رسانه خبری پیامِ ایرانی

گزارش‌ درباره ارزیابی آزادسازی یکجانبه دارایی‌های ایران درست نیستند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت گزارش‌ منتشر شده در خصوص ارزیابی آزادسازی بخشی از دارایی‌های ایران به عنوان اقدامی یکجانبه را رد کرد.

ساعاتی پیشتر شبکه «سی ان ان» در گزارشی نوشت که دولت جو بایدن برای نشان دادن حسن نیت خود در مذاکرات در باره توافق هسته‌ای موسوم به برجام، در حال ارزیابی آزادسازی یک میلیارد دلار از دارایی‌های توقیف شده ایران است که تهران می‌تواند از آن برای مصارف بشردوستانه استفاده کند.

اما ند پرایس در توییتی نوشته است، گزارش‌های منتشر شده درباره این که ما در حال ارزیابی آزادسازی دارایی‌های ایران به عنوان اقدامی یکجانبه هستیم، درست نیست، همانطور که ما قبل از انتشار روشن کردیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد، همانطور که تاکنون گفته‌ایم، هرگونه اقدام اساسی آمریکا باید بخشی از روند اقداماتی باشد که هر دو طرف انجام می‌دهند.

چهارمین دور از مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام از روز جمعه در وین، پایتخت اتریش از سر گرفته خواهد شد. یک مقام وزارت خارجه آمریکا هم در آستانه آغاز دور چهارم مذاکرات وین گفت، رسیدن به توافقی برای بازگشت و پایبندی همزمان ایران و آمریکا به برجام طی چند هفته آتی ممکن است، اما این موضوع منوط به «تصمیم سیاسی» تهران است.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره پیشرفت‌های هسته‌ای ایران از زمان فاصله گرفتن از تعهداتش در برجام اذعان کرد، این پیشرفت‌ها به «پیچیدگی‌هایی» دامن زده است که به نوعی باید برطرف شود.

با این حال، سه منبع مطلع به شبکه سی ان ان گفته‌اند، هرچند مشخص نیست که این دارایی‌های ایران به صورت یک جانبه آزاد خواهند شد یا نه، اما می‌تواند اقدامی باشد که حسن نیت واشینگتن را به تهران نشان دهد.

سی ان ان می‌گوید در حالی مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای در وین وارد دومین ماه دوم خود می‌شود که هنوز هیچ نشانه مشخصی برای دستیابی به توافق وجود ندارد.

این شبکه آمریکایی در ادامه اضافه کرده است که دارایی‌های ایران به صورت وجوه نقدی در اختیار ایران قرار نخواهد گرفت٬ بلکه از طریق کانال سوئیس، یا «توافق تجاری انساندوستانه سوئیس» در اختیار تهران قرار خواهد گرفت که سال گذشته راه اندازی شد و اجازه می‌دهد کمک‌های انساندوستانه مانند غذا و دارو بدون نقض تحریم‌های آمریکا به ایران ارسال شود.

دستیار یک نماینده جمهوریخواه در کنگره آمریکا گفته است، چنین طرحی با مخالفت نمایندگان مخالف ایران در کنگره مواجه خواهد شد. چرا که فکر می‌کنند آزادسازی دارایی‌های ایران، امتیازی دهی به تهران است و از اهرم فشارهای آمریکا می‌کاهد.

با استفاده از توییتر ، سی ان ان و رادیو فردامنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.