ماه آوریل در مصاحبه‌ای مندتا را سرزنش کرده بود که از “فروتنی” لازم برخوردار نیست و چند روز بعد در برابر حامیانش تاکید کرد که مقابل هر یک از اعضای کابینه که خود را زیادی مهم احساس کنند خواهد ایستاد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

لوئیز هنریکه مندتا همان زمان این سخنان را پیام آشکاری برای اخراج خود از کابینه تعبیر کرده و گفته بود همکارانش در وزارت بهداشت خود را برای ترک محل کار آماده کرده‌اند. یکی از همکاران نزدیک مندتا روز چهارشنبه استعفا داد.

وزیر برکنار شده بهداشت برزیل روز پنج‌شنبه در نشست خبری خداحافظی خود با تشویق شدید همکارانش بدرقه شد. او خطاب به آنها گفت: «من می‌دانم که بهترین همکارانم را ترک می‌کنم، اما با وزیر بعدی همان گونه همکاری کنید که با من کردید.»

مطابق تازه‌ترین آمار، تا صبح جمعه نزدیک به ۳۰ هزار و ۹۰۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا در برزیل شناسایی شده و حدود ۲ هزار نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Alireza Yadegariدانلود آهنگ جدید قنبر نارویی 96 dark knight dummo ucl odense دانلود آهنگ متیو به نام بیقراریKhiale To978 0 19 923445 5 Beitzafamily 7 mancala عکس قرص ناپروکسن 500 Language articles with unsupported infobox fieldschelsea transfers for next seasonNine Bandمهرنوش ذوالفقاری