رسانه خبری پیامِ ایرانی

آلبوم عکس از درگیری‌ها؛ آنچه در مرز تاجیکستان و قرقیزستان باقی ماند


  • سهراب ضیا
  • بی بی سی، مرز تاجیکستان

با گذشت یک هفته از وقوع درگیری‌های بی‌سابقه در مرز میان تاجیکستان و قرقیزستان، استانداری سغد روز چهارشنبه نام ۱۰ غیرنظامی ساکن دهات سرخ، چارکوه و واروخ شهر اسفره تاجیکستان را منتشر کرد که در حوادث اخیر مرز توسط قیرقیزها کشته شده‌اند. رجبای احمدزاده، استاندار سغد تاجیکستان و رجبعلی رحمان علی، فرمانده نیروهای مرزبان این کشور امروز به عیادت خانواده‌های افراد کشته‌شده رفته و به هر کدام از آنها ۷۰ هزار سامانی (معادل حدود ۶۲۰۰ دلار) کمک مالی حکومت تاجیکستان را تقدیم کرده‌اند.

عکس‌ها از روستاهای چارکوه و ‌خواجه ‌اعلای شهر اسفره گرفته شده که بیشتر از روستاهای دیگر آسیب دیده‌اند.

مقامات تاجیک تا حالا اسامی همه قربانیان درگیری‌های اخیر در مرز تاجیکستان با قرقیزستان را اعلام نکرده اند. اما رسانه‌های محلی نوشتند که ۱۰ افسر و سرباز تاجیک هم در حوادث روزهای ۲۸ و ۲۹ آوریل در مرز جان باخته و تعداد کل زخمی‌ها به ۸۸ نفر می‌رسد. قرقیزستان از کشته شدن ۳۶ نفر و مجروح شدن بیش از ۱۵۰ نفر از شهروندانش در زد و خوردهای مسلحانه آخر هفته گذشته خبر می‌دهد.

امروز مقامات محلی در شهر اسفره تاجیکستان از تخریب ۵۵ واحد مسکونی در روستاهای وارخ، سرخ، شهرک و چارکوه این شهر خبر دادند. در ناحیه باباجان غفوراف استان سغد نیز یک مدرسه و یک خانه آسیب دیده است. قرقیزستان گفته که در درگیریهای اخیر ۷۸ واحد مسکنی در مناطق مرزی این کشور با تاجیکستان تخریب شده و یا به کام آتش رفته است. با این همه میزان مالی خسارات وارده به مناطق مرزی دو کشور تا حالا اعلام نشده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.