رسانه خبری پیامِ ایرانی

مسئول آستان قدس رضوی از تهیه دستورالعملی برای بازگشایی مکان‌های زیارتی ایران خبر داد


مروی و رئیسیحق نشر عکس
Mashreghnews

Image caption

آقای مروی (راست) جانشین ابراهیم رئیسی (چپ) شده

با وجود ادامه شیوع ویروس جدید کرونا در ایران، احمد مروی، متولی آستان قدس رضوی می‌گوید وزارت بهداشت و سازمان اوقاف، با همکاری مدیران نهادهای مذهبی دیگر دستورالعملی برای بازگشایی مکان‌های زیارتی در ایران تهیه کرده‌اند.

آقای مروی گفته با “فراهم آمدن مقدمات لازم” و با “رعایت ضوابط بهداشتی” مکان‌های مذهبی به روی زائران باز خواهند شد.

دولت ایران پس از تعطیلات نوروزی فعالیت ادارات و برخی کسب‌وکارها را مجاز دانسته و می‌گوید به دنبال “فاصله‌گذاری هوشمند” است.

این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی درباره پیامدهای خطرناک پایان محدودیت‌ها هشدار داده و چندین کشور جهان قرنطینه را تمدید کرده‌اند.

ده‌ها پزشک ایرانی در نامه‌ای به وزیر بهداشت خواهان آن شده‌اند که در اجرای قرنطینه و فاصله‌گذاری با “اقتدار” عمل کند و ضمن شفافیت بیشتر درباره ابعاد بحران کرونا جلوی “خرافات” بایستد.

احمد مروی خبر تهیه دستورالعمل بازگشایی اماکن مذهبی را در حساب اینستاگرام خود منتشر کرده و گفته است علاوه بر آرامگاه امام رضا، دستورالعمل بازگشایی شامل حرم حضرت معصومه، شاه‌چراغ، شاه‌عبدالعظیم و مسجد جمکران هم می‌شود.

حق نشر عکس
Mehr

Image caption

حرم امام رضا از اواخر اسفند به روی عموم بسته شده

متولی آستان قدس رضوی گفته دیدن حرم خالی امام رضا “لحظات بسیار سختی را برای ما رقم می‌زند و هر لحظه بی‌تاب مهیا شدن شرایط حضور زائران و خدمت‌رسانی به این عزیزان هستیم.”

البته او افزوده حفظ سلامتی زائران اولویت دارد.

آرامگاه علی ابن موسی امام هشتم شیعیان در مشهد یکی از بزرگترین مجموعه‌های مذهبی جهان اسلام است.

در این مجموعه شخصیت‌های تاریخی دیگری چون هارون الرشید، خلیفه عباسی و عباس میرزا، ولیعهد فتحعلی شاه قاجار دفن شده‌اند و موزه‌ها و مراکز فرهنگی، رفاهی و درمانی نیز در آن وجود دارد.

همه ساله میلیون‌ها نفر برای بازدید از آرامگاه امام رضا به مشهد سفر می‌کنند و آستان قدس رضوی تشکیلاتی عظیم و فعالیت‌های گسترده اقتصادی دارد.

حرم امام رضا از اواخر اسفند ماه به روی عموم بسته شد و سخنرانی سالانه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم در آن لغو شد.

قابل کلیک

خلوت شدن حرم امام رضا در مشهد

روز ۲۲ اسفند ۱۳۹۸

حرم امام رضا، مشهد، ایران، ۲۲ اسفند ۱۳۹۸

روز ۲۵ بهمن ۱۳۹۸

حرم امام رضا، مشهد، ایران، ۲۵ بهمن ۱۳۹۸

تعطیلی مکان‌های مذهبی و مساجد با مقاومت بخشی افراد نزدیک به حکومت یا قشر مذهبی همراه بود و به اتفاقاتی چون لیسیدن ضریح یا حمله به حرم حضرت معصومه در قم انجامید.

احمد علم‌الهدی، نماینده آیت‌الله خامنه‌‌ای در مشهد، از جمله کسانی بود که با تعطیلی نماز جمعه برای مقابله با ویروس کرونا مخالفت می‌کردند.

بنا به آمار رسمی تاکنون نزدیک به پنج هزار نفر با ابتلا به کووید۱۹ در ایران درگذشته‌اند و نزدیک به ۸۰ هزار نفر هم به این بیماری دچار شده‌اند.

اولین مورد رسمی مرگ بر اثر کرونا در ۲۹ بهمن و در شهر قم گزارش شد.

یکی از انتقادهایی که از مدیریت بحران کرونا در ایران گرفته شده قرنطینه نکردن شهر قم در روزهای نخست است که این شهر کانون همه‌گیری کرونا در ایران بود.

سعید نمکی، وزیر بهداشت و دریادار حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش ایران، می‌گویند از اواخر دی ماه پیش‌بینی‌ها و هشدارهایی درباره شیوع کرونا در ایران داشتند. مشخص نیست که چرا با وجود این هشدارها و پیش‌بینی‌ها اقدام موثری در پیشگیری از شیوع کرونا در ایران انجام نشد.

در برخی کشورهای دیگر، از جمله بریتانیا و آمریکا نیز حکومت‌ها با این انتقاد مواجهند که با وجود هشدار متخصصان زودتر برای محدودیت تردد شهروندان اقدام نکردند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.