خرافات مرتبط با کرونا در خصوص نوشیدن الکل غلیظ و به خاک سپاری أجساد متوفیان

به اشتراک گذاشتنمنبع: دبی_العربیه.نت فارسی

در میان موج اضطراب و نگرانی که ویروس کرونا پس از انتشار خود در چهار گوشه زمین بوجود آورده و بیش از دو میلیون نفر را در سراسر جهان، مبتلا کرده، «خرافات» یا تصورات نادرست در مورد این ویروس نیز جای خود را باز کرده که دانشمندان در تلاش خستگی ناپذیرانه برای یافتن یک دارو یا واکسن نابود کننده آن هستند.

سازمان جهانی بهداشت، در راستای مبارزه با این اطلاعات نادرست، اقدامات گوناگونی از جمله ارائه خدمات سریع در واتس‌آپ برای دریافت هرگونه پرسش را آغاز کرده و همچنین گزارش‌های آموزشی را در وب سایت و حساب‌های کاربری خود به تمام زبان‌ها، در شبکه‌های اجتماعی نشر داده است.

الکل غلیظ و کرونا

در میان این گونه خرافات شایع شده، برخی بر این باورند که نوشیدن الکل غلیظ ممکن است، ویروس را در صورت ابتلاء، از میان برده یا أساسا مانع ابتلاء به کووید ۱۹ شود. این باور غلط به عنوان مثال تاکنون باعث مرگ ده‌ها تن در ایران و سایر کشورهای جهان شده است.

در این زمینه، سازمان جهانی بهداشت، به تمامی شهروندان هشدار داده، این ادعاها را باور نکنند که نوشیدن الکل به حمایت آنها از ابتلاء به کرونا کمک می‌کند.

دفتر این سازمان در اروپا تصریح کرد: «عامل ترس و اطلاعات نادرست، منجربه پا گرفتن خرافه خطرناکی بر این مبنا شده که نوشیدن الکل قوی، باعث مرگ کووید ۱۹ می شود … در حالی که ابدا چنین نیست.»

سازمان جهانی بهداشت همچنین هشدار داد که نوشیدن الکل، همواره انسان را در معرض خطرات بهداشتی قرار می دهد؛ به ویژه اگر بسیار غلیظ باشد یا با متانول، مخلوط شود زیرا این ترکیب ممکن است منجر به مرگ گردد.

این سازمان تاکید دارد که الکل، هر ساله، عامل مرگ یک میلیون نفر در اروپا است که معادل یک سوم آمار مرگ و میر در سراسر جهان می باشد.

شستشوی أجساد متوفیان

در مورد مسئله شستن أجساد مردگان و پس از مطرح شدن پرسش‌ها و نگرانی‌های بسیار در مورد این موضوع، سازمان جهانی بهداشت در توییتی تأیید کرد که تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر انتقال ویروس از اجساد متوفیان ناشی از کرونا به افراد زنده، مشاهده نشده است.

سازمان بهداشت جهانی همچنین بر لزوم اطمینان دهی به خانواده‌های داغدار تاکید ورزید تا آنها عزیزان از دست رفته خود را در مراسمی مناسب شان و منزلت آنها، پس از شستشو دادن جسد و کفن پیچی توام با احتیاط ، به خاک بسپارند. سازمان جهانی بهداشت، ویدئویی را پیرامون این موضوع در سایت خود نشر داده که با توضیحات لازم از سوی مشاور مقابله با پاندمیک کرونا، همراه است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *