رسانه خبری پیامِ ایرانی

هم‌صدایی ترامپ در توییتر با معترضان به قرنطینه کرونا


در میشیگان معترضان که برخی از آنها مسلح هم بودند خواستار لغو قرنطینه‌ها شدندحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

در میشیگان معترضان که برخی از آنها مسلح هم بودند خواستار لغو قرنطینه‌ها شدند

در حالی که معترضان در چند ایالت با محدودیت‌های آمد و شد ناشی از شیوع ویروس کرونا مخالفند و می‌گویند باعث آسیب به آنها شده، مقام‌های بهداشتی تاکید دارند که لغو زودهنگام قرنطینه‌ها به بازگشت کرونا خواهد انجامید. در این میان دونالد ترامپ هم در توییتر خواستار “آزادی” چند ایالت از قید قرنطینه شده، ایالت‌هایی که فرمانداران آن دموکراتند.

آقای ترامپ روز جمعه، ۱۷ آوریل، در یک رشته توییت نوشت: “مینه‌سوتا را آزاد کنید”، “میشیگان را آزاد کنید” و کمی بعد هم توییت کرد “ویرجینیا را آزاد کنید”.

طی چند روز گذشته در چند ایالت از جمله میشیگان، معترضانی که بعضی از آنها مسلح به خیابان آمده بودند خواستار لغو قرنطینه و محدودیت‌های وضع شده بعد از شیوع کرونا در آمریکا شده‌اند.

این اعتراض‌ها که همزمان شده با ارایه راهکارها و معیارهای پیشنهادی آقای ترامپ برای لغو قرنطینه در ایالت این کشور، همزمان شده با ثبت بدترین آمار قربانیان در آمریکا.

آمریکا روز گذشته، پنجشنبه، شاهد مرگ ۴۵۹۱ نفر طی ۲۴ ساعت بود. بالاترین آمار روزانه از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا در ایالات متحده. این آمار که فقط متعلق به روز پنجشنبه، ۱۶ آوریل است، از کل آمار جان باختگان آلمان طی دو ماه گذشته بیشتر است.

البته افزایش چشمگیر آمار جان‌باختگان طی یک روز می‌تواند به این هم بستگی داشته باشد که وبسایت داده‌شمار دانشگاه جانز هاپکینز که مرجع اصلی آمارهای روزانه در آمریکا شده، از امروز، جمعه، گفته علاوه بر جان باختگان حتمی ویروس کرونا، موارد متحمل به کووید۱۹ را هم به آمارها افزوده است.

تا عصر روز جمعه، ۱۷ آوریل، این وبسایت تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا را ۶۸۷ هزار نفر برآورد کرد و تعداد جان باختگان کووید۱۹ در این کشو را هم ۳۲ هزار و ۲۳۲ نفر اعلام کرد.

آمریکا تاکنون حدود سه و نیم میلیون تست کرونا انجام داده که به این لحاظ پیشتاز در جهان است. بسیاری علت آمار بالای مبتلایان در این کشور را هم ناشی از همین تست گیری نسبتا گسترده می دانند اما همزمان آمار بالای قربانیان در آمریکا هم باعث شده انتقادها از کاخ سفید بالا بگیرد چرا که منتقدان می گویند کاخ سفید و دونالد ترامپ در راس آن٬ خیلی دیر تهدید کرونا را جدی گرفتند و نتوانستند به موقع برای مقابله با آن آماده شوند.

معترضان چه می‌گویند؟

کسانی که به قرنطینه و دستورات فرمانداران معترضند در ایالات میشیگان، اوهایو، کارولینای شمالی، مینه‌سوتا، یوتا، ویرجینیا و کنتاکی خواستار لغو هر چه زودتر این محدودیت‌ها شده‌اند.

ایالت‌هایی که آقای ترامپ روز جمعه در توییتر از آنها نام برد و به نظر می‌رسد با معترضان همراه و هم صدا شده، همگی فرمانداران دموکرات دارند. او در توییتر خواستار آزادی مینه سوتا، ویرجینیا و میشیگان شد اما از اوهایو و یوتا که فرمانداران جمهوری خواه دارند نام نبرد. در حالی که این دو ایالت هم شاهد اعتراضات مشابهی بوده‌اند.

آن طور که گزارش شده تجمعات بیشتری در ویسکانسن، اورگان، مریلند، آیداهو و تگزاس در راه است.

تعداد شرکت‌کنندگان در این تجمعات متفاوت بوده است. در حالی که در ویرجینیا تنها چند ده نفر در ان شرکت کرده بودند در میشیگان هزاران معترض به خیابان‌ها آمده بودند.

حمایت آشکار آقای ترامپ از این اعتراضات تنها یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که او از دستورالعمل‌های جدید دولت فدرال برای بازگشایی بنگاه‌های اقتصادی و ادارات رونمایی کرد.

توییت‌های روز جمعه او همچنین در تضاد با اظهارات روز گذشته اوست که ضمن همدلی با معترضان گفته بود او در اجرای دستورالعمل‌های بازگشایی مراکز اقتصادی و لغو قرنطینه‌ها همسو با فرمانداران است.

تیم والز، فرماندار مینه‌سوتا در پاسخ به توییت آقای ترامپ که نوشته بود “مینه‌سوتا را آزاد کنید” گفته: “ما از کاخ‌سفید پرسیدیم کجای سیاست‌های ما را می شود طور دیگری انجام داد، اما جوابی دریافت نکردیم”.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

تجربه خبرنگار بی‌بی‌سی از دویدن در نیویورک در دوران کرونا

راهنمای بازگشایی کاخ‌سفید چه می‌گوید؟

این سند راهنما تحت عنوان “بازگشایی مجدد آمریکا” سه مرحله را مشخص می کند که ایالت ها می توانند به تدریج طی آنها مقررات منع تردد را کاهش دهند.

آقای ترامپ روز گذشته، پنجشنبه، به فرمانداران قول داد که این برنامه از سوی آنها و با کمک دولت فدرال انجام خواهد شد. اما بخش بزرگی از فرمانداران گفته‌اند که نگران لغو زودهنگام قرنطینه‌ها و بازگشت موج دوم قربانیان کرونا هستند.

بیشتر بخوانید

اینها شامل برخی توصیه‌ها از جمله در زمینه رعایت بهداشت فردی و اعمال مقررات حفظ فاصله از سوی کسب و کارها و شرکت‌ها، انجام تست و ردگیری تماس‌های افراد آلوده است.

مرحله اول شامل بخش عمده تدابیر جاری منع تردد مثل پرهیز از سفرهای غیرضروری و عدم تشکیل اجتماعات بزرگ است. اما این بند می‌گوید که برخی مکان های بزرگ مثل رستوران ها، عبادتگاه ها و ورزشگاه ها “می توانند تحت پروتکل های شدید حفظ فاصله فیزیکی فعالیت کنند.”

اگر نشانه‌ای از بازگشت ویروس کرونا به چشم نخورد، در مرحله دوم طرح اجازه از سرگیری سفرهای غیرضروری داده می‌شود.

براساس این توصیه در مرحله سوم، ایالاتی که همچنان شاهد روند نزولی علائم و موارد ابتلا هستند می‌توانند اجازه “تماس اجتماعی” با حفظ فاصله و حضور عادی کارمندان در دفاتر و محل کار خود را بدهند.

برخی مناطق بعد از یک دوره یک ماهه ارزیابی می توانند بازگشت به حالت عادی را شروع کنند.

آقای ترامپ که در هفته جاری درباره زمان بازگشایی با فرمانداران وارد مشاجره شده بود، روز گذشته تاکید کرد که اختیارات او به صدور خطوط راهنما محدود می‌شود اما توییت‌های امروز او می‌تواند تعبیری کاملا متفاوت را ایجاد کند.

اخبار مرتبط

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

آنچه سیاستمداران جهان در مورد کرونا گفته‌اند

ترامپ میتینگ‌های انتخاباتی خود را از سر می‌گیرد

ستاد انتخاباتی آقای ترامپ همچنین روز جمعه اعلام کرد که میتینگ‌های انتخاباتی او را به زودی از سر خواهد گرفت.

با وجود این، ستاد انتخاباتی آقای ترامپ زمان مشخصی را برای آغاز مجدد این میتینگ‌ها اعلام نکرده و نگفته که آیا بنا دارد دستورالعمل‌های فاصله‌گذاری فیزیکی که در دستورالعمل روز گذشته کاخ‌سفید برای ایالت‌ها هم بر آن تاکید شده بود را در این میتینگ‌ها رعایت کند یا خیر.

این ستاد همچنین نگفته که آیا بنا دارد میتینگ‌ها را از ایالات کم خطرتر که آمار ابتلایی کمتری داشته اند آغاز کند.

این خبر تنها یک روز پس از آن مخابره می‌شود که آقای ترامپ با ارایه دستورالعملی از ایالات خواسته برای بازگشایی کسب و کارها و لغو قرنطینه‌ها بر مبنای دستورالعمل پیشنهادی اقدام کنند.

میتینگ‌های انتخاباتی آقای ترامپ معمولا در فضای بسته ورزشگاه‌ها یا سالن‌های بزرگ اجتماعات برگزار می‌شود و علاقمندان به حضور در آن معمولا از ساعات اولیه روز برای ورود به سالن در صف می ایستند. مواردی که در صورت رعایت نکردن فاصله فیزیکی و تست گیری٬ ممکن است زمینه ساز شیوع ویروس کرونا شود.

اقدامات سایر کشورها چیست؟

  • دانمارک اعلام کرد بعد از بازگشایی مدارس در روز چهارشنبه، بنا دارد به آرایشگاه‌ها و حتی خالکوبی خانه‌ها هم از هفته آینده اجازه بازگشایی دهد. دانمارک همچنین گفته است که قصد تسهیل مقررات منع تردد در زمانی زودتر از برنامه اولیه را دارد
  • آلمان درحال تسهیل محدودیت‌هاست و فروشگاه ها ممکن است بتوانند از هفته آینده باز شوند
  • اتریش اجازه بازگشایی هزاران فروشگاه را داده است
  • فرانسه مقررات منع تردد را تا ۱۱ مه تمدید کرده است
  • ایتالیا اجازه باز شدن شمار معدودی از فروشگاه ها در نواحی کمتر آسیب دیده را می دهد
  • هند مقررات منع تردد را تا سوم مه تمدید کرده است
  • بریتانیا این مقررات را برای حداقل سه هفته دیگر اجرا می‌کند
  • اسپانیا اجازه بازگشت به کار برخی کسب و کارها را داده است
  • لهستان در پایان هفته جاری برداشتن محدودیت‌ها را شروع می‌کندمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.