وزارت بهداشت ایران: مستعان ارزیابی و تایید نشده است | ایران | DW

به اشتراک گذاشتنمدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سلامت وزارت بهداشت در کنفرانسی ویدئویی، به سوالاتی در زمینه دستگاه نوظهور “مستعان”، تست‌های تشخیص ویروس کرونا و مراکز دولتی و خصوصی آزمایش‌های کرونایی  پاسخ داد.

دکتر سیامک سمیعی اعلام کرد که ادارات و دانشگاه‌های پزشکی ذیربط در وزارت بهداشت و انستیتو پاستور که راس شبکه‌های آزمایشگاهی رسمی است، اطلاعی از سیستم و نحوه کار ویروس‌یاب “مستعان” ندارند و آن را ارزیابی هم نکرده‌اند.

خبرگزاری ایسنا از قول او نوشت: «بر اساس مکانیزم ما هر چیزی که بخواهد در سیستم آزمایشگاهی و تشخیصی ما مورد استفاده قرار گیرد، حتما باید از سوی  سازمان غذا و دارو تایید شود. سازمان غذا و دارو هم یک اداره کل تجهیزات پزشکی دارد که فرآیند را از آن‌جا آغاز کرده و تمام اقدامات مربوط به ثبت، مطالعه پرونده و… انجام می‌شود و اگر نیازمند آزمایش کیفی باشد، در انستیتو پاستور که از بهترین ظرفیت‌های کشور است بررسی می‌شود.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این در حالی است که سخنگوی سپاه پاسداران اعلام کرده که به زودی مختصات دستگاه”مستعان” برای متخصصان و اصحاب رسانه تشریح خواهد شد. رمضان شریف گفته که این “سامانه منحصر به فرد” راستی آزمایی شده و قبل از رونمایی رسمی بیش از ده روز در حداقل ۱۰ بیمارستان و مرکز درمانی درگیر بیماران کرونایی مورد تست قرار گرفته است.

دستگاه یاد شده را حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران معرفی و رونمایی کرد و در توضیح کارکرد آن گفت: «ویروس را داخل خشاب دستگاه می‌گذارند و میدان مغناطیسی که این ویروس ایجاد می‌کند باعث می‌شود که این آنتن هرکجا که ویروس مشابهی را پیدا کند، در شعاع صد متری به سمت آن حرکت کند و ویروس در آن نقطه شناسایی می‌شود.”

سخنگوی وزارت بهداشت پیش‌تر گفته اگر این وزارتخانه دستگاه مربوطه را تایید کرده بود، در مراسم رونمایی حتما به این تایید اشاره می‌شد.

انجمن فیزیک ایران در اطلاعیه‌ای، اختراع سپاه و بسیج را “ادعایی باورناپذیر و در حد داستان‌های علمی –تخیلی”خوانده که می‌تواند در مجموعه ادعاهای شبه‌علم دسته بندی شود. حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی این رونمایی و پخش آن از تلویزیون را “رپرتاژ آگهی” نامیده است.  

کیت‌های چینی و کره‌ای

مدیر کل آزمایشگاه‌‌های مرجع سلامت وزارت بهداشت در نشست خبری خود، از وجود ۱۲۶ آزمایشگاه در فهرست مراکز تشخیص ویروس خبر داد و گفت: «وزارت بهداشت ۷۱ آزمایشگاه در این شبکه دارد و ۴۰ آزمایشگاه نیز مربوط به بخش خصوصی است و سایر نهادها نیز ۱۵ آزمایشگاه در این مجموعه دارند. در برخی مجموعه‌ها مانند نیروهای مسلح تعداد آزمایشگاه‌هایمان بیشتر است، اما به دلایلی مانند مسائل امنیتی آن‌ها را جزو شبکه خودمان نمی‌آوریم.»

دکتر سمیعی اعلام کرد که شبکه آزمایشگاهی کشور، در حال حاضر از کیت‌های عمدتا ایرانی و کیت‌های چینی مورد تایید دولت چین استفاده می‌کند. او افزود که کیت‌ها پس از ورود به این شبکه و مصرف، کنترل می‌شوند و تعداد زیادی کیت کره‌ای و چینی به این ترتیب حذف شدند: «از روز نخست مکانیزمی در دستور کار داریم که بر اساس آن همه کیت‌ها را مورد ارزیابی مستمر قرار می‌دهیم و اگر خطایی در آنها گزارش شود، از چرخه خارج و با کیت‌های دیگر جایگزین می‌شود.»

این مقام وزارت بهداشت در توضیح علت استفاده کمتر از کیت‌های اروپایی گفت: «بسیاری از این کشورها صادرات کیت را به محض شیوع ویروس در اروپا متوقف کردند، اما چین ظرفیت بزرگی در تولید دارد و از بحران عبور کرده است.» او هم‌زمان اعلام کرد که وزارت بهداشت از کیت تولید کره هم استفاده می‌کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به موازات این اظهارات، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد که “نرخ مرگ” بر اثر کرونا در ایران ۴/ ۸ درصد شده  است. او “نرخ بهبود” را نیز بالغ بر ۹۱درصد و امیدبخش عنوان کرد.

به گفته کیانوش جهانپور، در ۲۴ ساعت گذشته، ۸۹ نفر از مبتلایان ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند و تعداد کل جان باختگان در کشور به ۴۹۵۸ نفر رسیده است.  سخنگوی وزارت بهداشت گفت که ۳۵۶۳ بیمار هم‌چنان در وضعیت بدحال به سر می‌برند.

این چهارمین روز متوالی است که تعداد درگذشتگان، دو رقمی اعلام می‌شود. ظاهرا وزارت بهداشت در آمارهایش تنها مواردی را لحاظ می‌کند که تست مثبت کووید – ۱۹ فرد متوفی رسما ثبت شده باشد. منتقدان می‌گویند ارائه آمارهای غیرشفاف یا  نزولی، می‌تواند حساسیت مردم نسبت به رعایت مقررات فاصله گذاری اجتماعی و توصیه‌های بهداشتی را کم کند و دایره شیوع گسترده‌تر شود.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *