رکود شدید در اقتصاد چین در پی پاندمی کرونا | جهان | DW

به اشتراک گذاشتنبرای اولین بار در طول دهه‌های گذشته تولید ملی در چین به شدت کاهش پیدا کرده است. به گفته اداره آمار ملی چین در پکن، تولید ناخالص ملی در سه‌ماهه نخست سال جاری در قیاس با مدت مشابه در سال قبل شش‌و هشت‌دهم درصد افت کرده است.

این نخستین ارزیابی منفی اقتصاد چین از سال ۱۹۹۲ و از آغاز انتشار آمار رشد اقتصادی چین است. اقتصاد این کشور در تمامی سال ۱۹۷۶ دچار رکود بود. اما در سال ۲۰۱۹  به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان به رشدی برابر شش‌و یک‌دهم درصد دست یافت.

ترمزی بزرگ بر سر راه اقتصاد

رکود شدید اقتصادی چین نشان می‌دهد که شیوع ویروس کرونا بر شرکت‌های چینی تأثیر منفی شدیدی گذاشته است. اقدامات محدودکننده سخت‌گیرانه‌ای که دولت چین جهت جلوگیری از گسترس این بیماری انجام داد اقتصاد این کشور را از اواخر ژانویه سال گذشته به طور گسترده متوقف ساخت و تأثیرات این توقف بخصوص در ماه فوریه نمایان شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

شرکت‌های چینی پس از پایان قرنطینه و محدودیت‌ها به تدریج‌ فعالیت خود را از سر گرفتند. برخی از داده‌های اقتصادی چین نشان از بهبود دارد. آمار تجارت خارجی که روز سه‌شنبه ۲۶ فروردین (۱۴ آوریل) منتشر شد نیز ثبات اندکی را نشان می‌‌دهد.

صادرات چین در ماه مارس نسبت به مدت مشابه در سال قبل شش‌ و شش‌دهم درصد کاهش یافت. با این حال وضعیت صادرات در این ماه نسبت به ماه‌های ژانویه و فوریه که میزان رکود در آن‌ها بیش از ۱۷ درصد بود به‌وضوح بهبود پیدا کرده است.

واردات چین در ماه‌های ژانویه و فوریه چهار درصد کاهش یافت اما این کاهش در ماه مارس تنها ۹/ ۰ درصد بود. بسیاری از کارشناسان تردید دارند که سطح رشد اقتصادی چین را به‌سرعت بتوان به سطح قبلی بازگرداند.

بهبود سریع ممکن نیست

ماکس زنگلین از مؤسسه “مریکس” چین در برلین می‌گوید: «بهبود سریع اقتصاد چین در دومین سه‌ماهه با توجه به اوضاع فعلی قابل انتظار نیست.» چین تازه در هفته‌های آتی کاملا اثرات افت جهانی تقاضای جهانی بر اقتصاد خود را درک خواهد کرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دولت پکن تا کنون تصمیم‌های زیادی را برای کمک به شرکت‌ها گرفته است. بانک مرکزی چین نیز تمهیداتی را جهت کمک در نظر گرفته است. اما میزان این حمایت به اندازه بسته‌های کمکی درنظرگرفته شده به دلیل کرونا در اروپا و آمریکا نیست. 

کنگره ملی خلق چین که‌ مهم‌ترین نشست سیاسی سالانه چین است تصمیم خواهد گرفت که آیا این کمک‌ها گسترش خواهد یافت یا نه. اما فعلا باید منتظر ماند چرا که به دلیل بحران کرونا برگزاری این کنگره که قرار بود در ماه مارس اتفاق بیافتد به ماه‌های مه یا ژوئن موکول شده است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *