محمدجواد ظریف به دمشق می‌رود

به اشتراک گذاشتن


Share

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه فردا دوشنبه برای ملاقات با بشار اسد، رئیس جمهوری رژیم سوریه و ولید المعلم، وزیر خارجه او به دمشق سفر می‌کند.

تصویری از سفر پیشین محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی به دمشق و دیدار او با بشار اسد، رئیس جمهوری رژیم سوریه – پس از این دیدار رژیم سوریه بیانیه‌ای را در حمایت از سپاه پاسداران صادر کرد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی یکشنبه ۳۱ فروردین از سفر محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه به سوریه خبر داد. به نوشته خبرگزاری دولتی ایرنا و طبق اظهارات موسوی، ٰظریف (فردا) دوشنبه به دمشق می‌رود تا با بشار اسد، رئیس جمهوری رژیم سوریه و ولید المعلم، وزیر خارجه او ملاقات کند.

آخرین ملاقات مقامات جمهوری اسلامی و رژیم سوریه به دی ۹۸ و سفر ولید المعلم معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه رژیم سوریه و علی عبدالله عیوب وزیر دفاع دولت بشار اسد به تهران باز می‌گردد.

ظریف در شرایطی به دیدار متحد اصلی جمهوری اسلامی می‌رود که به‌نظر می‌رسد ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس در عراق، ضریب نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه را تغییر داده است.

در شرایط کنونی فشارها بر گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی در سوریه و عراق افزایش پیدا کرده است.

دامنه حملات رسمی و غیررسمی (اسرائیل و  نیروهای ایالات متحده) به پایگاه‌های سپاه قدس و شبه نظامیان وابسته به آن در سوریه اکنون به عراق نیز کشیده شده است و همزمان با حمله پهپادهای اسرائیلی به نیروهای حزب‌الله لبنان در سوریه، تنش میان نیروهای شیعه تحت حمایت ایران و نیروهای آمریکایی ادامه دارد.

در عراق نظارت ارتش این کشور بر فعالیت‌های گروه حشدالشعبی سبب شد تا این گروه شبه نظامی دیگر برای اهداف توسعه طلبانه شاخه‌ برون مرزی سپاه پاسداران (سپاه قدس) کارآیی سابق را نداشته باشد. از این‌رو جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر برای تثبیت نفوذ خود در عراق به ایجاد گروه‌های مشابه گروه حشد و ایجاد انشعاب در این سازمان شبه نظامی اقدام کرده و به‌ویژه پس از کشته‌شدن قاسم سلیمانی، دست به ایجاد گروه‌های جدیدی زده است تا نیروهای ایالات متحده را برای خروج از عراق تحت فشار قرار دهد.

جمهوری اسلامی همچنین نگران نفوذ سیاسی خود در عراق است. عراق در آستانه تشکیل دولت جدید قرار دارد. سفر اسماعیل قاآنی، فرمانده سپاه قدس به بغداد منجر به انتخاب سه گزینه مورد تأیید جمهوری اسلامی (قاسم الاعرجی، وزیر کشور پیشین، عبدالحسین عبتان، وزیر ورزش و جوانان و عزت الشابندر، نماینده سابق پارلمان) برای نخست‌وزیری عراق نشد و برهم صالح، رئیس جمهوری عراق مصطفی الکاظمی، رئیس سازمان اطلاعات این کشور را مأمور تشکیل کابینه کرد. تشکیل کابینه از سوی مصطفی الکاظمی که مخالف حضور گروه‌های شیعه وابسته به ایران در دولت است و شایعاتی مبنی بر کمک‌ او به نیروهای ایالات متحده برای ترور قاسم سلیمانی وجود دارد، ممکن است برنفوذ گروه‌های وابسته به ایران بر دولت عراق تاثیر بگذارد. کابینه‌ای که هنوز معرفی نشده است.

Share

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *