کرونا ۶۰۰ هزار کارگر را بیکار کرد

به اشتراک گذاشتن


Share

رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران می‌گوید: ۸۰ شرکت فعال در این حوزه ناچار هستند «تعدیل نیرو» کنند. دلیل این تصمیم هم اثرات کرونا بر بازار کسب و کار است. تنها در چند روز گذشته بیش از نیم میلیون نفر برای دریافت بیمه بیکاری ثبت‌نام کردند.

دستفروشان برای تامین معاش چاره‌ای جز بازگشت به خیابان ندارند. شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ تهران

کرونا هم جان می‌گیرد و هم امکان امرار معاش را. از آغاز همه‌گیری این ویروس در جهان چند میلیون شغل از دست رفته است و پیش‌بینی می‌شود مشاغل بیشتری از دست بروند. مشاغل خدماتی کامل تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته، صنعت حمل و نقل تقریبا به حالت تعطیل درآمده و مشاغل خرد و کوچک توان ادامه فعالیت، حتی پس از کنترل کرونا را ندارند.

در حوزه صنعت نیز صنایع بزرگ با کاهش تولید دست به گریبان هستند. چرخه تولید به دلیل اعمال محدودیت‌های تردد بین مرزی در برخی مناطق کند شده یا به صورت کامل از حرکت باز ایستاده است.

در ایران که پیش از شیوع کرونا نیز تحریم‌ها و ناکارآمدی حکومت تولید و اشتغال را تهدید می‌کرد، شرایط سخت‌تر شده است. در تازه‌ترین نمونه سازندگان تجهیزات صنعت نفت تصمیم گرفته‌اند کارگران را اخراج کنند.

مجید محمدپور، رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت، یکشنبه ۳۱ فروردین به خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) گفت: این شرکت‌ها در این شرایط «فشار مالی شدیدی» را تحمل می‌کنند و با ادامه این وضعیت «ناگزیر به تعدیل نیرو هستند».

به گفته او ۸۰۰ شرکت فعال در این حوزه نه سفارشی دارند و نه فروشی حالا هم این نگرانی وجود دارد که «با توجه به کسری بودجه دولت پروژه‌های عمرانی متوقف شود و در نتیجه  ظرفیت خالی خطوط تولید افزایش یافته و تعداد زیادی از شرکت‌ها با مشکلات بسیار عدیده مالی، اقتصادی و خطر ورشکستگی و توقف فعالیت روبرو شوند».

نزدیک به ۸۰ هزار کارگر به صورت مستقیم و ۲۴۰ هزار تن به صورت غیر مستقیم در این بخش اشتغال دارند و اگر آنگونه که محمدپور گفته دولت حمایت جدی نکند، بیکار خواهند شد.

صف ثبت‌نام بیمه بیکاری

اگر سرمایه‌گذاران صنایع نفتی در باره امکان تعطیلی هشدار می‌دهند، برخی از سرمایه‌داران از شروع سال جدید بنگاه و کارگاه‌ها را تعطیل و کارگران را بیکار کرده‌اند.

محمدتقی آبایی هزاوه، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی شنبه ۳۰ فروردین از تعطیلی ۲۴ واحد تولیدی در این استان به دلیل شیوع کرونا خبر داد و گفت: دو واحد تولیدی هم «تعدیل نیرو» کرده‌اند.

به گفته او از۲۳ اسفند سال قبل ۷۰۰۰ کارگر برای دریافت بیمه بیکاری در استان مرکزی ثبت‌نام کرده‌اند. آبایی هزاوه گفت که تمامی این کارگران بیکارشدگان کرونا نیستند، بلکه تعدادی به دلیل خاتمه قرارداد، تعدیل یا تعطیلی واحدها به دلایل دیگر، بیکار شده‌اند.

در استان قزوین هم ۱۵ واحد تولیدی و صنعتی به دلیل خسارت ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا تعطیل شده‌اند. بیش از شش هزار کارگر بیکار شده این استان نیز در سامانه بیمه بیکاری استان ثبت‌نام‌ کرده‌اند.

اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان هم شمار ثبت‌نام کنندگان برای دریافت بیمه بیکاری در این استان را تا پایان فروردین ماه ۸ هزار و ۵۰ نفر اعلام کرد.

در استان بوشهر هم تا به حال هفت هزار و ۵۰۰ تن متقاضی دریافت بیمه بیکاری که براثر کرونا شغلش را از دست داده به ثبت رسیده است. این رقم در استان گلستان بیش از ۱۴ هزار تن اعلام شده است. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اما گفته که به ۱۱ هزار و ۲۲۲ تن بیمه بیکاری پرداخت خواهد شد.

۲۸ هزار کارگر در استان خراسان رضوی و ۵ هزار و ۸۰۰ کارگر در استان ایلام هم در روزهای گذشته در سامانه بیمه بیکاری ثبت‌نام کردند.

کارگران ایران مرینوس بیکار شدند

در قم کانون نخست شیوع کرونا در ایران هم کارگران کارخانه ایران مرینوس به تعطیلات اجباری فرستاده شدند. نزدیک به ۲۰۰ کارگر طی روزهای گذشته مقابل ساختمان این کارخانه تجمع کردند تا شاید از مالکان کارخانه و مدیران دولتی پاسخی بگیرند.

مالک کارخانه از خود سلب مسئولیت کرده و بازگشت به کار و پرداخت حقوق کارگران را به پایان تعطیلات و «عادی شدن» شرایط مشروط کرده است. محمدجواد ترک‌زاده آرانی، معاون روابط کار اداره کار استان قم پرداخت بیمه بیکاری به کارگرانی که از آغاز سال جاری بیکار شدند را وعده کرد.

او گفت که همه کارگران این کارخانه به دلیل ماهیت قراردادی کارشان در پایان سال گذشته تسویه حساب شده‌اند و در صورت بازگشایی کارخانه از اول خرداد به محل کار باز خواهند گشت.

بیکاری ۹۰۰ کارگر نساجی بروجرد

دبیر کل خانه کارگر لرستان هم صبح امروز از توقف فعالیت کارخانه نساجی بروجرد و بیکاری کارگران آن خبر داد.

محمدحسن موسیوند دلیل توقف تولید در این کارخانه را «افت سطح تقاضا در بازار» و «تامین نشدن سرمایه در گردش» عنوان کرد و گفت با درخواست وام ۳۰ میلیارد تومانی شرکت برای تامین سرمایه در گردش موافقت نشده است.

به گفته او تعطیلی این کارخانه ۹۴۰ کارگر را بیکار کرده و از آنها خواسته شده برای دریافت بیمه بیکاری ثبت‌نام کنند.

تعطیلی ۱۰۰ درصد سفره‌خانه‌های سنتی

کارگران مشاغل خدماتی که اغلب بدون قرارداد و پوشش‌های بیمه‌ای اشتغال دارند، شرایط سخت‌تری دارند.

 به گفته محسن نظری، رئیس اتحادیه قهوه‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌های سنتی ۱۰۰ درصد واحدهای این بخش تعطیل و کارگران بیکار شده‌اند. بیشتر این کارگران به صورت روزمزد و بدون برخورداری از بیمه اشتغال داشتند.

علی اصغر میرابراهیمی، رئیس اتحادیه دارندگان رستوران و سلف‌سرویس هم از اخراج و بیکاری شمار زیادی از کارگران رستوران‌ها خبر داد. او گفت: تنها به عنوان نمونه دو رستوران زنجیره‌ای که هر یک ۷۰۰ تا ۸۰۰ کارگر داشتند، ۱۰۰ کارگر را اخراج کردند.

یک میلیون نفر بیکار شدند

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران چندی قبل گفته بود کرونا ۳,۷ میلیون شغل را تحت تاثیر قرار می‌دهد. غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی هم شنبه ۳۰ فروردین شرایط اقتصادی ایران پس از کرونا را «وحشتناک» توصیف کرد.

او گفت که پیش‌بینی می‌شود یک میلیون نفر به بیکاران در ایران اضافه شود.

حجت میرزایی، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم گفته که تنها در ۲۰ روز گذشته ۶۰۰ هزار نفر برای بیمه بیکاری ثبت‌نام کرده‌اند.

ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده است به افرادی که بر اثر کرونا شغل‌شان را از دست دادند، تا سه ماه بیمه بیکاری پرداخت می‌کند. این مبلغ اما به کارگران بدون قرارداد و بیمه که اغلب در مشاغل خدماتی و ساختمانی اشتغال داشتند، پرداخت نمی‌شود.


بیشتر بخوانید:

حقوق کارگران در ایران

Share

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *