کرونا؛ راه‌هایی برای سرگرمی بچه‌ها در قرنطینه

به اشتراک گذاشتن


کرونا و کودکانحق نشر عکس
Getty Images

شیوع شیوع ویروس کرونا و اعلام قرنطنینه محدودیتهای بی‌سابقه‌ای را در بسیاری از کشورهای جهان از جمله بریتانیا بوجود آورد؛ محدوریتهایی که در عمل سبک معمول زندگی بسیاری را دگرگون ساخت، بویژه خانواده‌هایی که فرزند مدرسه‌رو داشتند.

بچه ها به ناگهان خانه‌نشین شدند. در بریتانیا کودکان از هشت و نیم صبح تا سه و نیم بعدازظهر در مدرسه هستند. یعنی هفت ساعت. حالا با تعطیلی مدارس وظیفه پر کردن این ساعت‌ها و سرگرم کردن و بخش بزرگی از آموزش به عهده والدین است؛ والدینی که خود باید یا از خانه کار کنند و یا بیرون از خانه.

مدارس برنامه‌های درسی را از طریق پست، اپلیکشن و وبسایت‌های آموزشی برای بچه‌ها می‌فرستند، معلم‌ها روز به روز تکالیف را در اپ و یا سایت مدرسه می‌گذارند و توقع دارند مادر و پدری که خود هزار کار دارند همه کارها را رها کرده و فقط به درس و مشق مدرسه بپردازند. هر از چند گاهی هم نامه یا ای‌میلی مبنی براینکه شوخی در کار نیست و همه چیز اجباری است به دست والدین می‌رسد؛ درواقع هنوز شاگرد مدرسه است هر چند خبری از مدرسه نیست.

قدمی سخت؛ تعطیلات نیست، مدرسه در خانه است

اولین و سخت‌ترین قدم این است که به بچه، حتی اگر در سن بالاتر از دبستانی است، بفهمانید خبری از تعطیلات نیست و هنوز باید هم درس بخواند هم مشق شب بنویسد و هم به معلمش نشان دهد که شاگرد خوبی است.

حق نشر عکس
Getty Images

اما با شرایط جدید چه باید کرد؟

قبل از هر چیز یک جدول زمانی تهیه کنید و برای فرزندتان یک برنامه روزانه تنظیم کنید. جدول را به دیوار بزنید و تلاش کنید همه چیز مطابق برنامه پیش برود. جدول نباید تنها به تکالیف مدرسه ختم شود. سعی کنید یادگیری را به تفریح تبدیل کنید. به همین خاطر آشپزی، نقاشی و بیرون رفتن در حیاط (البته اگر در آپارتمان زندگ نمی‌کنید) و باغبانی برای حوصله سرنرفتن از ضروریات است. با بچه‌ها صحبت کنید و شرایط جدید را به آنها توضیح دهید و تاکید کنید این شرایط موقت است و برای عبور از آن همه باید به هم کمک کنیم. به او بگویید کار کردن در خانه برای شما هم سخت است و به کمک او احتیاج دارید که مثلا زمانی که در جلسه هستید خانه آرام باشد.

استفاده از تبلت، تلفن و تلویزیون را محدود کنید؛ مدت طولانی مقابل صفحه مانیتور نشستن هم تاثیرات “منفی فیزیکی دارد و هم به سلامت ذهن آسیب” می‌زند. از طرفی می تواند خواب را هم “مختل” کند.

کلید موفقیت در گوناگونی است. تمرینات ورزشی، خواندن یک کتاب خوب و یاد گرفتن مهارت جدید همگی راههای مناسبی برای جلوگیری از به طور یکنواخت جلوی تلویزیون و کامپیوتر بودن است.

شاید برای پدر و مادرهایی که این روزها از شرایط موجود کلافه شده‌اند خنده‌دار باشد گفتن این حرف که از اینکه زمان بیشتری دارید که با هم باشید لذت ببرید. اما بالاخره راه‌هایی هست. با هم کارهای هنری انجام دهید. آشپزی کنید، شیرینی بپزید. پازل درست کنید. شعر بنویسید. قصه تخیلی بنویسید. روزنامه دیواری درست کنید. از فرزندتان بخواهید خاطرات این روزها را بنویسد و خودتان هم کمکش کنید. گُل کاری و باغبانی و گِل بازی را تقریبا همه بچه ها دوست دارند. سعی کنید با هم از طبیعت چیزهای جدید یاد بگیرید.

بی‌بی‌سی هم چند راه حل برای سرگرم کردن بچه ها در خانه پیشنهاد می‌دهد.

