رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | اعتراضات آبان ماه؛ مهدی باقری به ۵ سال حبس محکوم شد


خبرگزاری هرانا – مهدی باقری، یکی از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری موسوم به “اعتراضات آبان ماه” توسط دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. قاضی دادگاه در پاسخ به تلاش متهم برای دفاع از خود در محکمه گفته بود “شماها را باید اعدام کرد.”

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مهدی باقری، یکی از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری موسوم به “اعتراضات آبان ماه” توسط دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

بر اساس این حکم که توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمدرضا عموزاد صادره شده است، آقای باقری از بابت اتهام «اجتماع و تبانی» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

مهدی باقری نسبت به این حکم اعتراض کرده؛ با این حال شعبه دادگاه تجدیدنظر و تاریخ برگزاری دادگاه وی تاکنون تعیین نشده است.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای باقری در تاریخ ۱۲ دی ماه ۹۸ در شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد و این حکم در تاریخ ۲ بهمن ماه ۹۸ در این شعبه به وی ابلاغ شده است.

یک منبع مطلع از وضعیت پرونده آقای باقری در خصوص جلسه دادگاه وی به هرانا گفت: “در جریان جلسه دادگاه قاضی تنها چند سوال ازجمله نام و نام خانوادگی، شغل، محل بازداشت و سابقه بازداشت از آقای باقری پرسید. پس از پاسخ به این سوالات، قاضی نهایتا بدون آنکه به او اجازه صحبت بدهد او را از جلسه دادگاه بیرون کرد. آقای باقری هر چه گفت می‌خواهد از خودش دفاع کند قاضی اجازه نداد و گفت شماها را باید اعدام کرد. در جلسه بعدی دادگاه نیز در تاریخ ۲ بهمن ماه منشی دادگاه بدون حضور قاضی حکم ۵ سال زندان را به او ابلاغ کرد.”

مهدی باقری، پس از اعتراضات سراسری آبان ماه امسال از طریق فیلم دوربین‌های مداربسته شناسایی و آذرماه امسال توسط نیروهای اطلاعات سپاه در منزل پدری خود در محله سراج تهران پارس در تهران بازداشت شد. آقای باقری ابتدا توسط ماموران به یک سالن ورزشی در تهران منتقل و ساعاتی بعد به زندان اوین منتقل شد. او نهایتا پس از حدود سه هفته با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه این نهاد امنیتی به دادگاه انقلاب تهران و از آنجا به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

پرونده آقای باقری در مرحله بازپرسی، در تاریخ ۱ آذرماه ۱۳۹۸ در شعبه ۳ دادسرای اوین بررسی و نهایتا پس از صدور کیفرخواست جهت رسیدگی به دادگاه انقلاب ارجاع داده شده بود.

مهدی باقری، فرزند محمود، متولد ۱ اسفند ۱۳۷۰ در محله تهرانپارس تهران است. آقای باقری تا پیش از بازداشت به عنوان فروشنده در یک کابینت سازی در محله تهرانپارس مشغول به کار بود.

هرانا پیشتر در تاریخ ۱۴ بهمن ماه در گزارشی ضمن احراز هویت ده‌ها تن از شهروندان بازداشت شده در اعتراضات سراسری آبان ماه و دی ماه امسال که در زندان تهران بزرگ بسر می‌برند، به آخرین وضعیت و شرح محل نگهداری آنها پرداخته بود.

لازم به یادآوری است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

نسخه کامل گزارش هرانا از این اعتراضات را تحت عنوان “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

هرانا همچنین در تاریخ ۲ دی ماه در گزارشی جداگانه با عنوان “گلوله و عفونت؛ بحران زخمی‌های اعتراضات آبان ماه” به وضعیت شماری از زخمی شدگان در جریان اعتراضات آبان پرداخته بود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.