دولت اسرائیل برخی محدودیت‌های کرونایی را کاهش داد | جهان | DW

به اشتراک گذاشتنظاهرا تدابیر به نسبت سخت‌گیرانه برای مقابله با گسترش ویروس کرونا در اسرائیل به میزان قابل توجهی موثر بوده و بر همین اساس هیئت دولت با پیشنهاد نخست‌وزیر، بنیامین نتانیاهو برای کاهش برخی محدودیت‌ها از روز دوشنبه، اول اردیبهشت (۲۰ آوریل) موافقت کرده است.

تا کنون فقط ۱۵ درصد از همکاران شرکت‌ها و اداره‌ها مجاز به حضور در محل کار بوده‌اند و اکنون این تعداد، به شرط رعایت دقیق پروتکل‌ها و توصیه‌های بهداشتی می‌تواند تا ۳۰ درصد کارکنان افزایش یابد.

به گزارش “تاگس‌شاو”، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان کاهش محدودیت‌ها همچنین شامل شرکت‌های فعال در حوزه آی‌تی، و برخی فروشگاه‌ها از جمله عرضه‌کنندگان وسائل و خدمات الکترونیکی و کامپیوتری می‌شود. کتاب‌فروشی‌ها نیز مجازند فعالیت خود را از سرگیرند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

فروشگاه‌های بزرگ و مدارس همچنان تعطیل می‌مانند اما آموزش در گروه‌های کوچک تحت شرایط و با دستورالعمل‌های ویژه می‌تواند دوباره آغاز شود.

استفاده اجباری از ماسک محافظتی

بر پایه تصمیم جدید هیئت دولت اسرائیل عبادت جمعی در هوای آزاد نیز به شرط رعایت دستورالعمل‌ها مجاز است؛ در این مورد تعداد افراد نباید از ده نفر تجاوز کند و رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی اجتماعی و استفاده از ماسک اجباری است.

بی‌توجهی به الزام استفاده از ماسک حفاظتی در مکان‌های عمومی در اسرائیل جریمه دارد و کسانی که به این دستورالعمل توجه نکنند ممکن است تا مبلغی معادل ۵۰ یورو جریمه شوند.

با آغاز محدودیت‌ها برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در اسرائیل، شهروندان مجاز نبودند، مگر در موارد ضروری، مانند خرید، رفتن سرکار یا مراجعه به مراکز درمانی و داروخانه از شعاع ۱۰۰ متر محل سکونت خود دورتر شوند.

از اول اردیبهشت شهروندان در اسرائیل اجازه دارند تا شعاع ۵۰۰ متری سکونت‌گاه خود و حداکثر دو نفر باهم به پیاده‌روی و ورزش در هوای آزاد بپردازند.

در اسرائیل همچنین تلاش‌های گسترده‌ای برای بهبود راه‌های پیشگیری از شیوع بیماری کووید- ۱۹ در حال انجام است که در صفحه “اسرائیل به فارسی” در توئیتر جنبه‌های از آن در یک فیلم ویدئویی معرفی شده است.

شمار به نسبت اندک قربانیان در اسرائیل

بنیامین نتاییاهو در توجیه کاهش محدودیت‌ها، با اشاره به موثر بودن تدبیرهای مقابله با شیوع کرونا در اسرائیل گفته است که نسبت تلفات به مبتلایان بیماری کووید- ۱۹ در این کشور از تمام کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) کمتر است.

این سازمان که اعضای آن خود را به دموکراسی و اقتصاد بازار آزاد پایبند اعلام کرده‌اند ۳۶ عضو دارد که شامل تمام کشورهای اروپایی و چند کشور دیگر نظیر اسرائیل، ژاپن، کره جنوبی، کانادا، شیلی، مکزیک و ایالات متحده آمریکا می‌شوند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

مطابق آمار وزارت بهداشت اسرائیل تا کنون ۱۳ هزار و ۳۰۰ مورد ابتلا به ویروس جدید کرونا در این کشور شناسایی شده و ۱۷۱ نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

بر پایه فهرستی که دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز بر اساس آمار منابع مختلف کشورها ارائه می‌کند تا عصر یک‌شنبه ۳۱ فروردین بیش از ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار مورد ابتلا به کرونا در ۱۸۵ کشور شناسایی شده و حدود ۱۶۲ هزار نفر بر اثر ابتلا به آن جان سپرده‌اند.

ایالات متحده با فراتر از ۷۳۵ هزار مورد ابتلای شناسایی شده به ویروس کرونا و حدود ۳۹ هزار و ۱۰۰ قربانی درگیرترین کشور جهان با بیماری کووید- ۱۹ به شمار می‌رود.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *