رئیس شورای شهر تهران: با آغاز فعالیت اصناف طرح فاصله‌گذاری اجتماعی بی‌معنا است

به اشتراک گذاشتن


Share

یک روز پس از آغاز دوباره فعالیت اصنافی که ستاد ملی کرونا آنها را «کم خطر» می‌خواند در تهران، رئیس شورای اسلامی شهر می‌گوید: با فعالیت اصناف و افزایش مسافران شبکه حمل و نقل عمومی، «اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی معنا ندارد». معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت تهران هم گفت فعالیت پاساژها، بازار تهران و مگا مال‌ها ممنوع است.

بازار تهران، ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ در نخستین روز بازگشایی «کسب و کارهای کم ریسک»

ستاد ملی کرونا و در راس آن رئیس دولت بدون توجه به هشدارهای شورای شهر و پزشکان محدودیت‌های اعمال شده برای کنترل شیوع ویروس کرونا (کووید ۱۹) در تهران را از شنبه ۳۰ فروردین لغو کرد و از مردم خواست «فاصله‌گذاری اجتماعی» را رعایت کنند.

محسن هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران یکشنبه ۳۱ فروردین اما گفت: فعالیت اصناف تعداد مسافران شبکه حمل و نقل عمومی را افزایش می‌دهد و ما تقریبا به شرایط اسفند باز می‌گردیم».

به گفته هاشمی شمار مسافران مترو تهران از ۱۰۰ هزار نفر در روزهای ممنوعیت فعالیت اصناف به ۴۰۰ هزار نفر در روزهای گذشته افزایش یافته است

او هشدار داد: «اگر کسب‌وکارها فعالیت‌شان ادامه داشته باشد به همان شرایط قبل از کرونا می‌رسیم».

هاشمی همچنین گفت: «اگر تعداد مسافران از حد فعلی عبور کند، دیگر فاصله‌گذاری اجتماعی معنا ندارد».

رئیس شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز در جلسه شورا از وزارت بهداشت و درمان خواست « آمار استان یا شهر تهران را به صورت جداگانه اعلام کنند، چرا که تهران به عنوان پایتخت کشور مبداء و مقصد بسیاری از سفرها است و این رفت و آمدها می‌تواند موجب انتشار دوباره ویروس کرونا شود.»

او آمار  بیماران و کشته شدگان کرونا را « بسیار بیشتر از عدد اعلام شده رسمی» دانست و از مسئولان خواست: «با عدم شتابزدگی در رفع محدودیت‌های ایجاد شده، دستاورد رعایت دو ماه گذشته شهروندان را با خطر مواجه نکنند و موجب ایجاد موج جدید بیماری کرونا را فراهم نکنند».

پاساژها و مگا‌مال‌ها تعطیل هستند

ستاد ملی کرونا اما بدون توجه به این هشدارها فعالیت برخی از اصناف که «کم ریسک» می‌داند را مجاز اعلام کرده است.

به گفته نادر مردادی، معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت تهران، این اصناف باید در یک سامانه اینترنتی تعیین شده ثبت‌نام و مجوز دریافت کنند.

او گفت: پاساژها، مراکز خرید مسقف، بازار تهران و سراهای مسقف «فعلا مجاز به فعالیت نیستند».

باشگاه‌های بدنسازی، سالن‌های ورزشی، تالارهای پذیرایی، مراکز همایش، آرایشگاه‌های مردانه و زنانه، سالن‌های تئاتر و سینما، رستوران ها، قلیان‌سراها و کافی شاپ‌ها از دیگر اصنافی هستند که هنوز اجازه فعالیت ندارند.

ستاد ملی کرونا قرار است در باره زمان بازگشایی این گروه از کسب و کارهایی که «پر ریسک» توصیف می‌شوند تصمیم‌گیری کند.


در همین زمینه:

حمل و نقل عمومی ظرفیت ندارد – تهران در آستانه مجدد همه‌گیری کرونا

Share

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *