رسانه خبری پیامِ ایرانی

سپاه پاسداران: به خطای محاسباتی آمریکا قاطعانه پاسخ می‌دهیم | ایران | DWروابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران روز یک‌شنبه ۳۱ فروردین (۱۹ آوریل) در اطلاعیه‌ای به بیانیه اعتراضی چند روز پیش ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا درباره مانورهای “خطرناک و تحریک‌آمیز” قایق‌های سپاه در نزدیکی ناوهای آمریکایی واکنش نشان داد.

به گزارش “سپاه‌نیوز” نیروی دریایی سپاه در این اطلاعیه روایت نیروی دریایی ایالات متحده در مورد حادثه‌ای که ۲۷ فروردین رخ داده را “جعلی و دروغ” خواند و متقابلا آنها را به ایجاد مزاحمت و رفتار تحریک‌آمیز در ارتباط با یکی از شناورهای سپاه متهم کرد.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بیانیه خود رفتار قایق‌های ایرانی در شمال خلیج فارس را مخاطره‌آمیز خواند و نوشت: «شناورهای سپاه چندین بار از فاصله بسیار نزدیک و با سرعت بالا از عقب و جلوی ناوهای آمریکایی رد شدند.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

در اطلاعیه سپاه پاسداران تاکید شده که مانور قایق‌های سپاه پس از آن انجام شده که ناوگان نیروی دریایی ایالات متحده دو مورد در روزهای ۱۸ و ۱۹ فروردین با رفتارهای پرخطر برای مدتی راه عبور “شناور شهید سیاوشی” نیروی دریایی سپاه را سد کرده بودند.

در این اطلاعیه آمده است: «بر این اساس نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای پیشگیری از ادامه رفتارهای غیر‌قانونی، غیرحرفه‌ای، خطرناک و حتی ماجراجویانه تروریست‌های آمریکایی و نیز تحکیم امنیت تردد شناورهای خودی و مقابله با قاچاق سوخت، به افزایش ظرفیت‌ گشت‌های دریایی خود در آب‌های خلیج فارس مبادرت ورزید.»

ستاد فرماندهی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا (سنتکام) در بیانیه خود اعلام کرده بود که قایق‌های سپاه پس از اخطارهای مکرر ناوهای آمریکایی سرانجام از نزدیکی آنها دور شده‌اند.

روایت هالیودی، روایت سپاهی

سپاه پاسداران روایت سنتکام را هالیودی خوانده و می‌گوید واقعیت این بوده که یازده قایق ایرانی که به منطقه اعزام شده بودند پس از مواجه با ناوهای آمریکایی “با ایستادگی جانانه و شجاعت نیروهای خودی، آنها را مجبور به کنار کشیدن خود از مسیر حرکت شناورهای نیروی دریایی سپاه کردند”.

تنش میان ناوهای آمریکایی و شناورهای ایرانی در منطقه خلیج فارس پیش از این نیز سابقه داشته و از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم‌ها در اردیبهشت ۹۷ افزایش یافته است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا هشدار داده بود که اقدامات “خطرناک و تحریک‌‌آمیز” شناورهای سپاه پاسداران خطر محاسبه اشتباه و برخورد در آب‌های بین‌المللی را افزایش می‌دهد و این رفتار با کنوانسیون‌های مربوط به کشتیرانی در آبهای آزاد و دیگر پیمان‌های بین‌المللی مغایرت دارد.

نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه خود متقابلا به طرف آمریکایی توصیه کرده که به مقررات بین‌المللی و پروتکل‌های دریانوردی در خلیج فارس و دریای عمان تمکین کند و از هرگونه “ماجراجویی و روایت‌های جعلی و دروغ” بپرهیزد.

هشدار متقابل در مورد خطای محاسباتی 

در این اطلاعیه همچنین تاکید شده که نیروهای آمریکایی «اطمینان داشته باشند نیروی دریایی سپاه و نیروهای مسلح قدرتمند جمهوری اسلامی ایران، رفتارهای پرخطر بیگانگان در منطقه را تهدید امنیت ملی و خط قرمز خود می‌دانند و هرگونه خطای محاسباتی آنان را قاطعانه پاسخ خواهند داد.»

سپاه پاسداران در خاتمه اطلاعیه خود حضور نیروهای آمریکایی در منطقه را “نامشروع” و  “مبدأ و منشأ شرارت و ناامنی” خواند و با تکرار سخنانی از رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای تنها راه تحکیم امنیت پایدار در منطقه را خروج آمریکایی‌ها از غرب آسیا عنوان کرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ایالات متحده جمهوری اسلامی را “بزرگترین حامی گروه‌های تروریستی در جهان” و عامل اصلی “بی‌ثباتی و به خطر انداختن امنیت منطقه” می‌خواند.

آمریکا یکی از دلایل خروج از توافق هسته‌ای را ناکارآمد بودن آن در مقابله با برنامه‌های مناقشه‌برانگیز موشکی جمهوری اسلامی و نقش منطقه‌ای آن عنوان می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده بارها گفته هدف از اعمال مجدد تحریم‌های لغو یا تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی و تشدید آنها کشاندن ایران به پای میز مذاکره برای دست یافتن به یک توافق جامع است که نگرانی‌های بین‌المللی را بر طرف کند. تهران تا کنون هر گونه مذاکره مجدد در مورد برنامه اتمی خود را رد کرده و می‌گوید بر سر فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه‌های موشکی خود مذاکره نمی‌کند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Shayiianقیمت پانچ البرز 808 ireland ira hvidovre mtb spor 02 horsens ایران خودرو qr code Mitarsidam mother vinegar Eshtebahe Abadi141 glostrup st Alagozfrederiksberg university CerrejonemysUtøya