تولیت آستان قدس: حرم‌ها به زودی بازگشایی می‌شوند

به اشتراک گذاشتن


Share

حجت‌الاسلام احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی اعلام کرد دستورالعمل بازگشایی حرم‌‌ها و اماکن زیارتی در ایران از جمله حرم امام هشتم شیعیان و میزبانی از زائران صادر شده است.  در همان حال وزارت بهداشت هشدار داده که فاصله‌گذاری برای شکستن زنجیره همه‌‌گیری ویروس کرونا یک امر ضروری است.

مشهد پس از تعطیلی حرم رضوی

همه‌گیری ویروس کرونا در ایران باعث تعطیلی نمازهای جماعت مساجد و همچین نمازهای جمعه سراسر کشور برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی شد. پس از چند هفته مقاومت نیروهای راست مذهبی در برابر مسدود کردن حرم‌ها و اماکن زیارتی که به پدیده «ضریح‌لیسی» برای اثبات پاکی ضریح هم انجامید، سرانجام  ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ وزارت کشور ایران پس از موافقت تولیت‌های حرم امام رضا، حرم فاطمه معصومه، حرم عبدالعظیم حسنی و مسجد جمکران دستور تعطیلی اماکن زیارتی ایران را ابلاغ کرد.

حجت‌الاسلام احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی جمعه ۲۹ فروردین با انتشار یادداشتی در اینستاگرام از بازگشایی همه حرم‌ها و اماکن زیارتی در ایران خبر داد. مروی نوشت:

« مشاهده صحن و سرای رضوی بدون حضور زائران این آستان بهشتی، لحظات بسیار سختی را برای ما رقم می‌زند و هر لحظه بی‌تاب مهیا‌شدن شرایط حضور زائران و خدمت‌رسانی به این عزیزان هستیم.»

تولیت آستان قدس رضوی پس از اظهار این بی‌تابی‌ها در ادامه این یادداشت افزود:

« خوشبختانه با هماهنگی وزارت بهداشت و با همکاری آستان‌های مقدس حضرت معصومه، حضرت احمدبن موسی، حضرت عبدالعظیم حسنی سلام الله علیهم اجمعین، مسجد جمکران و سازمان اوقاف، دستور العمل بازگشایی حرم‌های مطهر با رعایت ضوابط بهداشتی به منظور میزبانی اماکن مقدس از زائران و دلدادگان تهیه کرده‌ایم که ان‌شاالله با فراهم‌آمدن مقدمات لازم میزبان زائران حرم‌های مطهر خواهیم بود.»

مروی درباره تاریخ دقیق بازگشایی این اماکن مذهبی سکوت کرده است.

ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت جمعه ۲۹ فروردین در یک نشست خبری با صراحت اعلام کرد فاصله‌گذاری برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا باید همچنان ادامه یابد:

«تا زمانی که واکسن و داروی مؤثر کشف و تولید نشود، این ویروس خطر جدی و بالقوه‌ای محسوب می‌شود. فاصله گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت فردی با حداکثر توان و توان بخش اقتصادی کشور باید کماکان ادامه پیدا کند.»

حریرچی در ادامه سخنان خود یادآوری کرد:

«اثر بازگشایی‌ها بر افزایش تعداد بیماران به مدت ۵ روز، افزایش شمار بیماران بستری در بیمارستان‌ها به مدت ١۵ روز و مرگ و میر به مدت یک ماه بعد از شروع فعالیت‌ها مشاهده خواهد شد.»

درآمد ثابت حرم‌ها از جمله حرم رضوی از طریق زیارت حاصل می شود. تنها در مشهد ۲۰ میلیون نفر زائر در سال برای گردشگری و هتل و رستوران و فروشگاهایی هزینه می‌کنند که بیشتر آنها وابسته به حرم‌اند و بدین ترتیب برای آستان تولید درآمد می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

ایران خود را برای همزیستی با کرونا آماده می‌کند

 

 

Share

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *