سازمان ملل: رفع تبعیض از دسترسی به امکانات مقابله با کرونا

به اشتراک گذاشتن


Share

مکزیک پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به سازمان ملل ارائه داده است که در آن خواستار اقدام جهانی سریع برای توسعه و تولید تجهیزات پزشکی و دسترسی به دارو و واکسن‌ برای مقابله با کرونا شده است. تا دوشنبه آینده باید کشورهای عضو سازمان ملل درباره این قطعنامه تصمیم‌گیری کنند.

پرچم سازمان ملل ـ عکس از آرشیو

پیش‌نویس این قطعنامه که متن آن در اختیار آسوشیتدپرس قرار گرفته از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواسته است تا با سازمان بهداشت جهانی همکاری کند و گزینه‌هایی را برای اطمینان از دسترسی به موقع و عادلانه به آزمایشات، تجهیزات پزشکی، داروها و واکسن‌های آینده علیه ویروس جدید کرونا برای همه نیازمندان به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه پیشنهاد کرده است.

اقداماتی که مکزیک در این پیش‌نویس با حمایت حدود ۷۵ کشور در نظر گرفته است همه کشورها را به همکاری در جهت افزایش تحقیقات و بودجه برای تهیه واکسن‌ها و داروها، و تقویت همکاری‌های علمی بین‌المللی برای مقابله با ویروس کووید۱۹ ترغیب می‌کند.

این پیش‌نویس همچنین خواستار هماهنگی بیشتر، از جمله با بخش خصوصی به‌منظور «توسعه، تولید و توزیع سریع امکانات تشخیص، داروهای ضد ویروس، تجهیزات محافظ شخصی و واکسن‌ها» شده است.

قطعنامه پیشنهادی از همه کشورها می‌خواهد «برای جلوگیری از… حدس و گمان [در مورد بیماری] و احتکار غیرقانونی که ممکن است مانع از دسترسی به داروهای اساسی، ایمن، مؤثر و مقرون به صرفه، و همچنین واکسن‌ها، تجهیزات محافظ شخصی و تجهیزات پزشکی شود، سریعاً گام بردارند».

طبق قانون رأی‌دهی جدید در سازمان ملل، به دلیل این‌که مجمع عمومی در طول همه‌گیری ویروس کووید۱۹ نشست برگزار نمی‌کند، پیش‌نویس قطعنامه به ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل توزیع می‌شود. اگر حتی یک کشور قبل از مهلت تعیین‌شده (دوشنبه) اعتراض کند، قطعنامه رد می‌شود. به‌طور معمول، قطعنامه‌های مجمع با اکثریت آرا یا با توافق عمومی تصویب می‌شوند.

تیجانی محمد باندی، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل روز پنج‌شنبه نامه‌ای به کشورهای عضو ارسال کرد مبنی بر این‌که تا ساعت پنج بعد از ظهر دوشنبه یکم اردیبهشت / ۲۰ آوریل به وقت محلی وقت دارند که اعتراض خود را نسبت به این پیش‌نویس اعلام کنند.

در صورت تصویب، این قطعنامه دومین قطعنامه سازمان ملل در مورد همه‌گیری ویروس کووید۱۹ است که توسط مجمع عمومی تصویب می‌شود. این قطعنامه‌ها از نظر قانونی لازم‌الاجرا نیست بلکه بازتاب‌دهنده نقطه‌نظرات در جهان است.

اعضای مجمع عمومی سازمان ملل ۱۴ فروردین / ۲ آوریل بدون اعتراض قطعنامه‌ای را تصویب کردند که در آن ضمن اشاره به «تأثیرات بی‌سابقه» این بیماری خواستار «همکاری بین‌المللی تنگاتنگ برای مهار، کاهش و شکست» این ویروس شده بودند.

شورای امنیت، قدرتمندترین نهاد سازمان ملل با ۱۵ عضو که قطعنامه‌های آن لازم‌الاجرا است، از آغاز همه‌گیری ویروس کووید۱۹ در سراسر جهان، قطعنامه‌ای را تصویب نکرده است. این ویروس تاکنون بیش از ۲,۱ میلیون نفر را در جهان مبتلا کرده و جان بیش از ۱۴۰ هزار نفر را گرفته است.

پنج عضو دائم شورای امنیت که در مورد چگونگی مقابله با این بیماری نقطه نظرات متفاوتی دارند، در حال بحث و گفت‌وگو درباره پیش‌نویس قطعنامه‌ای هستند که فرانسه پیشنهاد داده است در حالی که ۱۰ عضو منتخب آن پیش‌نویس خود را دارند. دیپلمات‌ها انتظار دارند هفته آینده بحث در مورد ادغام این دو پیش‌نویس انجام شود.

پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی مکزیک همچنین خطاب به سازمان جهانی بهداشت است که مورد حمله دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قرار گرفت و سهم بودجه آمریکا در این سازمان را به حالت تعلیق در آورد.

این پیش‌نویس بر «نقش اساسی سازمان ملل متحد در هماهنگی واکنش جهانی برای کنترل گسترش ویروس کووید۱۹» و «نقش مهم رهبری سازمان جهانی بهداشت» تأکید کرده است.

بیشتر بخوانید:

کرونا در جهان: سازمان ملل با کمبود بودجه روبه‌روست

Share

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *