وزیر بهداشت آلمان از ″قابل کنترل″ شدن شیوع کرونا خبر داد | آلمان | DW

به اشتراک گذاشتنینس اشپان، وزیر بهداشت دولت فدرال آلمان در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که این کشور در مبارزه با شیوع ویروس جدید کرونا در مسیر خوبی قرار دارد.

او می‌گوید موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا از یک سطح مهم رو به کاهش گذشته و طی پنج روز گذشته (از ۱۲ آوریل به این سو) شمار بهبودیافتگان از تعداد مبتلایان جدید بیشتر بوده است.

به گزارش “تاگس‌شاو”، ینس اشپان وضعیت آلمان را در یک مقایسه بین‌المللی به لحاظ مقابله با گسترش بیماری کووید- ۱۹ خوب توصیف کرد و افزود که از آغاز شناسایی نخستین موارد ابتلا به کرونا تا کنون سیستم بهداشتی و درمانی کشور در هیچ زمانی بیش از حد زیر فشار قرار نگرفته است.

وزیر بهداشت دولت صدراعظم آنگلا مرکل می‌گوید این وضعیت تأییدی بر کارآیی سیستم بهداشتی آلمان است که در پیوند با شبکه‌ای از کلینیک‌ها و پزشکان خانوادگی به خوبی عمل کرده است.

این سیاستمدار حزب دموکرات مسیحی از برنامه دولت برای حرکت گام به گام در مسیر جدیدی به سمت عادی‌سازی خبر داد و در عین حال تاکید کرد که شهروندان باید هم‌زیستی با ویروس کرونا را فرا گیرند.

راهکارهای موفقیتآمیز در مبارزه با کرونا

لوتار ویلر، رئیس انستیتو روبرت کخ، مرجع ارزیابی وضعیت اپیدمی در آلمان، در نشست خبری مشترک با اشپان در روز جمعه ۲۹ فروردین (۱۷ آوریل) تاکید کرد که راهکارهای مبارزه با ویروس کرونا تا کنون به طور آشکاری موفقیت‌آمیز بوده است.

او می‌گوید با تکیه بر سه مولفه “مهار، حفاظت از شهروندان آسیب‌پذیر و افزایش مراقبت‌ها” تا کنون موفقیت‌های قابل قبولی به دست آمده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به گفته لوتار ویلر، در مجموع می‌توان از چندین جنبه مثبت در روند تحولات مربوط به مبارزه با گسترش کرونا سخن گفت.

یکی از این جنبه‌ها کاهش میزان انتقال ویروس از فرد مبتلا به دیگران است که به کمتر از یک کاهش یافته و به هفت دهم رسیده است. این شاخص به این معناست که فرد در دوران ابتلا به ویروس کرونا آن را به کمتر از یک نفر انتقال می‌دهد.

روند کاهشی میزان انتقال ویروس از مبتلایان

این میزان ابتدای ماه مارس حدود سه بود و هشتم ماه آوریل به یک و سه دهم کاهش یافته بود. این روند که با نوسان‌های جزئی همراه بوده یک سیر کلی و منظم کاهش میزان انتقال ویروس را آشکار می‌کند. رعایت توصیه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری فیزیکی اجتماعی از علت‌های اصلی کاهش شاخص انتقال ویروس به شمار می‌رود.

رئیس انستیتو کخ افزود این موسسه در نظر دارد آزمایش تشخیص کرونا را در آینده هدفمند‌ترانجام دهد. در حال حاضر جواب ۹ درصد از آزمایش‌های تشخیص کرونا در آلمان مثبت است.

این موسسه قصد دارد در آینده آزمایش‌ها را بیشتر در خانه سالمندان و مراکز مددکاری و مراقبت متمرکز کند تا از ابتلای افراد سالخورده و اسیب‌پذیر و کادر درمانی بهتر جلوگیری شود.

در آلمان تا مدت‌ها پس از شیوع ویروس کرونا، درصد قربانیان به نسبت مبتلایان بسیار کمتر از میانگین جهانی بود و در حدود نیم درصد نوسان داشت. شیوع بیماری کووید- ۱۹ در چند مرکز نگهداری سالخوردگان و خانه سالمندان این نسبت را تغییر داد و به نزدیک سه درصد رساند.

مطابق آمار دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز تا ظهر ۲۹ فروردین بیش از ۱۳۸ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در آلمان شناسایی شده و نزدیک به چهار هزار و ۱۰۰ نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

افزایش بهبودیافتگان به نسبت مبتلایان جدید

تا این تاریخ حدود ۸۱ هزار و ۸۰۰ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا بهبود یافته‌اند. بر این پایه نسبت بهبودیافتگان به مبتلایان اندکی بیش از ۵۹ درصد شده است.

روند مهم دیگری که وزیر بهداشت هم به آن اشاره کرد افزایش تعداد بهبودیافتگان به نسبت موارد جدید ابتلا است که در چند روز اخیر ادامه داشته است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

داده‌های انستیتو روبرت کخ نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت منتهی به صبح جمعه سه هزار و ۳۸۰ مورد ابتلای جدید شناسایی شده اما تعداد بهبودیافتگان چهار هزار و ۷۰۰ نفر بوده است.

بنابر آمار دانشگاه جانز هاپکینز تا ظهر جمعه بیش از دو میلیون و ۱۶۹ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در ۱۸۵ کشور شناسایی شده و حدود ۱۴۷ هزار نفر بر اثر ابتلا به کووید- ۱۹ جان سپرده‌اند.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *