۴۷ کودک و نوجوان پناهجو از یونان وارد آلمان شدند | آلمان | DW

به اشتراک گذاشتنبحث بر سر پذیرش پناهجویان کودک و نوجوان بی​‌سرپرست  در جزایر یونان علیرغم حدت بحران کرونا در اروپا از سر گرفته شد. برخی کشورهای اروپایی مثل لهستان، چک، مجارستان و اتریش مخالف ورود این پناهجویان هستند. اما کشورهایی مانند آلمان، فرانسه و لوکزامبورگ به دنبال یک راه حل انسانی هستند و حاضر شدند پناهجویان کودک را بپذیرند.

روز شنبه ۱۸ آوریل (۳۰ فروردین) هواپیمای حامل ۴۷ کودک و نوجوان در فرودگاه هانوفر به زمین نشست. کودکانی که در اردوگاه‌​های جزایر زیبای یونان در وضعیت غیر انسانی و “جهنمی” به سر می‌بردند. 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

هرچند تعداد این پناهجویان فعلا کم است اما انتقال آنان ارزشی نمادین دارد و به گفته یلوا یوهانسون، کمیسر امور پناهجویان اتحادیه اروپا نخستین گام موفق در شرایط کرونایی است. او تاکید کرده است که انتقال این پناهجویان نشانی از همبستگی است.

کودکان بی‌​سرپرست یتیم نیستند اما مجبور شده‌اند والدین و اعضای خانواده خود را ترک کنند و با سختی فراوان به جزایر یونان پناه آوردند.

مقامات اروپایی گفتند که بیشتر این کودکان و نوجوانان هشت تا ۱۷ سال دارند و اکثریت آنان پسر هستند. ۱۰ کشور عضو اتحادیه اروپا و سوئیس توافق کردند که۱۶۰۰ پناهجوی بی​‌سرپرست و کم سن و سال را بپذیرند.

 به دلیل شیوع ویروس کرونا قرار است این کودکان و نوجوانان هرچه سریع‌تر از اردوگاه‌​های جزایر یونانی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا منتقل شوند.

کشورهای اروپایی که پناهجویان بی​سرپرست را می​‌پذیرند

طبق گفته مقامات اتحادیه اروپا قرار است آلمان ۳۵۰ کودک پناهجو، فرانسه ۳۰۰ و پرتقال ۲۵۰ پناهجوی کم سن و سال را بپذیرد. علاوه بر این سه کشور فنلاند نیز ۱۷۵ پناهجو، بلغارستان ۵۰، ایرلند ۲۸ و لوگزامبروگ ۲۸ پناهجو را می‌پذیرند.

ایتالیا، اسپانیا و سایر کشورهای اروپایی هنوز آمار مشخصی درباره پذیرش کودکان پناهجو اعلام نکرده‌​اند. تنها لوگزامبورگ ۱۲ نوجوان افغان و عراقی را پذیرفته است. 

۴۰ هزار پناهجو و ۱۴هزار کودک بی​سرپرست

در اردوگاه​‌های جزایر یونان بیش از ۴۰ هزار پناهجو اسکان داده شده​‌اند در حالی که این اردوگاه​‌ها ظرفیت فقط سه هزار نفر را دارند. از این ۴۰ هزار پناهجو حدود ۱۴ هزار نفر کودک و نوجوان زیر ۱۸ سال هستند و حدود دو هزار تن از آنان بدون همراهی والدین خود در اردوگاه​ها به سر می‌​برند.

پناهجویان کودک بنا به دلایل مختلف از خانواده خود جدا افتاده‌​اند. آنها یا در حین مهاجرت از والدین و اعضای خانواده خود دور افتاده​‌اند و یا والدین این افراد برای جلوگیری از اعزام فرزندان خود به جنگ مجبور شدند آنها را به تنهایی به خارج بفرستند.

سازمان صلیب سرخ یونان اعلام کرده است که اغلب کودکان و نوجوانان پناهجو شهروندان افغانستان هستند که از ایران به یونان آمده‌​اند. این افراد سال​‌ها از جنگ داخلی در افغانستان و از دست طالبان فرار کرده و به ایران پناه بردند اما به دلیل وضعیت دشوار اقتصادی در ایران مجبور به ترک این کشور شده‌اند. اغلب این کودکان در ایران به دنیا آمده​‌اند اما پاسپورت افغانستان را دارند. بخش دیگری از کودکان پناهجو از پاکستان، عراق، سوریه، الجزایر و مراکش به یونان آمده‌​اند.

 بزرگترین مشکل پناهجویان کم سن‌وسال تشخیص هویت آنان است زیرا اکثر این پناهجویان فاقد مدارک  هویت هستند و تشخیص سن آنان دشوار است. 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

کشورهای اروپایی اعلام کرده‌​اند که اولویت پذیرش بیشتر با افراد زیر ۱۴ سال و پناهجویان دختر است. اما حدود ۹۳ درصد از پناهجویان بی​‌سرپرست پسر هستند.

سازمان پزشکان بدون مرز گفته است حدود هزار کودک نیز در اردوگاه​‌های جزایر یونان بیمار هستند و نیاز به کمک​‌های ضروری پزشکی دارند.

آلمان اعلام کرده است که والدین بخشی از این کودکان نیز پذیرفته خواهد شد اما به دلیل شیوع ویروس کرونا و بوجود آمدن شرایط جدید پذیرش این پناهجویان عملی نشده است.

پناهجویان کم سن و سالی که اکنون به آلمان آمده​اند دو هفته را در قرنطینه به سر خواهند برد و سپس به اقامتگاه​ شهر اوسنابروک ایالت نیدرزاکسن منتقل خواهند شد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *