رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا؛ دانمارک محدودیت‌ها را کاهش می‌دهد و آرایشگاه‌ها باز می‌شوند


به مدارس ابتدایی دانمارک اجازه داده شد روز چهارشنبه باز شوندحق نشر عکس
Reuters

Image caption

به مدارس ابتدایی دانمارک اجازه داده شد روز چهارشنبه باز شوند

پس از اینکه دانمارک محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا را از هفته پیش با باز کردن مدارس ابتدایی کاهش داد، اکنون به سالن‌های زیبایی، آرایشگاه‌ها و مراکز خالکوبی هم اجازه داده از دوشنبه آینده کارشان را از سر بگیرند.

دانمارک بسرعت برای مقابله با کرونا دست به کار شد و بیش از یک ماه پیش (از ۱۲ مارس) محدودیت رفت و آمد را به اجرا گذاشت در حالیکه سوئد همسایه این کشور تصمیم گرفت از چنین مقرراتی خودداری ورزد.

البته کسب و کارهایی که اجازه فعالیت مجدد می‌یابند باید به رهنمودهای دولت عمل کنند و کاهش بیشتر محدودیت در آینده مشروط به رعایت فاصله‌‌گذاری اجتماعی شده است.

مته فردریکسن، نخست وزیر، در فیسبوک خود نوشت “هیچکس نمی‌خواهد دانمارک حتی یک روز هم بیش از حد لازم تعطیل بماند اما سرعت حرکت نباید چنان باشد که کنترل بیماری را از دست ما خارج کند.”

چه کسب و کارهایی باز می‌شوند و کدام بسته می‌مانند؟

آرایشگاه‎ها، دندانپزشکی‌ها، مراکز خالکوبی و آموزشگاه‌های رانندگی اجازه دارند کار خود را از دوشنبه آینده شروع کنند. دیگر مشاغلی هم که می‌توانند فعالیتشان را از سر بگیرند عبارتند از مراکز فیزیوتراپی و پا درمانی و کایروپراکتیک، روانشناسی، سالن‌های ماساژ و زیبایی، عینک فروشی، کلینیک‌های زیبایی و مراکز سوراخ کردن گوش و بدن.

دادگاه‌ها ده روز دیگر آغاز به کار می‌کنند اما هنوز زمان برای کار کافه‌ها، رستوران‌ها و مدارس راهنمایی و بالاتر مناسب تشخیص داده نشده است.

کارکنان مشاغلی که اجازه فعالیت یافته‌اند اگر احساس کنند بازگشتشان به کار مناسب نیست همچنان می‌توانند جبران درآمد و دستمزدشان را از دولت دریافت کنند.

به نوشته روزنامه اکسترا بلادت، به محض اینکه جزییات کاهش محدودیت مشخص شد، وبسایت بزرگترین آرایشگاه زنجیره‌ای دانمارک به خاطر کثرت مراجعه برای گرفتن وقت از کار افتاد چون مشتاقان آرایش مو یک باره به این سایت هجوم بردند.

مشخص نیست سلمانی‌ها و عینک فروشی‌ها چگونه می‌توانند به توصیه دولت در مورد فاصله اجتماعی عمل کنند اما احتمالا باید پوشش‌های محافظ مانند ماسک و دستکش استفاده کنند.

الن رندروپ تومسون، استاده ویروس شناسی دانشگاه کپنهاگ به تلویزیون دانمارک گفت باز شدن کافه‌ها خطرناک‌تر است زیرا تعداد مشتریان احتمالا بیشتر از مراجعان به دندانپزشک و آرایشگر است.

تصمیم به باز کردن بعضی از کسب و کارها پس از آن اتخاذ شد که سیاستمداران از جمله رهبران احزاب مخالف دولت با توصیه موسسه ملی مبارزه با بیماری‌های واگیر بر سر این موضوع به توافق رسیدند.

تاکنون در دانمارک ۳۳۶ نفر بر اثر کرونا جان‌باخته و ۷۰۰۰ نفر مبتلا شده‌اند. دانمارک ۵.۸ میلیون جمعیت دارد و از هر پنج مبتلا به یک نفر از کارکنان بخش درمان و مراقبت‌های اجتماعی بوده است.

در نقاط دیگر اروپا، اتریش دو روز پیش به مغازه‌های کوچک اجازه داد دوباره کار کنند و دولت آلمان هم به فروشگاه‌هایی که کمتر از ۸۰۰ متر مربع مساحت دارند اجازه داده از دوشنبه هفته آینده کارشان را از سر بگیرند. اسپانیا هم به بعضی شرکت‌های ساختمانی و تولیدی اجازه داده از این هفته کارشان را آغاز کنند.

محدودیت کسب و کار و قرنطینه تاثیری عظیم بر صنعت خودروسازی اروپا داشته است. در ماه مارس، فروش خودروهای جدید در کشورهای عضو اتحادیه اروپا که با این بیماری دست به گریبان بودند ۵۵ درصد کاهش یافت.

دولت سوئد از سیاست خود دفاع می‌کند

همزمان، دولت سوئد به این انتقاد پاسخ داد که چرا برای مقابله با کرونا رویه سخت‌گیرانه‌ای در پیش نگرفته است.

آن لینده، وزیر خارجه گفت “اینکه زندگی روال عادی خود را در سوئد دارد افسانه‌ای بیش نیست” و به محدودیت کسب و کارها اشاره کرد و کسب و کارهای متعددی که در آستانه ورشکستگی هستند.

در این کشور، میخانه‌ها، فروشگاه‌ها و مدارس هنوز باز هستند اما اجتماع بیش از پنجاه نفر و همچنین دیدار از خانه‌های سالمندان را ممنوع است.

حق نشر عکس
AFP

Image caption

برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی سوئدی‌ها هنوز می‌توانند به کافه و رستوران بروند

سوئد با جمعیت ۱۰ میلیون نفر تاکنون شاهد مرگ ۱۳۳۳ نفر در اثر کرونا بوده است.

یوهان کارلسون، رئیس سازمان بهداشت عمومی سوئد گفته است که این کشور برای مقابله با این بیماری به مسئولیت‌پذیری فردی متکی است و “شهروندان باید از قوانین و توصیه‌ها تبعیت کنند.”

نمایندگان مجلس سوئد دیروز پنجشنبه با تصویب قانونی، به دولت اختیار دادند تا در هفته‌های آینده برای بستن کسب و کارها، محدودیت تجمع و تعطیلی فرودگاه‌ها اقدامات لازم را انجام دهد.

کارشناسان سوئدی در مورد نحوه برخورد دولت با این بیماری اختلاف نظر دارند اما به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی از استکهلم، نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که اکثر مردم از این شیوه حمایت می‌کنند. اعضای دولت سوئد از امکان تعطیلی اماکن عمومی و کسب و کارها در آینده نزدیک سخنی نگفته‌اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.