حق نشر عکس
Getty Images

جستجوی گنج در خانه

نقشه‌ای بکشید و چند شی جذاب را جایی از خانه پنهان کنید و از کودکتان بخواهید که با کمک نقشه آنها را پیدا کند. می‌توانید از کودک هم بخواهید دقیقا مثل شما نقشه‌ای بکشد و چیزهایی را در اتاقی پنهان کند تا شما بروید و آنها را پیدا کنید. برای جذاب شدن بازی می‌توانید لباس دزدان دریایی را هم به فرزندتان بپوشانید.

آزمایش‌های علمی

انجام آزمایش‌های ساده علمی در خانه یکی از راه‌های جذاب برای سرگرم کردن کودکان و خوراک خوبی برای حس کنجکاوی آنها است. با بازی‌های علمی ساده به کودکتان اجازه دهید تا خلاقیت‌هایش را ابراز کند و همین طور از دنیای اطراف بیاموزد. در ضمن این آزمایش‌ها به مهارت‌های زبانی و برقراری رابطه آنها هم کمک می‌کند. به بچه ها پشتکار و اعتماد به نفس یاد می‌دهد و به آنها می‌آموزد قرار نیست هر چیزی بار اول درست از آب درآید.

حق نشر عکس
Getty Images

آموزش هنر و کاردستی

کودکان عاشق تجربه با حس لامسه و داشتن شانس درهم و برهم ریختن همه چیز هستند. کار هنری یکی از بهترین راه‌ها و ابزار برای بچه‌ها در هر سنی است که خودشان را بیان کنند. این شانس را هم به آنها می دهد تا خلاق باشند. از طرفی به رشد مغز و سلامت روان کودکان هم کمک می کند. با هم خمیر بازی کنید. تا می‌توانید با بچه‌ها نقاشی بکشید و لذت رنگ‌آمیزی را به آنها بیاموزید. اجازه دهید سطوح مختلف و اشیای مختلف را نگ کنند. تشویقشان کنید با اشیا به درد نخور کلاژهای جورواجور درست کنند.

کنج خلوت سازی

همه ما به یاد داریم که در بچگی عاشق درست کردن اتاقی با پارچه و ملافه بودیم که در آن قایم شویم و یا خلوت کنیم. حالا وقت مناسبی است که با استفاده از بالشت‌ها، کوسن‌ها و میز و صندلی‌ها این کنج خلوت درست کردن را به بچه‌هایمان هم یاد دهیم.

حق نشر عکس
Getty Images

شیرینی‌پزی

یکی از هیجان‌انگیزترین راه‌های سرگرم کردن بچه ها شیرینی پزی است. چرا؟ چون تا می‌توانند همه چیز را مخلوط می‌کنند و آشپزخانه را به هم می‌ریزند و در آخر چیزی تولید می‌کنند که با عشق و ولع می‌خورند. همه بچه‌ها عاشق شیرینی هستند و خب چی بهتر از آنکه به آنها شیرینی پزی یاد دهیم؟

یک شوی تلویزیونی بسازید

با عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌های محبوب کودکتان یک شوی تلویزیونی بسازید. می‌توانید از خودتان فیلمبرداری کنید و بعد در تلویزیون پخش کنید و لذت ببرید. حتی می‌توانید از فرزندتان بخواهید شخصیت محبوبش را با چیزهای ریز و درشت مثل جوراب و دکمه و مهره بسازد و با آن شو را اجرا کند.

حق نشر عکس
Getty Images

از کارتن های خالی استفاده کنید

این روزها خیلی از ما خریدهایمان را آنلاین انجام می‌دهیم. کارتون‌ها را دور نریزیم. کودکان می‌توانند از کارتون‌ها به عنوان قطار، ماشین، هواپیما و حتی کشتی دزدان دریایی استفاده کنند و حتی آنها را رنگ آمیزی کنند و ساعتها با کارتن‌ها سرگرم شوند.

اجرای موسیقی

قابلمه‌ها، ماهیتابه‌ها و ملاقه‌ها تنها برای آشپزی نیستند، می‌توانند دم و دستگاه عریض و طویلی برای اجرای یک کنسرت پرسر و صدای خانگی باشند. درضمن می‌توانید با هم آواز بخوانید و یا موسیقی هیجان‌انگیزی بگذارید و برقصید. فقط مواظب اعصاب همسایه ها باشید!

وقتی محیط شاد و امنی برای فرزندتان فراهم کنید راحت‌تر می‌توانید او را پشت میز انجام تکالیف مدرسه بکشانید. بالاخره قرنطینه تمام خواهد شد و کودکان به مدرسه برمی‌گردند. هر چند این روزها سخت است و سرکله زدن با بچه‌هایی که بمب انرژی هستند کار ساده‌ای نیست ولی شاید تنها شانس برای بیشتر در کنار هم بودن هم باشد. پس سعی کنید تا می‌توانید با راه‌های خلاق هم خودتان لذت ببرید هم دنیای ترسناک این روزها را برای کودکتان شاد کنید.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *