رسانه خبری پیامِ ایرانی

عفو بین‌الملل: آمار اعدام‌ها در سال گذشته کاهشی آشکار داشت | جهان | DWسازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل می‌گوید، برای اولین بار در طول ۱۰ سال گذشته شمار اعدام‌های ثبت‌شده در جهان کاهشی واضح یافته و به زیر ۷۰۰ مورد رسیده است.

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد، در سال گذشته در ۲۰ کشور در مجموع ۶۵۷ نفر اعدام شدند که نسبت به یک سال پیش از آن کاهشی پنج‌درصدی نشان می‌دهد.  به گفته عفو بین‌الملل، با این همه در برخی کشورها مانند عربستان سعودی، عراق، سودان جنوبی و یمن شمار اعدام‌ها در سال گذشته افزایش یافته است. 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

به گزارش رسانه‌ها، مارکوس بیکو، رئیس بخش آلمان عفو بین‌الملل می‌گوید، این سازمان با نگرانی شاهد آن بوده که با وجود کاهش اعدام‌ها در سراسر جهان در کشورهایی مانند عربستان سعودی و عراق شمار اعدام‌ها افزایش یافته است. 

او می‌افزاید: «در عربستان سعودی از اعدام به عنوان سلاحی هدفمند علیه مخالفان استفاده می‌شود و در عراق نیز در سال قبل شاهد جهش اعدام‌‌ها بوده‌ایم.»

پنج کشوری که بر اساس گزارش عفو بین‌الملل بیش‌ترین اعدام‌ها در آن‌ها صورت گرفته شامل چین با احتمالا هزاران مورد، ایران با دست‌کم ۲۵۱ مورد، عربستان سعودی با ۱۸۴ مورد، عراق با حداقل ۱۰۰ مورد و مصر با دست کم ۳۲ مورد می‌شود.

از آن جا که در چین آمار رسمی ارائه نمی‌شود عفو بین‌‌الملل در مورد این کشور برآورد خود که سالانه هزاران اعدامی است را منتشر کرده است. 

در عربستان سعودی اکثر اعدام‌ها مربوط به مردان یا خارجیانی می‌‌شود که معمولا در رابطه با مواد مخدر یا قتل دستگیر شده‌اند. در آوریل سال گذشته در اعدامی دستجمعی ۳۲ زندانی شیعه که در زندان شکنجه شده بودند کشته شدند.

در ایران تعداد زیادی از افراد زیر سن قانونی اعدام شده‌اند. عفو بین‌الملل گمان می‌برد که شمار واقعی اعدام‌ها در ایران بسیار بیش‌‌تر از آمار ارائه‌شده باشد.

در عراق نیز ممکن است آمار واقعی تقریبا دو برابر آمار رسمی باشد. اکثر این محکومان به دلیل ارتباط با گروه تروریستی “دولت اسلامی” (داعش) اعدام شده‌اند.

به گفته عفو بین‌الملل، در سال گذشته دوهزار و ۳۰۷ نفر در ۵۶ کشور محکوم به اعدام شدند. این رقم در مقایسه با سال قبل از آن کاهشی ۲۲۴ موردی نشان می‌دهد. 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

عفو بین‌الملل روی‌هم‌رفته روند لغو مجازات اعدام در سال گذشته را مثبت تلقی کرده است. مجازات اعدام‌ در ۱۴۲ کشور به واسطه قانون یا در عمل لغو شده‌اند. علاوه بر این، رئیس‌جمهور گینه استوایی اعلام کرده، قانونی را برای لغو مجازات اعدام وضع خواهد کرد.

در کنیا، گامبیا، جمهوری آفریقای مرکزی و زیمبابوه اولین گام‌ها در مسیر لغو مجازات اعدام برداشته شده است.

در کالیفرنیای آمریکا دستور تعلیق اعدام صادر شد و در نیو همپشایر، ۲۱مین ایالت این کشور تصمیم به لغو کامل اعدام گرفته شد. 

رئیس بخش آلمان عفو بین‌الملل از این تحول استقبال کرده و از جامعه بین‌المللی خواسته است، فشار خود برای لغو مجازات اعدام را همچنان پا بر جا نگه دارند. او از بقیه کشورها نیز خواسته تا به این حرکت بپیوندند و مجازات اعدام را “بدون چون‌وچرا” لغو کنند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

دانلود آهنگ فرزاد کشاورز به نام کاشکیAyeneh3 catalytic converter تهران 400 elitePFLP-GC Headquarters Raid (1988)عکاسی motion Mohsen Golesorkhiدانلود آهنگ صیاد به نام شاه دلمsar rahega10 آهنگ برتر اینستاگرام untitled jack dejohnette albumpants meaning دانلود cisco anyconnect