رسانه خبری پیامِ ایرانی

خسارت ۴هزار میلیارد تومانی کرونا به بخش کشاورزی ایرانمنبع: دبی_العربیه.نت فارسی

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ایران در گزارشی تازه میزان خسارت ناشی از شیوع کرونا در بخش کشاورزی در این کشور را نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان برآورد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، به نقل از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ایران، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز در گزارشی درباره آثار اقتصادی شیوع ویروس کرونا بر بخش کشاورزی آورده است، کرونا با تأثیر بر زنجیره تأمین، تقاضا و نقدینگی، بر بنگاه‌ها و با تأثیر بر عرضه نیروی کار، مصرف کالاها و خدمات و به‌ویژه با کاهش درآمد مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان محصولات کشاورزی در کوتاه‌مدت و بلندمدت بر اقتصاد خانوارها و اقتصاد بخش کشاورزی تأثیرگذار است.

بر اساس این گزارش، پس‌زدگی محصولات کشاورزی و عرضه آن به بازار داخلی، موجب افت قیمت این محصولات شده که در کوتاه‌مدت موجب رضایت مصرف‌کنندگان می‌شود ولی در ماه‌های بعد و سال آینده می‌تواند موجب کاهش تولید و آن‌گاه مشکل در عرضه و همچنین افزایش قیمت این محصولات در داخل شود.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ایران می‌افزاید: «بررسی شواهد آماری حاکی از آن است که بخش مصرف و صادرات محصولات کشاورزی و غذا در ایران به‌ترتیب در حدود ۷/۸ درصد و ۱۰ درصد از ارزش خود را از دست بدهند که میزان خسارت آن در اسفندماه ۱۳۹۸ در حدود ۳۹۵۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود.»

ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت ایران روز گذشته (شنبه ۱۸ آوریل) گفت که ایران هنوز در معرض از سرگیری و رشد شدید ویروس کرونا قرار دارند و اصول علمی و بهداشتی لازم هنوز کماکان باید رعایت شود.

در همین حال، وزارت بهداشت ایران شنبه اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۳۷۴ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در این کشور شناسایی شد. کیانوش جهانپور، مجموع بیماران کووید ۱۹ در ایران را ۸۰۸۶۸ مبتلا اعلام کرد که ۵۰۳۱ نفر از آنها جان خود را از دست دادند.

او در ادامه افزود: «بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۳۷۴ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ شناسایی شد».

به گفته او، طی یک روز ۷۳ بیمار مبتلا به این بیماری، جان باختند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.