رسانه خبری پیامِ ایرانی

روحانی: مرخصی زندانیان یک ماه دیگر تمدید می‌شود | ایران | DWخبرگزاری فرانسه روز یکشنبه ۳۱ فروردین (۱۹ آوریل) از تهران گزارش داد که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به موافقت قوه قضائیه برای مرخصی زندانیان گفت: «پیش از این قرار بود مرخصی زندانیان تا پایان فروردین ادامه یابد اما با همان شرط قبلی ما مبنی بر اینکه زندانیانی که آزادی‌شان خطری ایجاد نکند از مرخصی استفاده کنند، این آزادی تا پایان اردیبهشت نیز ادامه پیدا می‌کند.»

روحانی هم‌چنین گفت قوه قضائیه در زمینه تداوم مرخصی زندانیان تصمیمات قابل توجهی گرفته است.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود از تهران به نقل از خبرگزاری میزان نوشته است غلامحسین اسماعیلی،‌ سخنگوی قوه قضاییه از تشکیل ۵۰۰ هیئت ویژه در تمامی حوزه‌های قضایی سراسر کشور برای بررسی وضعیت زندانیان تا دهم اردیبهشت خبر داده و پیش‌بینی کرده است که بخش قابل توجهی از زندانیان به مرخصی رفته دیگر به زندان باز نگردند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

سخنگوی قوه قضاییه گفته: «نتیجه این بررسی‌ها حداکثر تا ۱۰ اردیبهشت به خود زندانی یا ضامن او ابلاغ می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم با بهره برداری حداکثری از ارفاقات قانونی و کار تخصصی و تیمی همکاران ما، بخش قابل توجهی از زندانیان در حال مرخصی به زندان بازنگردند و حتی تعدادی از زندانیان حاضر از زندان هم آزاد شوند.»

زندانیان سیاسی مرخصی نگرفتند

جمهوری اسلامی ایران بسیاری از مجرمین  و زندانیان عادی را برای جلوگیری از ابتلای آنان به ویروس کرونا از زندان آزاد کرده اما زندانیان سیاسی همچنان در زندان به سر می‌برند و این موضوع خانواده‌های زندانیان سیاسی را بسیار نگران کرده است.

همزمان با سخنان رئیس جمهوری ایران درباره تدوام مرخصی زندانیان، فشار بر محبوسین سیاسی و دوتابعیتی​ ها بیشتر شده است. روز یکشنبه دومین جلسه رسیدگی به اتهام فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر ایرانی -فرانسوی در تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

هم‌چنین وکیل نرگس محمدی، سخنگو و نایب‌رئیس کانون مدافعان حقوق بشر که حدود هفت سال در زندان به سر می‌برد روز گذشته  از رد درخواست مرخصی و آزادی مشروط موکلش خبر داده است. 

خطر ابتلای زندانیان سیاسی به ویروس کرونا

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد از ایران خواستند زندانیان عقیدتی، دو تابعیتی و اتباع خارجی و تمامی کسانی را که “خودسرانه” بازداشت شده‌اند، فورا آزاد کند. 

هم‌چنین ۷۷ زندانی سیاسی دوران پهلوی هم اخیرا نامه‌ای سرگشاده به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران نوشته و خواستار تلاش برای حفظ زندگی و تندرستی زندانیان سیاسی محبوس در این کشور شده‌اند. امضاکنندگان این نامه از جاوید رحمان خواستند آزادی زندانیان سیاسی را به عنوان “گامی در مبارزه جهانی با اپیدمی کووید – ۱۹” در نظر گرفته و پیگیری کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ایران یکی از کانون‌های اصلی شیوع کرونا شمرده می‌شود. آمار رسمی مربوط به کرونا در ایران را حتی خود مسئولین نیز قبول ندارند. محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران آمار رسمی درباره شیوع کرونا را رد کرده و گفته است که  آمار واقعی بسیار بیشتر است.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت در گزارش روز یکشنبه خود گفت آمار مبتلایان در کشور به ۸۲ هزار و۲۱۱ نفر رسیده است. طبق آمار وزارت بهداشت جمهوری اسلامی، تاکنون پنج‌هزار و ۱۱۸ نفر بر اثر این بیماری تنفسی در ایران جان باخته‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.