رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | نیما صفار، نویسنده و فعال مدنی آزاد شد


خبرگزاری هرانا – نیما صفار، شاعر، نویسنده و فعال مدنی ساکن گرگان که چندی پیش به مرخصی اعزام شده بود، امروز طی یک تماس تلفنی با زندان از از صدور حکم آزادی زودهنگام خود مطلع شد. آقای صفار با توجه بخشنامه نوروزی قوه قضاییه و تحمل بیش از یک سوم دوران محکومیت، دیگر به زندان باز نخواهد گشت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نیما صفار، شاعر، نویسنده و فعال مدنی ساکن گرگان امروز یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۹، از صدور حکم آزادی زودهنگام خود مطلع شد.

آقای صفار که چندی پیش به مرخصی اعزام شده بود، طی یک تماس تلفنی با زندان امروز مطلع شد با توجه بخشنامه نوروزی قوه قضاییه و تحمل بیش از یک سوم دوران محکومیت، دیگر به زندان باز نخواهد گشت.

نیما صفار اسفند ماه ۹۷ بدون داشتن وکیل توسط شعبه یک دادگاه انقلاب گرگان به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، این حکم در تاریخ ۶ مردادماه ۹۸ توسط شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان گلستان عینا تایید و به وی ابلاغ شد.

بر اساس دادنامه صادره در دادگاه بدوی، اتهام مطروحه علیه وی “فعالیت تبلیغی علیه نظام” عنوان شده بود، مصادیق مورد استناد دادگاه مطالب نوشته شده در صفحات شخصی او و شرکت در بازی مافیا که «به گفته قاضی یک بازی امنیتی است»، ذکر شده بود.

کانون نویسندگان ایران پیشتر در تاریخ ۱۶ مرداد ۹۸، با انتشار بیانیه‌ای نسبت به حکم ۸ ماه حبس نیما صفار اعتراض کرد. کانون نویسندگان صدور اینگونه احکام را “پرونده سازی” جهت مرعوب و منفعل کردن نویسندگان و هنرمندان مستقل دانسته و خواستار لغو این حکم و سایر احکام مشابه شده است.

در تاریخ ۱۹ مردادماه ۹۸ نیز حدود ۲۰۰ شاعر، نویسنده و هنرمند طی بیانیه‌ای صدور حکم حبس علیه نیما صفار را محکوم کرده و خواستار لغو این حکم و سایر احکام مشابه شده بودند.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات نیما صفار در تاریخ ۶ اسفندماه ۹۷، در شعبه اول دادگاه انقلاب گرگان برگزار شده بود.

لازم به ذکر است آقای صفار در شهریورماه سال ۹۶ نیز به تحمل ۸۰ روز حبس تعزیری محکوم شده بود. وی در بهمن ماه سال ۹۶ جهت تحمل دوران محکومیت روانه زندان گرگان شد و در تاریخ ۲۶ فروردین ماه ۹۷ با پایان دوران محکومیت از این زندان آزاد شد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.