رسانه خبری پیامِ ایرانی

استفاده غیرمجاز از کارگران خارجی در ایران جریمه دارد | ایران | DWشیوع ویروس کرونا در ایران علاوه بر تلفات جانی ضررهای مالی فراوانی داشته است. محسن ابراهیمی، مدیر کل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران اعلام کرد با توجه به تعطیلی کارگاه​‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا کارفرمایانی که از نیروی کار خارجی استفاده کنند، روزانه بابت هر روز اشتغال غیر مجاز هر کارگر خارجی ۳۰۵ هزار تومان جریمه می‌شوند.

ابراهیمی گفته است با توجه به شرایط موجود کشور، کارفرمایان از بکارگیری نیروی کار خارجی غیر مجاز در کارگاه‌ها خودداری کنند در غیر این صورت بابت هر روز اشتغال غیرمجاز هر کارگر خارجی معادل پنج برابر حداقل دستمزد روزانه (برابر با سه میلیون و ۵۹ هزار ریال) کارفرما مشمول جریمه می‌شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اگرچه مقامات ایرانی درباره هویت کارگران خارجی اظهارنظر نکرده‌​اند اما صحبت‌ها بیشتر بر سر شهروندان افغانستان است که در سال​‌​های اخیر مجبور به ترک دیار خود شده و به ایران آمده​‌​اند. 

با گسترش ویروس کرونا در ایران خانواده‌​​های افغانستانی مجبور شدند ایران را ترک کنند. افغانستان اعلام کرده است روزانه هزاران نفر از مرز این کشور با ایران عبور کرده و وارد افغانستان می‌شوند.

بیمارستان​های ایران مهاجرین افغان مبتلا به کرونا را نمی‌پذیرند

یکی دیگر از دلایل فرار شهروندان افغانستانی از ایران وضعیتی بوده که بعد از شیوع کرونا در ایران بوجود آمده است. برخی از بیمارستان‌​های ایران از پذیرش شهروندان بیمار افغانستانی سرباز زدند و افغان​‌های مبتلا به ویروس کرونا را مورد آزمایش و درمان قرار ندادند.

سفارت افغانستان در تهران اخیرا با صدور بیانیه‌​ای اعلام کرد که مقام های ایرانی اطمینان داده‌اند که در زمینه درمان بیماران هیچگونه “تبعیضی” وجود ندارد.  

مقامات ایرانی در گزارش‌های روزانه خود درباره وضعیت کرونا آمار افغان‌های مبتلا به ویروس کرونا و شمار قربانیان در ایران را تا به حال اعلام نکرده‌​اند. 

عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران در صحبت با برخی از رسانه​‌ها گفته است که با وجود تماس‌​های مکرر سفارت افغانستان، مقام های ایران آمار مهاجرین افغان مبتلا به ویروس کرونا را به سفارت افغانستان  اطلاع نداده‌اند.  

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت در گزارش روز یکشنبه ۳۱ فرودین گفت، آمار مبتلایان در کشور به ۸۲ هزار و۲۱۱ نفر رسیده است.

طبق آمار وزارت بهداشت جمهوری اسلامی، تاکنون پنج‌هزار و ۱۱۸ نفر بر اثر این بیماری تنفسی در ایران جان باخته‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.