خوش‌بینی سازمان ملل به توافق صلح در یمن در سایه بحران کرونا | جهان | DW

به اشتراک گذاشتن


حدود یک هفته پیش ائتلاف به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که به دلیل شیوع ویروس کرونا عملیات علیه شیعیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی در یمن را متوقف کرده و به طور یک‌طرفه اعلام آتش‌بس می‌کند.

مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن در گزارشی که روز جمعه، ۲۹ فروردین (۱۷ آوریل) در اختیار اعضای شورای امنیت قرار گرفته از پیشرفت مذاکرات برای برقراری یک آتش‌بس سراسری و پایدار در یمن خبر داد.

او می‌گوید نیروهای ائتلاف و شورشیان حوثی به طور اصولی از برقراری آتش‌بس برای فراهم کردن زمینه ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به یمن استقبال کرده‌اند و انتظار می‌رود توافق‌نامه صلح “در آینده نزدیک” به امضا برسد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان از ماه مارس ۲۰۱۵ مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در یمن را بمباران می‌کنند و در این درگیری‌ها تا کنون تعداد زیادی غیرنظامی کشته و مجروح شده‌اند.

برآورد می‌شود از پایان سال ۲۰۱۴ و آغاز بحران یمن تا کنون ۱۱۲ هزار نفر در جریان درگیری‌های نظامی جان خود را از دست داده باشند و از این تعداد ۱۲ هزار و ۶۰۰ نفر غیرنظامیانی بوده‌اند که در این جنگ به طور مستقیم دخالت نداشته‌اند.

مهم‌ترین پیروزی دیپلماتیک برای خاتمه دادن به بحران یمن ماه دسامبر ۲۰۱۸ در مذاکراتی در استکهلم و با میانجیگری سازمان ملل به دست آمد.

مطابق توافق‌نامه استکهلم قرار بود درگیری‌های نظامی در بندر حدیده، مهم‌ترین راه ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به یمن، متوقف شود. این توافق به کاهش خشونت در این منطقه منجر شد اما هرگز به طور کامل اجرا نشده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

آمادگی دو طرف برای حل اختلاف‌های باقیمانده

نماینده سازمان ملل می‌گوید طرف‌های درگیر در یمن تمام توان خود را به کار می‌گیرند تا اختلاف‌های باقی‌مانده در مسیر دست‌یابی به یک آتش‌بس پایدار را حل کنند و او قدردان آنها برای سرعت دادن به مذاکرات به منظور خاتمه دادن به جنگ پنج‌ ساله است.

مارتین گریفیتس در عین حال یادآور شده که به رغم پیشرفت مذاکرات درگیری‌های نظامی پراکنده همچنان ادامه دارد. او می‌گوید یکی از تدبیرهای بشردوستانه بازگشایی فرودگاه شهر صنعا، پایتخت یمن است که در کنترل شبه‌نظامیان حوثی قرار دارد.

به گفته گریفیتس آزادی زندانیان، پرداخت حقوق کارکنان دستگاه دولتی و بازگشایی مسیر حیاتی بندر حدیده از دیگر تدابیری است که برای مقابله موثر با شیوع ویروس جدید کرونا اهمیت زیادی دارند.

به رغم گسترش شدید ویروس جدید کرونا در سرتاسر جهان و ابتلای بیش از دو میلیون و ۱۶۰ هزار نفر به آن تا روز جمعه، موارد شناسایی شده ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ در یمن تا کنون بسیار اندک بوده است.

بحران کرونا و مزیت محاصره بودن

یکی از ساکنان صنعا چندی پیش در گفت‌وگوی تلفنی با خبرگزاری فرانسه به طعنه گفته بود، بالاخره در محاصره بودن مزایایی هم دارد و می‌تواند مانع ورود کرونا باشد. راه‌های ارتباطی مناطق شمالی یمن که از ابتدای درگیری‌ها در کنترل شبه‌نظامیان حوثی قرار دارد، از همان زمان تا کنون توسط نظامیان عربستان و هم‌پیماناش بسته شده است. 

با این همه به دلیل وضعیت بحرانی اکثر ساکنان یمن و کمبود شدید مواد غذایی و دارو، کارشناسان نگرانند که شیوع کرونا در این کشور فاجعه‌آفرین باشد و هزاران نفر را به کام مرگ بکشاند.

نخستین مورد ابتلا به کرونا در یمن ثبت شد

سازمان ملل برآورد کرده که ۸۰ درصد از جمعیت ۲۴ میلیون نفری یمن نیازمند کمک هستند و فقط نیمی از مراکز درمانی امکان فعالیت با تمام ظرفیت را دارند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بر این پایه شیوع ویروس کرونا در یمن از طرفی می‌تواند فاجعه‌بارتر از بسیاری کشورهای دیگر باشد، از طرف دیگر طرف‌های درگیر را به شتاب دادن به مذاکرات صلح واداشته است.

به این ترتیب همانگونه که فرستاده ویژه سازمان ملل گفته بحران شیوع کرونا شانس موفقیت مذاکرات صلح در یمن و پایان گرفتن درگیری‌های خونین در این کشور فقیر و جنگ‌زده را به طور محسوسی افزایش داده است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *