رسانه خبری پیامِ ایرانی

بازگشت زنی که برای عکس‌هایش محروم شد؛ ایراندوست سرمربی تیم ملی ایران<![CDATA[11 ساعت،55 دقیقه

تهران- آتوسا ایران‌مهر، شهروندخبرنگار

سیزدهم فروردین ۱۴۰۰، جلسه ۹ ساعته هیات رییسه جدید فدراسیون فوتبال در ساختمان سئول برگزار شد و بیش از ۳۰ مصوبه به تصویب رسید.

«شهره موسوی»، نایب رییس زنان فدراسیون فوتبال و مدیرعامل شرکت هرمی «بادران» گزینه‌های خود برای سرمربی‌گری سه رده بزرگ‌سالان، جوانان و نوجوانان تیم‌های ملی را مطرح کرد.

در نهایت او توانست موافقت هیات رییسه را برای رای دادن به گزینه مورد نظرش جلب کند. «مریم ایراندوست» دوباره سرمربی تیم ملی فوتبال زنان ایران شد.

شهره موسوی البته کمی قبل در اظهار نظری ناشیانه، دلیل بازگشت زنان ایران به رده‌بندی فیفا را بازی انجام نشده با زنان بلاروس عنوان کرده بود؛ اظهارنظری که نقد و حتی تمسخر رسانه‌های داخل ایران را هم به همراه داشت.

با این حال، در مدتی کوتاه توانست یکی از مهم‌ترین مطالبه اصلی زنان را برآورده کند. تیم ملی خرداد امسال باید در بلاروس به مصاف تیم ملی زنان این کشور برود و شهریور در دور نخست جام ملت‌های آسیا شرکت کند.  

چرا مریم ایراندوست؟

ایراندوست متولد ۱۴ بهمن ۱۳۵۷ در بندر انزلی است. او بازیکن و سرمربی سابق تیم ملی بود و نامش با تیم زنان «ملوان» عجین شد. سال‌ها هم با این تیم در لیگ زنان بازی و مربی‌گری کرد.

مریم ایراندوست گزینه نخست «فریده شجاعی»، نایب رییس سابق زنان بود که در سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳ در فدراسیون مدیریت می‌کرد.

دوستی مریم و فریده از همان زمان شکل گرفت به شکلی که دیگر رابطه آن‌ها در ارتباط مدیر و مربی یا مدیر و کارمند خلاصه نمی‌شد.

زمانی که «علی کریمی» برای انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال دنبال گزینه نایب رییس سوم می‌گشت، ابتدا به فریده شجاعی پیشنهاد داد و پاسخ شنید: «من معذورم اما مریم ایراندوست را پیشنهاد می‌کنم.»

البته علی کریمی در نهایت «فاطمه علیپور» را برگزید. حالا در اطراف تیم ملی فوتبال زنان این خبر به گوش می‌رسد که علت انتخاب ایراندوست، دوستی و تفاهم فریده شجاعی با شهره موسوی است.

برخی از مخالفان مریم ایراندوست، «مریم جهان نجاتی»، سرمربی موفق شهرداری سیرجان را پیشنهاد دادند. اما نایب رییس کنونی فدراسیون فوتبال زنان نپذیرفت. «مهناز امیرشقاقی» هم جلسات متعددی با نایب رییس زنان داشت تا نظرش را جلب کند اما موفق نشد و در نهایت ایراندوست با حمایت همسر زنده‌یاد «منصور پورحیدری»، همه حریفان را پشت سر گذاشت.

ایراندوست؛ موفق اما ستاره‌دار! 

او با ملوان در قامت مربی و بازیکن توانست یک عنوان قهرمانی و هفت نایب قهرمانی در لیگ برتر کسب کند و بازیکنانی چون «سارا قمی»، «افسانه اقبال»، «زمرد سلیمانی»، «هاجر شاه‌ملک‌پور»، «سپیده نزهتی»، «پگاه نوری»، «فروغ موری» و ستاره‌هایی دیگر را به فوتبال ایران معرفی کند.

کارنامه مریم ایراندوست بسیار پربار است و فقط مهم‌ترین نکاتش را مرور می‌کنیم؛ کسب عنوان قهرمانی در تورنمنت پاکستان با تیم ملوان، هم‌چنین عناوین بهترین بازیکن و بهترین گل‌زن با ۱۰ گل زده. او پس از کسب عنوان بهترین مربی کشور در سال ۱۳۸۷ پا به رده‌های ملی گذاشت. ابتدا کمک مربی زیر۱۶ سال و سپس سرمربی این تیم شد.

سال ۱۳۸۹ کمک مربی تیم ملی بزرگ‌سالان در مسابقات غرب آسیا بود. همان سال کمک مربی تیم المپیک نوجوانان و جوانان ایران شد که به مقام چهارم رسیدند. او از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳ سرمربی تیم ملی بزرگ‌سالان بود و همراه با شاگردانش در سال ۱۳۹۰ نایب قهرمانی مسابقات قهرمانی غرب آسیا را در ابوظبی به دست آوردند.

