رسانه خبری پیامِ ایرانی

محمود صادقی حکم حکومتی آیت‌الله خامنه ای درباره بودجه ۹۹ را ‘وهن رهبری’ خواند


حق نشر عکس
khamenei.ir

Image caption

با حکم حکومتی آیت‌الله خامنه‌ای لایحه رد شده بودجه ۹۹ برای قانون شدن به شورای نگهبان رفته است

محمود صادقی، نماینده مجلس ایران حکم حکومتی اخیر آیت‌الله علی خامنه ای در ارجاع لایحه رد شده بودجه سال ۹۹ به شورای نگهبان را “وهن مجلس و وهن رهبری” و “آخرین میخ به تابوت مجلس دهم” خوانده است.

آقای صادقی در توییت های جداگانه، نوشته: “امیدوارم متهم به ضدیت با ولایت فقیه نشوم اما استیذان از رهبری برای تصویب لایحه بودجه ۹۹ آخرین میخ به تابوت مجلس دهم بود”.

آیت الله خامنه ای در سال های اخیر در موارد متعددی به طور مستقیم اختیارات مجلس را از نمایندگان سلب کرده است. پیش از این به دنبال افزایش ناگهانی قیمت بنزین که به اعتراضات وسیعی در ایران انجامید، نمایندگان در پی اصلاح قیمت سوخت برآمدند اما آقای خامنه‌ای از نمایندگان خواست که از این کار خودداری کنند.

محمود صادقی گفته “پس از مخالفت مجلس با کلیات لایحه بودجه ۹۹ ارجاع آن به کمیسیون تلفیق فاقد وجاهت قانونی بود. لایحه باید به دولت برگشت داده می‌شد. با اذن رهبری نمی‌توان تصمیم غیرقانونی ارجاع لایحه به کمیسیون تلفیق را تصحیح و توجیه کرد. به عبارت دیگر حکم حکومتی در اینجا موضوعیت ندارد”.

یک روز پیش، در پی درخواست علی لاریجانی از آقای خامنه‌ای، او با استفاده از اختیارات خود به عنوان ولی مطلقه فقیه، اجازه داد گزارش کمیسیون تلفیق مجلس که کلیات آن درصحن علنی مجلس رد شده بود، برای تبدیل به قانون مستقیماً به شورای نگهبان ارسال شود.

به دلیل شیوع ویروس کرونا که چند نماینده مجلس ایران هم به آن مبتلا شده اند، جلسات مجلس شورای اسلامی تشکیل نمی شود.

حق نشر عکس
.

Image caption

محمود صادقی در سه توییت مجزا از حکم حکومتی آیت‌الله خامنه‌ای انتقاد کرده است

مطابق اصل ۸۵ قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی “در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌نماید به صورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آنها با مجلس خواهد بود”.

در صورتی که مجلس می خواست به این اصل استناد کند به حکم حکومتی آیت الله خامنه ای احتیاج نبود اما به نظر می رسد که مجلس به جای اجرای آزمایشی بودجه ۹۹ در پی تصویب دائمی آن به عنوان قانون است.

محمود صادقی در یکی از توییت های انتقادی خود از حکم حکومتی جدید آقای خامنه ای نوشته “استیذان رییس مجلس از رهبری برای تصویب لایحه‌ی بودجه ۹۹ هم باعث وهن مجلس است هم وهن رهبری”.

شورای نگهبان صلاحیت آقای صادقی را برای شرکت در انتخابات مجلس یازدهم رد کرده بود.

سخنگوی این شورا اعلام کرده که در مهلت مقرر موضوع را بررسی خواهد کرد. نائب رئیس مجلس شورای اسلامی هم پیش بینی کرده قانون بودجه سال ۹۹ پیش از فرارسیدن سال نو توسط شورای نگهبان تایین تکلیف خواهد شد.

در سال های ابتدایی انقلاب بهمن ۵۷ و سپس در برخی سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد که تصویب لایحه بودجه در مجلس با تاخیر مواجه می شد، بودجه “یک دوازدهم” یا “دو دوازدهم” به صورت موقت برای هفته های اول سال در نظر می گرفت تا مجلس پس از آن لایجه بودجه را بررسی و تصویب کند.

با ‘حکم حکومتی’ آیت‌الله خامنه‌ای لایحه رد شده بودجه ۹۹ ‘برای قانون شدن به شورای نگهبان رفت’

مجلس ایران کلیات لایحه بودجه ۹۹ را رد کرد

روحانی: بودجه سال آینده استقامت و مقابله با تحریم استمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.