رسانه خبری پیامِ ایرانی

مقابله با کرونا؛ بعد از آمریکا، فرانسه و بریتانیا نیز به چین تاختند | جهان | DWمقام‌های ارشد فرانسه و بریتانیا رفتار دولت چین در مقابله با ویروس کرونا را به شدت مورد انتقاد قرار دادند. دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا روز پنجشنبه ۱۶ آوریل در لندن گفت پکن باید “پرسش‌های سختی” را درباره شیوع ویروس جدید کرونا پاسخ دهد.

راب که در دوران بیماری بوریس جانسون هدایت دولت بریتانیا را نیز بر عهده دارد گفته چین باید توضیح دهد که چگونه اوضاع به این صورت شد و چرا نتوانست زودتر از اینها این روند را متوقف کند.

وزیر خارجه بریتانیا تصریح کرده که “بعد از این بحران، ما نمی‌توانیم به وضعیت عادی روزمره بازگردیم.”

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه نیز در مصاحبه با فایننشال تایمز انتقاداتی را متوجه پکن کرد. او در این باره گفت: «ما نباید ساده لوح باشیم و بگوییم که [چین] خیلی بهتر با این بحران روبرو شد. مسلما [در این کشور] چیزهایی اتفاق افتاده است که ما از آنها خبر نداریم.»

انتقادات از سوی اروپا به چین در موضوع مقابله با کرونا در حالی بالا گرفته است که این کشور تحت حملات انتقادی ایالات متحده آمریکا نیز قرار دارد. واشنگتن، از پکن انتقاد کرده که بسیار دیر درباره شیوع ویروس جدید کرونا اطلاع‌رسانی کرده است.

روز سه‌شنبه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا بودجه کمکی سازمان بهداشت جهانی از سوی این کشور را قطع کرد. ترامپ این نهاد وابسته به سازمان ملل را به “سوءمدیریت” در بحران کرونا متهم کرد. به گفته ترامپ سازمان بهداشت جهانی در این بحران یک سویه و به نفع چین عمل کرده است.

گذشته از این روز پنج‌شنبه دولت ایالات متحده اظهار داشت که بر اساس گزارش‌هایی که به دست آنها رسیده پاندمی کرونا می‌تواند از یک آزمایشگاه تحقیقاتی در ووهان چین آغاز شده باشد.

دفاع روسیه از عملکرد پکن

پس از انتقادات تند علیه عملکرد چین در مقابله با بحران کرونا، پکن خواستار همبستگی جهانی در مبارزه با این ویروس شد. سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه ۱۷ آوریل در این باره به خبرنگاران گفت: «برای مقابله با این پاندمی ضروری است که همه کشورها در کنار هم بمانند تا در این نبرد پیروز شویم.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

روسیه نیز از چین حمایت کرده و این کشور را زیر چتر حمایتی خود گرفته است. ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در یک تماس تلفنی در روز پنج شنبه ۱۶ آوریل با شی جین پینگ رهبر چین، مقابله پکن با ویروس کرونا را ستوده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.