«پاباز» و «جرات»؛ چالش‌‌های دردسرساز در ایران

به اشتراک گذاشتن۰ minutes

چالش‌هایی که در شبکه‌های مجازی راه‌اندازی می‌شود، در اکثر کشورهای دنیا باعث شهرت ابداع‌کنندگان آن می‌شود اما در ایران قربانی می‌گیرد. در ایران بسیاری از این چالش‌ها به مذاق بخشی از حاکمیت خوش نمی‌‌آید و برای مبدعان آن دردسرهایی مثل احضار، بازجویی و بازداشت در پی دارد. در این گزارش به چالش‌هایی که اخیرا در ایران دردسرساز شده‌اند، پرداخته‌ایم.

***

در همین ایام بحران کرونا و شرایط شبه‌‌قرنطینه دست‌کم چندین نفر به خاطر راه‌اندازی برخی چالش‌ها به دستور نهاد‌های قضایی و ماموران پلیس بازداشت شده‌اند.

تازه‌ترین این بازداشت‌ها مربوط به دستگیری سه نوجوان در شهرستان بجنورد استان خراسان شمالی است که از قرار معلوم پنجشنبه گذشته چالش «جرات» راه‌ انداختند که در کمتر از ۱۲ ساعت منجر به دستگیری آن‌ها شد.

این سه نوجوان با خود قرار گذاشته بودند که پیشنهاد‌های عجیب‌وغریب یکدیگر را در خیابان و ملاعام به اجرا بگذارند تا نشان دهند کدام‌یک «شجاع‌تر» و دارای «جرات» بیشتری است.

ساعاتی پس از انتشار فیلم چالش این سه نفر در شبکه‌های اجتماعی، «یوسف شاکری»، فرمانده پلیس فتای خراسان شمالی گفت که آن‌ها بازداشت شده‌اند.

شاکری گفت که «یکی از این جوانان با بستن قلاده به گردن دیگری، وی را درحالی‌که چهار دست‌وپا روی زمین راه می‌رفت، از مسیرهای اصلی مرکز شهر عبور» داده بود.

این فرمانده پلیس اضافه کرد که «این افراد با ابراز ندامت از رفتار خود، علت این اقدام نامتعارف را چالش جرات، شوخی و شرط‌بندی با دوستان خود عنوان کرده‌‌اند.»

فیلم اعترافات این سه نوجوان هم از تلویزیون ایران پخش شده که هر یک از آن‌ها می‌‌گویند برای تفریح دست به این کار زده بودند و از این اقدام خود هم پشیمان هستند.

این سه نوجوان تنها نادمان راه‌اندازی انواع و اقسام چالش‌ها در ایران نیستند. همین هفته گذشته بود که چالش «پاباز» برای فروشگاه زنجیره‌ای «تارا مارکت» در بندرعباس دردسرساز شد.

مالک این فروشگاه در صفحه اینستاگرام خود فراخوانی منتشر کرده و از مشتریان و دختران جوانی که برای خرید به این فروشگاه مراجعه می‌کردند، درخواست کرده بود به ازای حرکت «پاباز»، می‌توانند اقلام بهداشتی و ماسک را به‌صورت مجانی دریافت کنند. پاباز یک حرکت ورزشی است که در آن پاها در یک خط و در امتداد هم قرار می‌گیرند به‌طوری‌که زاویه بین آن‌ها صدوهشتاد درجه می‌شود.

انتشار چندین فیلم از این چالش خیلی سریع برای مالک این فروشگاه چالش‌برانگیز شد و برای او در دستگاه قضایی پرونده تشکیل دادند.

«علی صالحی»، رییس کل دادگستری استان هرمزگان با اعلام تشکیل پرونده در این زمینه گفت که این فروشگاه با اقدام خلاف «عرف» و «شئونات اخلاقی» خود، منجر به جریحه‌دار شدن عواطف و احساسات عمومی و توهین به کرامت انسانی شده است.

مالک این فروشگاه که دید اوضاع دارد بیخ پیدا می‌کند، تمام فیلم‌های این چالش را از صفحه خود پاک کرد و با انتشار متنی از راه‌اندازی چنین چالشی عذرخواهی کرد.

در همین روز‌های کرونایی که گروه قابل‌توجهی از مردم خانه‌نشین شده‌اند، برای یک جوان دیگر در شهرستان «داراب» استان فارس به خاطر استفاده از جلوه‌های ویژه پرونده قضایی تشکیل شد.

این جوان با استفاده از تکنیک‌های بسیار ساده کلیپی ساخته بود که یک یوزپلنگ در خیابان‌های «داراب» را نشان می‌داد که همین مساله برای او دردسرساز شد.

«محمدهادی وثوقی»، رییس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان «داراب» هم در این رابطه گفت که «فرد موردنظر ضمن ابراز پشیمانی از انتشار این کلیپ، گفته فکر نمی‌کرده که این کلیپ به‌سرعت در فضای مجازی منتشر و موجب تشویش اذهان شود.»

مجموعه این برخورد‌های صورت گرفته با متولیان برگزاری چالش در شبکه‌های اجتماعی طی دو هفته اخیر نشان می‌دهد که خلق چالش در ایران می‌تواند زندگی آدم‌ها را دچار چالش کند.

چالشی که می‌تواند منتهی به دستگیری، بازجویی، محاکمه و برخی مجازات شود که اجرای آن‌ها در سایر کشور‌ها نه‌تنها جرم نیست، بلکه ممکن است منجر به شهرت آدم‌ها شود.

در شبکه‌های اجتماعی روزانه ممکن است ده‌ها چالش ریزودرشت راه‌اندازی شود که برخی از آن‌ها هم جهانی می‌شود، اما برای مبدعان این چالش‌ها در بسیاری از کشور‌ها نه‌تنها دردسری ایجاد نمی‌شود، بلکه از آن‌هم استقبال می‌شود.

برخورد‌های جمهوری اسلامی با بسیاری از چالش‌های مجازی در ایران، گویای این واقعیت هم هست که این کشور که روحانیون شیعه آن را اداره می‌کنند، جای چندان امنی برای چنین کار‌هایی نیست.

باوجود هزینه‌زا بودن چالش‌هایی ازاین‌دست در ایران، اما ساختار و سبک زندگی مردم در ایران همسو با دیگر مردمان جهان در حال پوست‌اندازی است. سبکی که کاملا در تضاد با سیاست‌هایی است که روحانیون حاکم بر ایران بیش از ۴۰ سال است بر مبنای قوانین مذهبی آن را دنبال می‌کنند.

مطالب مرتبط

بازداشت سه جوان در بجنورد به خاطر شرکت در چالش جراتمنبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *