رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | آزادی ۱۰ شهروند با تودیع وثیقه در استان کردستان


خبرگزاری هرانا ـ طی روزهای گذشته، ده تن از شهروندان بازداشت‌شده در شهرهای سنندج و دهگلان پس از اتمام مراحل بازجویی، موقتا با تودیع وثیقه از بازداشتگاه اداره‌ اطلاعات آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای گذشته، ده شهروند بازداشت‌شده در سنندج و دهگلان به نامهای “سیروان رحیمی”، “صابر قادری”، “سیروس عباسی”، “آزاد عباسی”، “فریدە ویسی”، “زینت اسماعیلی”، “فردین مرادی”، “گوران یوسفی”، “مادح احمدی” و “اکبر گویلی”، پس از اتمام بازجوییها با تودیع وثیقه آزاد شدەاند.

در تاریخ ۶ مهرماه ۱۳۹۸، “سیروان رحیمی“، در شهرستان دهگلان و در تاریخ ۱۸ آذرماه ۱۳۹۸، “صابر قادری”،در شهرستان سنندج، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند.

در تاریخ ۱۷ آذرماه ۱۳۹۸، “اکبر گویلی” پس از حضور در دادگاه سنندج بازداشت شده بود.

وی پیشتر نیز در خصوص فعالیتهای کارگری و نیز برگزاری مراسم نوروز ۹۶ در سالن پردیس سنندج احضار و مورد بازجویی قرار گرفته‌ بود.

از سوی دیگر در تاریخ ۱۴ دی‌ماه ۱۳۹۸، “مادح احمدی” و  “گوران یوسفی” در اواخر دی ماه، در سنندج بازداشت شده بودند.

مادح احمدی، از اهالی روستای سرهویه، پیشتر به دلایل نامشخصی در منزل شخصی خود بازداشت شده بود.

در تاریخ ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۸، سیروس عباسی و نیز همسر وی فریدە ویسی، توسط نیروهای ادارە‌ اطلاعات شهرستان دهگلان در محل کارشان، بازداشت و سپس به سنندج منتقل شده بودند.

همچنین “آزاد عباسی” برادر “سیروس عباسی” که جهت پیگیری وضعیت آن‌ها به اداره اطلاعات دهگلان مراجعه کرده بود، بازداشت شده بود.

لازم به ذکر است بازداشت این افراد در پی حضور در تجمعات در شهرهای مختلف در اعتراض به سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صورت گرفته است.

همچنین در تاریخ ۲ بهمن‎ماه ۱۳۹۸ “فردین مرادی”، فعال مدنی اهل سنندج، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

این فعال مدنی پیش از این نیز در مهرماه سال ٨۵ بازداشت و به اتهام “همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام”  به سه سال حبس تعزیری و تبعید به زندان مراغه محکوم شده بود.

از سوی دیگر در تاریخ ۸ اسفندماه ۱۳۹۸ “زینت اسماعیلی”، نیز توسط نیروهای اداره اطلاعات دهگلان بازداشت و جهت بازجویی به سنندج منتقل شده بود.

اتهام مطروحه علیه این شهروندان در مراحل بازجویی “همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام” عنوان شده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.