رسانه خبری پیامِ ایرانی

افغانستان؛ ارگ خطاب به اتحادیه اروپا:اولویت ما رسیدگی به کرونا و روند صلح استمنبع: دبی_العربیه.نت فارسی

ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان جمعه ۱۷ آوریل در واکنش به اعلامیه اتحادیه اروپا گفت، حکومت اکنون اولویت حکومت رسیده‌گی به بیماری کووید۱۹ و روند گفت‌وگوهای صلح است.

ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان در اعلامیه‌ای نوشت، حکومت به گونۀ عادی کارهایش را پیش می‌برد و اکنون اولویت حکومت افغانستان رسیده‌گی به بیماری کووید۱۹ و روند گفت‌وگوهای صلح است.

اتحادیه اروپا روز گذشته (پنجشنبه ۱۶ آوریل) در اعلامیه‌‌ای گفت، نبود یک حکومت منسجم در افغانستان مردم این کشور را با خطر بزرگ‌تری روبه‌رو می‌سازد و نیز ادامۀ اختلاف‌های سیاسی میان سیاسیون افغانستان همکاران اروپایی این کشور را دل‌سرد می‌سازد.

داواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی رییس‌جمهوری افغانستان به شبکه طلوع نیوز گفت: «شما می‌بینید که رییس‌جمهور در رأس حکومت قرار دارد و امور حکومت به‌گونۀ عادی جریان دارد. تمرکز بیشتر حکومت بر مبارزه با ویروس کرونا است.»

اختلاف‌های سیاسی این کشور در نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ناشی شده و تاکنون ادامه دارد. کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان محمد اشرف غنی را برنده انتخابات و رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد، اما عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی او این نتایج انتخابات را نپذیرفت و مدعی شد که براساس آرای پاک و بایومتریک شده برنده انتخابات است و حکومت همه شمول تشکیل می دهد.

این اختلاف‌ها باعث شدند که امریکا اعلام کند یک میلیارد دالر کمک‌هایش به افغانستان را قطع می‌‎کند و اگر این اختلاف‌ها ادامه یابند یک میلیارد دالر کمک دیگر در سال ۲۰۲۱ قطع خواهند شد. پس از آنکه سفر وزیر خارجه امریکا برای حل اختلافات سیاسی در افغانستان بی‌نتیجه ماند، شاه حسین مرتضوی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان ۲۴ مارس در توییتی نوشت: «لج بازی‌های سیاسی تیم ثبات (عبدالله عبدالله) سبب کاهش کمک‌های امریکا شد!». مرتضوی اضافه کرد: «طنز سیاسی: از یک طرف خود را برنده اعلام می‌کند. از طرف دیگر در ملاقات‌ها خواهان ابطال نتایج انتخابات می شود.!!!».

اما به‌تازه‌گی وزیر دولت در امور صلح افغانستان در گفت‌وگو با طلوع‌نیوز گفته‌است، محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله به توافق رسیده‌اند. او افزوده‌است، قرار است عبدالله عبدالله رهبری شورای عالی مصالحه را به عهده بگیرد. اما سخن‌گوی عبدالله عبدالله می‌گوید که طرف‌ها هنوز به توافق نهایی نرسیده‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.