ماموریت شگفت‌انگیز موساد در مبارزه با کرونا | جهان | DW

به اشتراک گذاشتنبر اساس گزارش وبسایت هفته‌نامه آلمانی اشپیگل سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل (موساد) فعالانه برای مبارزه با ویروس کرونا (سارس کوو-۲) وارد عمل شده است. 

این گزارش با بیانیه مطبوعاتی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در روز ۱۹ مارس آغاز شده است. نتانیاهو اعلام کرده بود که تجهیزات کشورش برای مبارزه با کرونا کافی نیست، به همین دلیل دولت از هر طریق و امکانی برای دستیابی به وسایل مورد نیاز، از جمله ماسک و دستگاه‌های تنفسی اقدام می‌کند. 

در این راستا وزارت امور خارجه، ارتش و حتی سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل (موساد) هم به تلاش افتاده‌اند. 

چند روز بعد رسانه‌های اسرائیل گزارش نخستین موفقیت‌ را منتشر کردند: موساد توانست ۱۰۰ هزار کیت آزمایش در خارج بخرد و به اسرائیل منتقل کند.

پس از آن نوبت به واردات پوشاک حفاظتی، دستگاه‌های تنفسی و داروهای گوناگون رسید. 

اشپیگل آنلاین می‌نویسد: «این روشی غیرمعمول است، زیرا موساد معمولاً به شکار تروریست‌های خارج از کشور می‌پردازد یا فعالیت رژیم‌های دشمن (اسرائیل) را رصد می‌کند. این سازمان تاکنون در زمینه تجهیزات پزشکی اقدامی نکرده بود».

“تعجب ندارد”

دنی یاتوم، رئیس پیشین موساد در گفت‌وگو با اشپیگل آنلاین گفته است که تلاش موساد برای مبارزه با کرونا تعجب‌آور نیست، زیرا این سازمان در طول حیات خود عملیات مشابهی انجام داده است. 

یاتوم می‌گوید: «ترجمه لغوی موساد “موسسه شناسایی و عملیات ویژه” است».

او تاکید می‌کند که عملیات ویژه می‌تواند در زمینه غیرنظامی و اجتماعی هم باشد. 

به گزارش روزنامه “نیویورک تایمز” انگیزه فعالیت موساد در عملیات کرونایی در ملاقات یوسی کوهن، رئیس این سازمان اطلاعاتی با یتشاک کرایس، رئیس بزرگترین بیمارستان اسرائیل ایجاد شده است. 

در ملاقاتی که اوایل فوریه صورت گرفته است، کرایس به تنگناهای اسرائیل برای مبارزه با تهدید کرونا اشاره کرده و باعث شده است که کوهن برای کارکنان خود در سراسر جهان دستور یافتن تجهیزات مورد نظر را صادر کند. 

از آن زمان تاکنون ده‌ها دستگاه تنفسی، میلیون‌ها ماسک و هزاران کیت آزمایش وارد اسرائیل شده است. 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تجهیزات از کجا تامین می‌شوند؟

گزارش اشپیگل آنلاین در رابطه با کشورهای مبدا تجهیزاتی که به اسرائیل انتقال می‌یابند به امارت متحده عربی و عربستان سعودی اشاره کرده است. 

رسانه‌های دیگر گزارش داده‌اند که ماموران موساد در کشورهای گوناگون به شکار وسایل می‌پردازند و پیش ‌‌آمده است که آنها محموله‌ای را که برای کشور دیگری تهیه شده بوده، خریده‌اند. 

البته این روزها رقابت برای خرید تجهیزات پزشکی و حفاظتی و “قاپ‌زدن” کالاهایی که برای یک کشور دیگر در نظر گرفته‌ شده‌اند، امری رایج است. 

اشپیگل آنلاین به نقل از رونن برگمن، همکار نیویورک تایمز نوشته است که موساد در یک مورد تلاش کرده است که اقلامی را از آلمان به اسرائیل منتقل کند اما مقامات مسئول آلمانی به موقع متوجه شده و جلوی آن را گرفته‌اند. 

موافقان و مخالفان

عملیات غیرعادی موساد در خارج از کشور انتقادهایی را در داخل اسرائیل برانگیخته است. یوسی ملمن، خبرنگار روزنامه اسرائیلی هاآرتص می‌گوید که حتی در میان کارکنان موساد هم منتقدانی وجود دارد. 

اشپیگل به نقل از ملمن می‌نویسد: «خیلی‌ها در موساد می‌گویند، مبارزه با کرونا جزو وظایف ما نیست.»

ملمن معتقد است که تلاش‌های موساد در مبارزه با کرونا جنبه تبلیغاتی دارد. 

بسیاری از ناظران سیاسی هم معتقدند که بنیامین نتانیاهو از بحران کرونا برای بهبود وجهه خودش استفاده می‌کند. نخست‌وزیر اسرائیل با اتهام فساد مالی مواجه است و قرار بود که دادگاه او اواسط مارس سال جاری آغاز شود اما به دلیل بحران کرونا به ۲۴ ماه مه منتقل شد. 

اسرائیل یکی از کشورهایی به‌شمار می‌رود که در مبارزه با کرونا موفق عمل کرده است. بسیاری از اسرائیلی‌ها این موفقیت را به حساب نتانیاهو می‌گذارند. 

دنی یاتوم، رئیس پیشین موساد از موافقان فعالیت موساد در مبارزه با کروناست. به اعتقاد او، فعالیت این سازمان اطلاعاتی در دوران بحرانی به شهروندان اسرائیل دلگرمی می‌دهد. 

یاتوم تصریح می‌کند: «اینجا بحث مرگ و زندگی مطرح است. به همین خاطر ما برای دستیابی به آنچه که نیاز داریم، دست به هر کاری می‌زنیم».

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بر اساس گزارش دانشگاه جانز هاپکینز، در اسرائیل تا ظهر شنبه، ۳۰ فروردین (۱۸ آوریل) ۱۳ هزار و ۱۰۷ فرد مبتلا به کووید ۱۹ (بیماری ناشی از کرونا) ثبت شده است. ۱۵۸ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان سپرده‌اند.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *