پنج هزار کودک بی‌سرپرست پناهنده در یونان: آلمان ۴۷ تن را پذیرفت

به اشتراک گذاشتن


Share

یک گروه ۴۷ نفره از کودکان بی‌سرپرست که از اردوگاه‌های پناهندگان در یونان جمع‌آوری شده بودند و به آلمان رسیدند. اما که هزاران کودک پناهجوی دیگر هنوز در اردوگاه‌های پناهندگی یونان منتظر حرکت به سمت سایر کشورهای اروپایی هستند.

German police face demonstrators holding up pictures of refugees as they demonstrate against Europe's migration policy and the handling of refugees at the Greek border on March 9, 2020 opposite the venue of a German-Hellenic Economic Forum in Berlin. (Photo by John MACDOUGALL / AFP)

معترضان به سیاست‌های مهاجرت اروپا / عکس از John MACDOUGALL / AFP

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، به نقل از وزارت کشور آلمان کودکان و نوجوانان پناهنده که بدون سرپرست راه مهاجرت در پیش گرفته بودند با یک پرواز از آتن به هانوفر آلمان منتقل شدند. پیش از انتقال از همه این کودکان آمایش کرونا گرفته شده، اما پیش از انتقال آنها به سایر شهرهای آلمان دو هفته در قرنطینه خواهند ماند.

هورست زهوفر وزیر کشور آلمان گفت که انتقال این کودکان «نتیجه ماه‌ها آماده‌سازی و گفت‌وگوی فشرده با سایر شرکای اروپایی» بوده است و اظهار امیدواری کرد که سایر کشوهای نیز به زودی میزبانی کودکان پناهنده را بپذیرند.

این کودکان از افغانستان، سوریه و اریتره بوده‌اند. چهار نفر از آنها دختر هستند و چند عضو خانواده در میان آنها وجود دارد.

خانواده برخی از آنها در آلمان منتظر آنها هستند.

این کودکان پیشتر در اردوگاه‌هایی در جزایر لسبوس، ساموس و خیوس ساکن بوده‌اند؛ اردوگاه‌هایی که فعالان حقوق بشر آنها را برای کودکان نامناسب توصیف کرده‌اند.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان در حضور خبرنگاران در فرودگاه آتن گفت: «دولت یونان در تلاش بوده است که سایر کشورهای اروپایی را نسبت به خواست کودکانی که با فرار از جنگ و پیگرد به دنبال یافتن خانواده‌های جدید و زندگی جدید هستند حساس کند. خوشحالم که این برنامه بالاخره در دست انجام است.»

میتسوتاکیس ابراز امیدواری کرد که ۱۵۰۰ کودک در ماه‌های آینده به کشورهای دیگر منتقل شوند.

آلمان ماه پیش قول داد که دست کم ۳۵۰ کودک را که در اردوگاه‌های پناهندگی یونان به سر می‌برند تحت یک اقدام مشترک اروپایی بپذیرد، اما این برنامه با شیوع ویروس کرونا در جهان به تعلیق درآمده است.

این دومین پروازی بود که کودکان بی‌سرپرست را به سایر کشورهای اروپایی منتقل می‌کرد. پرواز قبلی با ۱۲ کودک به لوکزامبورگ رسید.

به گفته سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، بیش از ۵۲۰۰ کودک پناهجو بدون همراه در اوایل آوریل در یونان بوده‌اند. او گفته بود که این کودکان «نیاز فوری به راه‌حل‌های پایدار» دارند.


در همین زمینه:

نهایت کمک اروپا به پناهجویان در یونان: ۱۶۰۰ کودک را می‌پذیرد، بقیه تشویق به بازگشت می‌شوند

Share

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *