رسانه خبری پیامِ ایرانی

مخالفت روحانیون هرات با لغو نمازهای جماعت در پی شیوع ویروس کرونا۱۴ ساعت،۵۹ دقیقه

دانیال دایان – افغانستان

 

در پی شیوع ویروس کرونا و بازگشت هزاران مهاجر افغانستانی از ایران، شهر «هرات» در مرز مشترک دو کشور به کانون این ویروس تبدیل شده است. به گفته مقامات بهداشت و درمان هرات تا پنج‌شنبه ۲۸ فروردین ۳۱۷ مورد ابتلا به ویروس کرونا در این شهر به ثبت رسیده است. در چنین شرایطی اما روحانیون تندرو در این شهر حاضر به لغو مراسم‌های مذهبی نماز جمعه و نمازهای جماعت نیستند.

«مسجد جامع بزرگ»، «گازرگاه»، «خرفه مبارکه» و «دارالعلوم عالی» مکان‌های برگزاری نماز‌ جمعه استان هرات هستند که هزاران نفر از ساکنان این استان هر جمعه در این مراسم مذهبی حاضر می‌شوند. درحالی‌که پیش‌تر وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان خواستار تعطیلی نمازهای جمعه و جماعت تا پایان بحران کرونا شده بودند. برخی از روحانیون اما حاضر به پذیرش این امر نیستند.

«محمد کبابیانی» معاون شورای روحانیون ناحیه غرب افغانستان در همین خصوص به «ایران‌وایر» گفت که «به‌هیچ‌عنوان» این مراسم‌های جمعی در هرات تعطیل نخواهد شد: «مسجد جامع بزرگ هرات هرروز ضدعفونی می‌شد و ما فاصله میان افراد را هنگام نماز خواندن مدنظر قرار داده‌ایم. به ما اجازه داده نشده که از شریعت تجاوز کرده و نماز‌های جمعه و جماعت را تعطیل کنیم.»

البته برخی روحانیون شیعه و همچنین جریان‌های میانه‌رو سنی در هرات برگزاری این نمازهای جمعی را تا پایان شیوع کرونا متوقف کرده‌اند.

«عبدالحکیم تمنا»، رییس اداره بهداشت و درمان هرات از منتقدان برگزاری نمازهای جمعه و جماعت در گفت‌وگو با ایران‌وایر تصریح کرد که هیچ تفاوتی میان شرکت مردم در تالارهای عروسی، رستوران‌ها، حمام‌ها و مساجد وجود ندارد: «ویروس کرونا در هر جا که تجمع باشد، شیوع پیدا می‌کند. کسانی که مانع شرکت مردم در تجمعات نمی‌شوند، باید پاسخ‌گو باشند.»

در حال حاضر تمامی دانشگاه‌ها، مدارس و تالارهای عروسی بسته هستند. همچنین سخت‌گیری‌های در خصوص حضور در سطح شهر هرات اعمال شده است. نیروهای امنیتی افغانستان به مردم اجازه تردد در بخش‌هایی از شهر را نمی‌دهند. این محدودیت‌ها در برخی دیگر از استان‌ها ازجمله کابل پایتخت افغانستان هم صورت گرفته است.

چهارشنبه ۲۷ فروردین «سید وحید قتالی» استاندار هرات در کنفرانس خبری به‌صراحت اعلام کرد که شهروندان بایستی نسبت به محدودیت‌های مقرر، مسئولانه رفتار کنند: «به‌صراحت می‌گویم که من در هرات در حال کندن قبر هستم. اگر روحیه شما تضعیف می‌شود، قبرها را در شهرها آماده می‌کنیم. امیدوارم که هیچ شهروندی به آن طرف نرود.»

بنا به گفته استاندار هرات به ایران‌وایر تاکنون ۸ هزار و ۴۰۰ تخت برای مبتلایان به ویروس کرونا در این شهر در نظر گرفته شده است. در حال حاضر سه مرکز بهداشت و درمان برای مبتلایان به این ویروس با ۶۰۰ تخت آماده شد است و اگر شمار مبتلایان بیشتر شود، مدارس به بیمارستان‌های موقت تبدیل خواهند شد. البته بسیاری از مبتلایان در حال حاضر در خانه‌های خود قرنطینه شده‌اند؛ افغانستان امکانات کافی برای درمان و رسیدگی به آن‌ها ندارد.

شیوع ویروس کرونا در افغانستان و کمبود امکانات مثل بسیاری جغرافیاهای دیگر باعث بالا رفتن قیمت ماسک و دستکش و نایاب شدن آن شده است. اقتصاد افغانستان متکی به کمک‌های خارجی است و حالا، تامین تجهیزات و اقلام بهداشتی و درمانی برای مقابله با ویروس کرونا، دشوار به نظر می‌رسد. حتی برخی از پزشکان در گفت‌وگو با ایران‌وایر‌ ابراز نگرانی کرده‌اند که به دلیل کمبود این امکانات، سلامت خودشان هم در خطر است.

«محمد رفیق شیرزی»، سخن‌گوی اداره بهداشت عمومی هرات به ایران‌وایر‌ خبر داد که تاکنون بیش از ۴۰ پزشک به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. «مهدی حدید»، عضو شورای استان هرات هم به ایران‌وایر توضیح داد: «درصورتی‌که از ابتلای پزشکان به این ویروس جلوگیری نشود، سیستم بهداشت افغانستان با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.»

تاکنون هفت نفر در هرات بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

«غلام حضرت مشفق»، شهردار هرات هم به ایران‌وایر توضیح داد که اجساد درگذشتگان از ابتلای به ویروس کرونا پس از ضدعفونی و بسته‌بندی در پلاستیک‌های ویژه، به منطقه‌ای موسوم به «شابت» در ۵۷ کیلومتری جنوب شهر هرات، منتقل و دفن می‌شوند. نزدیکان و اقوام فرد فوت‌شده هم اجازه حضور در مراسم دفن ندارند.

در کنار این معضلات، بیکاری هم در افغانستان شدت گرفته است و نگرانی محرومان را بیش‌ازپیش در پی داشته است. بسیاری از شهروندان افغانستان حتی قادر به تهیه نان هم نیستند. اگرچه حکومت افغانستان وعده داده است که اقداماتی برای توزیع کمک‌های غذایی به خانواده‌های فقیر داشته باشد اما هنوز اقدام موثری انجام نشده و قیمت مواد اولیه و لازم برای تغذیه هم بالا رفته است.

در این شرایط، به‌تازگی بانک مواد غذایی توسط سرمایه‌داران هراتی ایجاد شده است. «یونس قاضی‌زاده»، رییس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات به ایران‌وایر توضیح داد که قرار است از طریق این بانک برای ۱۰۰ هزار خانواده فقیر در هرات بسته‌های مواد اولیه توزیع شود.

اگرچه شهروندان افغانستانی هم برای کمک به مبارزه با شیوع بیشتر این ویروس، دست‌به‌کار شده‌اند و برگه‌های آموزشی و ماسک در سطح شهرها توزیع می‌کنند؛ اما افغانستان به خاطر کمبود امکانات و اقتصادی وابسته به کشورهای دیگر، به‌شدت آسیب‌پذیر است. مسئولان بارها هشدار داده‌اند که «فاجعه‌ای انسانی» اتفاق خواهد افتاد.

در چنین شرایطی اما به نظر می‌رسد با ادامه برگزاری تجمعات مذهبی خصوصا نمازهای جمعه و جماعت، آمار ابتلا به ویروس کرونا و همچنین شمار مرگ‌ومیر شهروندان بیشتر هم بشود.

 

مطالب مرتبط:

احتمال پیشی گرفتن آمار مبتلایان به کرونا در افغانستان از ایران

معضلات بازگشت مهاجران افغانستانی از ایران در اثر شیوع ویروس کرونا

هرات؛ خط مقدم مبارزه با کرونا در اثر بازگشت مهاجران افغانستانی

 

 

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

dunkin donuts lebanon Kish O Matgrady white crossfit frederikshavn Doa Konدانلود آهنگ رضا رهسا به نام عشق آخرKwati 8 passengers chad wilderness 978-0-8108-5528-1دانلود آهنگ محسن ابراهیم زاده به نام کاشکی بارون بزنهireland 90s Shodam Gereftarخبر windows 10 دانلود آهنگ احمد روحنواز به نام عاشق ترینم