رسانه خبری پیامِ ایرانی

۴۷ کودک و نوجوان پناهجو از یونان وارد آلمان شدند | آلمان | DWبحث بر سر پذیرش پناهجویان کودک و نوجوان بی​‌سرپرست  در جزایر یونان علیرغم حدت بحران کرونا در اروپا از سر گرفته شد. برخی کشورهای اروپایی مثل لهستان، چک، مجارستان و اتریش مخالف ورود این پناهجویان هستند. اما کشورهایی مانند آلمان، فرانسه و لوکزامبورگ به دنبال یک راه حل انسانی هستند و حاضر شدند پناهجویان کودک را بپذیرند.

روز شنبه ۱۸ آوریل (۳۰ فروردین) هواپیمای حامل ۴۷ کودک و نوجوان در فرودگاه هانوفر به زمین نشست. کودکانی که در اردوگاه‌​های جزایر زیبای یونان در وضعیت غیر انسانی و “جهنمی” به سر می‌بردند. 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

هرچند تعداد این پناهجویان فعلا کم است اما انتقال آنان ارزشی نمادین دارد و به گفته یلوا یوهانسون، کمیسر امور پناهجویان اتحادیه اروپا نخستین گام موفق در شرایط کرونایی است. او تاکید کرده است که انتقال این پناهجویان نشانی از همبستگی است.

کودکان بی‌​سرپرست یتیم نیستند اما مجبور شده‌اند والدین و اعضای خانواده خود را ترک کنند و با سختی فراوان به جزایر یونان پناه آوردند.

مقامات اروپایی گفتند که بیشتر این کودکان و نوجوانان هشت تا ۱۷ سال دارند و اکثریت آنان پسر هستند. ۱۰ کشور عضو اتحادیه اروپا و سوئیس توافق کردند که۱۶۰۰ پناهجوی بی​‌سرپرست و کم سن و سال را بپذیرند.

 به دلیل شیوع ویروس کرونا قرار است این کودکان و نوجوانان هرچه سریع‌تر از اردوگاه‌​های جزایر یونانی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا منتقل شوند.

کشورهای اروپایی که پناهجویان بی​سرپرست را می​‌پذیرند

طبق گفته مقامات اتحادیه اروپا قرار است آلمان ۳۵۰ کودک پناهجو، فرانسه ۳۰۰ و پرتقال ۲۵۰ پناهجوی کم سن و سال را بپذیرد. علاوه بر این سه کشور فنلاند نیز ۱۷۵ پناهجو، بلغارستان ۵۰، ایرلند ۲۸ و لوگزامبروگ ۲۸ پناهجو را می‌پذیرند.

ایتالیا، اسپانیا و سایر کشورهای اروپایی هنوز آمار مشخصی درباره پذیرش کودکان پناهجو اعلام نکرده‌​اند. تنها لوگزامبورگ ۱۲ نوجوان افغان و عراقی را پذیرفته است. 

۴۰ هزار پناهجو و ۱۴هزار کودک بی​سرپرست

در اردوگاه​‌های جزایر یونان بیش از ۴۰ هزار پناهجو اسکان داده شده​‌اند در حالی که این اردوگاه​‌ها ظرفیت فقط سه هزار نفر را دارند. از این ۴۰ هزار پناهجو حدود ۱۴ هزار نفر کودک و نوجوان زیر ۱۸ سال هستند و حدود دو هزار تن از آنان بدون همراهی والدین خود در اردوگاه​ها به سر می‌​برند.

پناهجویان کودک بنا به دلایل مختلف از خانواده خود جدا افتاده‌​اند. آنها یا در حین مهاجرت از والدین و اعضای خانواده خود دور افتاده​‌اند و یا والدین این افراد برای جلوگیری از اعزام فرزندان خود به جنگ مجبور شدند آنها را به تنهایی به خارج بفرستند.

سازمان صلیب سرخ یونان اعلام کرده است که اغلب کودکان و نوجوانان پناهجو شهروندان افغانستان هستند که از ایران به یونان آمده‌​اند. این افراد سال​‌ها از جنگ داخلی در افغانستان و از دست طالبان فرار کرده و به ایران پناه بردند اما به دلیل وضعیت دشوار اقتصادی در ایران مجبور به ترک این کشور شده‌اند. اغلب این کودکان در ایران به دنیا آمده​‌اند اما پاسپورت افغانستان را دارند. بخش دیگری از کودکان پناهجو از پاکستان، عراق، سوریه، الجزایر و مراکش به یونان آمده‌​اند.

 بزرگترین مشکل پناهجویان کم سن‌وسال تشخیص هویت آنان است زیرا اکثر این پناهجویان فاقد مدارک  هویت هستند و تشخیص سن آنان دشوار است. 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

کشورهای اروپایی اعلام کرده‌​اند که اولویت پذیرش بیشتر با افراد زیر ۱۴ سال و پناهجویان دختر است. اما حدود ۹۳ درصد از پناهجویان بی​‌سرپرست پسر هستند.

سازمان پزشکان بدون مرز گفته است حدود هزار کودک نیز در اردوگاه​‌های جزایر یونان بیمار هستند و نیاز به کمک​‌های ضروری پزشکی دارند.

آلمان اعلام کرده است که والدین بخشی از این کودکان نیز پذیرفته خواهد شد اما به دلیل شیوع ویروس کرونا و بوجود آمدن شرایط جدید پذیرش این پناهجویان عملی نشده است.

پناهجویان کم سن و سالی که اکنون به آلمان آمده​اند دو هفته را در قرنطینه به سر خواهند برد و سپس به اقامتگاه​ شهر اوسنابروک ایالت نیدرزاکسن منتقل خواهند شد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Biayid AsheghanMohammadreza Bagherif blues chords 5.3Jewish demographicsbulgaria 056 barbados ziptop hobo اخبار ایلام