رسانه خبری پیامِ ایرانی

نخستین حمله هوایی آمریکا به طالبان پس از توافق دوحه | جهان | DWروز چهارشنبه، ۱۴ اسفند (چهارم مارس)  سانی لگت، سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان، در چند پیام توئیتری از حمله هوایی به نیروهای طالبان خبر داد. به گفته او، در ولسوالی نهر سراج ولایت هلمند یک حمله هوایی علیه نیروهای طالبان صورت گرفته است.

لگت اظهار داشت که رزمندگان طالبان “به صورت فعال” به “نیروهای امنیت ملی افغانستان” حمله کرده بودند و عملیات ارتش آمریکا ماهیت تدافعی داشته و برای مختل کردن حمله طالبان بوده است.

لگت همچنین نوشت: «این نخستین حمله ما علیه طالبان در ۱۱ روز گذشته بود.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

او در توئیت دیگری نوشت، طالبان در ۲۴ ساعت گذشته به ۴۳ پست “نیروهای امنیت ملی افغانستان” در هلمند حمله کرده‌ است.

سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان یادآوری کرد که “رهبران طالبان به جامعه جهانی وعده داده بودند”، حمله‌های خود را کاهش ‌دهند.

تعهدات توافقنامه دوحه

سانی لگت از طالبان خواسته است، حمله‌های “غیرضروری”  را متوقف کنند و به تعهداتشان در توافقنامه دوحه پایبند باشند.

بر اساس این توافقنامه که روز شنبه میان ایالات متحده و گروه طالبان امضا شد، قرار است که آمریکا ظرف ۱۳۵ روز شمار سربازان خود را از ۱۳ هزار به هشت هزار و ۶۰۰ نفر کاهش دهد. افزون بر آن، پیش بینی شده است که ظرف ۱۴ ماه، آمریکا و ناتو تمامی نیروهای خود را از افغانستان خارج کنند.

در مقابل، طالبان تعهد داده است که علیه شبکه‌های تروریستی القاعده و “دولت اسلامی” (داعش) در افغانستان مبارزه کند و با دولت مرکزی افغانستان بر سر توافقی جامع درباره استقرار صلح به مذاکره بنشیند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، پس از امضای این توافقنامه اعلام کرد که جنگجویان این گروه به حمله‌های خود علیه “نیروهای امنیت ملی افغانستان” ادامه می‌دهند، اما از مبارزه با نیروهای خارجی دست برمی‌دارند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، روز سه‌شنبه اعلام کرد که طالبان “در ۲۴ ساعت گذشته” ۳۰ عملیات مسلحانه تهاجمی در ۱۵ ولایت انجام داده‌اند.

به گفته رحیمی، در این حمله‌ها چهار غیرنظامی، ۱۱ تن از نیروهای دولتی و ۱۷ عضو گروه طالبان کشته و ۱۸ نفر نیز زخمی شدند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.