رسانه خبری پیامِ ایرانی

۳.۵ میلیون بشکه نفت ایران درحال انتقال به سوریه<![CDATA[1 ساعت،9 دقیقه

سایت « شرکت تانکر ترکرز» که ویژه ردیابی حرکت نفت‌کش‌ها در آب‌های بین‌المللی است، طی گزارشی اعلام کرد که یک نفت‌کش ایرانی در حال حرکت به سمت سوریه است.

براساس گزارش یاد شده، این پنجمین محموله نفتی ایران برای سوریه پس از بازگشایی مجدد «کانال سوئز» به شمار می‌رود.

این سایت هم‌چنین در توییتر خود نوشته است که احتمالا تا پایان این هفته یک میلیون و نیم بشکه نفت خام ایران وارد اسکله «بانیاس» در استان «طرطوس» سوریه خواهد شد.

سایت شرکت تانکر ترکرز در تاریخ ششم آوریل ۲۰۲۱ نیز عبور چهار فروند کشتی ایرانی حامل سه میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت از کانال سوئز پس از بازگشایی مجدد این آبراه را رصد کرده بود.
وزارت نفت و مواد معدنی سوریه اعلام کرده که انسداد کانال سوئز بر واردات نفت این کشور تاثیر گذاشته و باعث تاخیر در وصول نفت و توزیع فرآورده‌های نفتی شده است.

با وجود ورود این چهار نفت‌کش به سوریه، بحران سوخت در این کشور ادامه دارد.

افزایش توزیع سوخت در سوریه

وزارت‌ نفت و مواد معدنی سوریه چند روز پیش سهمیه بنزین خودروها را پنج لیتر افزایش داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه به نام «سانا»، این سهمیه از ۲۰ به ۲۵ لیتر رسیده است.

مدیر «شرکت توزیع سوخت عیسی» در تاریخ ۲۰ آوریل گذشته اعلام کرده بود که بازگشت سهیه به میزان سابق، یعنی ۴۰ لیتر، بستگی به استمرار واردات منظم نفت و افزایش دو برابری تولید کنونی دارد.

دولت سوریه چند وقت پیش سهمیه هفتگی سوخت را از ۴۰ به ۲۰ لیتر کاهش داد و اعلام کرد: «این تصمیم موقت و به دلیل تاخیر در زمان واردات نفت است.»
پیش از اجرای طرح کارت‌های هوشمند، هر شهروند سوریه حق داشت هر چهار روز، ۴۰ لیتر و یا هر هفته ۱۰۰ لیتر برای اتومبیل خود دریافت کند.

وزارت نفت سوریه هم‌چنین اعلام کرده است فعالیت مجدد پالایشگاه بانیاس باعث افزایش تولید و توزیع فرآورده‌های نفتی این کشور خواهد شد.

به گفته مدیران این پالایشگاه، ساعات و روزهای کاری کارگران که به دلیل بحران کرونا و غیره کاهش یافته بود، بیشتر خواهد شد.

روزنامه رسمی «البعث» سوریه هم گزارش داده است میزان نفت خام وارداتی، نیاز بازار داخلی به بنزین، مازوت، گاز و غیره را برای دو ماه تامین خواهد کرد و انتظار می‌رود که ورود نفت‌کش‌ها به سوریه ادامه یابد. این روزنامه در ادامه به نقل از یک منبع مطلع اعلام کرده است که احتمال دارد روند توزیع بنزین سهمیه‌ای از طریق کارت هوشمند و ایمیل دچار اختلال نیز بشود.

رژیم سوریه برای مقابله با بحران سوخت به شدت به کمک‌های نفتی ایران متکی است. تحریم این دو کشور توسط امریکا، به بحران سوخت و در پی آن، قطعی برق و سهمیه‌بندی بنزین منجر شده است. سوریه از چند سال تاکنون با بحران گاه و بی‌گاه سوخت دست و پنجه نرم می‌کند.

آیا نفت‌کش‌های ایرانی سلاح را نیز حمل می‌کنند؟

چند روز پیش «شورای روابط خارجی» امریکا طی گزارشی به نقل از یک منبع اسرائیلی اعلام کرد نفت‌کش‌های ایرانی علاوه بر نفت خام، سلاح‌های این کشور و هم‌چنین موشک دقیق و نقطه‌زن نوع « PGM» را نیز با خود به سوریه می‌برند.

در این گزارش هم‌چنین آمده است: «ایران به دلیل دشوار بودن مسیر زمینی و نیز حملات هوایی اسرائیل، از راه دریایی برای انتقال سلاح به سوریه استفاده می‌کند. کشتی‌های حامل سلاح‌های ایرانی توسط ناوهای جنگی روسیه محافظت و راهی سوریه می‌شوند. این سلاح‌ها علاوه بر سوریه، برای "حزب‌الله" در لبنان نیز منتقل می‌شوند. به همین دلیل، احتمال افزایش حمله اسرائیل به کشتی‌های ایرانی وجود دارد. کمک روسیه به ایران برای انتقال نفت به سوریه خبر جدیدی نیست اما دلیل این‌که چرا روسیه به ایران برای انتقال سلاح به حزب‌الله کمک می‌کند، روشن نیست.»

در همین راستا، رژیم سوریه در تاریخ ۲۴ آوریل اعلام کرد یک کشتی در نزدیکی سواحل بانیاس هدف یک پهپاد قرار گرفته و دچار حریق شده است. این حمله چند روز پس از نشست مشترک ایران، روسیه و رژیم سوریه برای حمایت از وارادت نفت توسط این کشور رخ داد.

به گزارش خبرگزاری سانا، این پهپاد از سمت آب‌های اقلیمی لبنان آمده بود و یکی از مخازن نفتی لنگرانداخته در ساحل شهر بانیاس استان طرطوس را مورد حمله قرار داد.

به گزارش سایت تانکر ترکرز، شناور آسیب ‌دیده، ایرانی نبوده بلکه به‌نام «ویزدوم» (WISDOM) در بیروت به ثبت رسیده است. این تانکر، نفت‌کش ایرانی «آرمان- ۱۱۴» را در تخلیه هر بار ۳۰۰ تا ۳۵۰ بشکه نفت کمک می‌کرده است.

مطالب مرتبط:

اسلحه، افتخار و انکار: روسیه چگونه حزب الله را در سوریه مسلح می‌کند

حمله هوایی اسرائیل به مواضع شبه‌نظامیان ایرانی در سوریه؛ ده‌ها نفرکشته و مجروح شدند

پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران؛ خرید جنگ‌افزار راحت‌تر است یا دارو؟

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.