سال ۹۰۱۳ یکی از تلخ‌ترین وقایع تاریخ پر رنج فوتبال زنان ایران، هم‌زمان با مربی‌گری او در تیم ملی رخ داد. در مرحله نخست از دیدارهای گزینشی المپیک لندن، تنها یک تیم از گروهی که ایران در آن حضور داشت، صعود می‌کرد.

شاگردان مریم ایراندوست توانستند با برتری چهار بر صفر در برابر فلسطین، تساوی مقابل اردن و پیروزی دو بر صفر مقابل بحرین به دور بعد صعود کنند. در دور نهایی، ناظر بحرینی به حجاب بازیکنان ایراد گرفت تا قانون حجاب اجباری در جمهوری اسلامی ایران، رویای یک نسل خوب از فوتبال زنان ایران برای صعود به المپیک را بر باد دهد.

تصاویر گریه و ضجه بازیکنان دختر ایرانی در زمین بارها در رسانه‌های جهان بازنشر شد.

اصرار برای انتخاب آن نوع از پوشش، در دوران معاونت «مرضیه تکه اکبرآبادی» در وزارت ورزش و جوانان اتفاق افتاد که به خاطر تحجر در دیدگاه‌ها و تصمیماتش، لقب نابودگر ورزش زنان را نصیب خود کرده بود. 

مریم دختر «نصرت ایراندوست»، سرمربی سابق مردان ملوان، همیشه جزو مطالبه‌گران در فوتبال زنان است؛ از افراد پی‌گیر و سرسختی که مدام به عدم پخش تلویزیونی فوتبال زنان اعتراض دارد. 

ایراندوست زمستان ۱۳۹۲ در ماجرایی مبهم و اسرار آمیز از سرمربی‌گری تیم ملی کناره‌گیری کرد. در حقیقت او را مجبور به استعفا کردند؛ البته به دلیل فنی!

گفته می‌شد یکی از مربیان شاغل در فوتبال زنان در اقدامی غیر اخلاقی، دست به جمع‌آوری اطلاعات و عکس‌هایی از روابط خصوصی چند مربی، بازیکن، داور، ناظر و مسوول در فوتبال زنان زده بود و همه را به کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال تقدیم کرد.

پس از آن، یکایک این بازیکنان و مربیان، از جمله مریم ایراندوست با این که به حریم خصوصی‌ آن‌ها تجاوز شده بود، مجبور به استعفا یا تغییر محل کار خود شدند. در آن مقطع، «علی کفاشیان» به فوتبال ایران ریاست می‌کرد.

شدت گرفتن حاشيه‌ها در فوتبال و فوتسال زنان، استعفای اجباری سرمربيان اين دو تيم موفق را در پی داشت و اردوهای ملی تعطيل شدند. 

«عادل فردوسی‌پور» در برنامه‌اش از کفاشيان پرسيد: «حالا که شهرزاد مظفر در فوتسال استعفا داده، آيا ايراندوست هم در فوتبال استعفا خواهد کرد؟»

علی کفاشيان تکذيب کرد و مدعی شد ايراندوست در سمت خود باقی است و مشکل خاصی وجود ندارد. اما دیری نپایید که رای رییس فدراسیون با فشار حراست وزارت ورزش تغییر کرد و مریم ایراندوست کنار گذاشته شد.
علی کفاشیان گفته بود: «او دیگر قراردادی با فدراسيون نداشت! ما برکنارش کردیم.»

مریم ایراندوست در اعتراض به ادعای رییس فدراسیون فوتبال، حکم ابلاغیه‌اش را در رسانه‌ها منتشر کرد و گفت: «فدراسیون به ما ابلاغیه داده، پس چه‌طور می‌گویند من سرمربی نبوده‌ام؟ هرچه بود، تمام شد و فوتبال را بوسیدم و کنار گذاشتم اما می‌خواهم بگویم آقای کفاشیان! وجدان تا آخرت با انسان باقی می‌ماند، شما را به خدا می‌سپارم.»

فریده شجاعی، نایب رییس وقت فدراسیون در واکنش به حاشیه‌های فوتبال و فوتسال زنان به خبرگزاری «ایسنا» گفت: «نمی‌دانم چرا مربیان تیم ملی یکی‌ یکی استعفا می‌دهند چون اتفاقی نیفتاده است و مشکل خاصی وجود ندارد.»

با این وجود، دوران مدیریت او هم دوامی نداشت و از فدراسیون فوتبال رفت.

حالا مریم ایراندوست بار دیگر به تیم ملی زنان ایران برگشته است؛ زنی که می‌خواهد دوباره رویاهایش را با دختران ایران بسازد.

مطالب مرتبط:

شایعه تشکیل دوباره تیم ملی فوتبال زنان؛ تحقیر، تبعیض و دیگر هیچ

فدراسیون فوتبال ایران محل تبلیغات هرمی؛ نایب رییس زنان یا مدیرعامل بادران؟

شهره موسوی: وقت نداشتیم، پاداش دختران را ندادیم

خانم «نت‌ورکر»؛ میراث لیلا صوفی‌زاده برای شهره موسوی

زنان کاندیدای نایب رئیسی فدراسیون فوتبال؛ از بلوف بزرگ تا کارنامه درخشان

۱۳۹۹؛ سالی سخت برای فوتبال و فوتسال زنان

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.