رسانه خبری پیامِ ایرانی

نشست وین؛ تشکیل سه کمیته حل اختلافات ایران و آمریکا | ایران | DWنمایندگان ایران و گروه ۴+۱ در چهارمین نشست کمیسیون مشترک برجام، در باره تشکیل سه کمیته “حل اختلافات ایران و آمریکا” به توافق رسیدند.

اعلام شده که کمیته اول، تحریم‌هایی را که باید لغو شوند تعیین می‌کند، کمیته دوم، موضوع بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای‌اش را بررسی خواهد کرد و کمیته سوم هماهنگی گام‌های دو طرف را بر عهده خواهد داشت.

میخائیل اولیانف، نماینده روسیه اعلام کرده که هیات‌ها آماده‌اند برای دستیابی به اهداف نشست، مدت طولانی‌تری در وین بمانند.

وزیر خارجه فرانسه یک روز قبل از چهارمین نشست کمیسیون برجام، با اشاره به تخطی گسترده ایران از تعهدات هسته‌ای به گاردین گفته بود: «ایران هیچ‌وقت این اندازه به سلاح هسته‌ای نزدیک نبوده و لازم است فورا به نتیجه برسیم.»

ژان ایو لودریان افزوده بود که مذاکرات وین حیاتی است ولی ایران به خلاف آمریکا، سیگنال‌های متناسب با جبران نقض تعهدات برجام را نشان نداده است.

هم‌زمان، سخنگوی وزارت خارجه ایران روند مذاکرات وین را کند توصیف کرده و گفته که نمی‌توان به سرعت از گفت‌وگوها نتیجه‌گیری کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه”ان‌بی‌سی” عنوان کرد که مذاکرات وین برای چانه‌زنی نیست. او فضا را مثبت خواند و افزود: «هر چند پیشرفت‌ها ناکافی بوده‌اما به اندازه‌ای هم بوده‌‌ که تنظیم پیش‌نویس‌ها بین طرفین شروع شده‌ است.»

خبرگزاری انتخاب می‌نویسد در چهارمین نشست وین، طرفین بر جدیت خود جهت حصول نتیجه در کوتاه‌ترین مدت ممکن تاکید کرده‌اند: «مقرر شده رایزنی‌های کارشناسی و فنی و کار بر روی متون پیش‌نویس آغاز شود.»

عباس عراقچی، سرپرست هیات مذاکره ایران قبل از نشست، با انریکه مورا، معاون هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا ملاقات کرده است.

نشست‌ها در سطح معاونان وزیر خارجه کشورها برگزار می‌شوند. هیات آمریکایی به طور غیرمستقیم در مذاکرات شرکت می‌کند. 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.