رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمار رسمی کرونا در افغانستان: مبتلایان از مرز هزار نفر گذشت؛ جان باختگان: ۳۶ نفر


افغانستانحق نشر عکس
Getty Images

وزارت صحت/بهداشت افغانستان اعلام کرد که با شناسایی ۳۰مورد جدید در یک شبانه روز گذشته، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به ۱۰۲۶ رسیده است.

همچنین شمار افرادی که در اثر این بیماری جان باخته‌اند به ۳۶ نفر رسید. براساس اطلاعات این وزارتخانه تاکنون ۱۳۵ نفر از مبتلایان بهبود یافته‌اند

وحید مایار، سخنگوی این وزارتخانه امروز (اول ثور/اردیبهشت) در یک نشست خبری گفت در میان مبتلایان ۱۱۰ نفر از کارمندان بهداشت افغانستان از جمله ۹۰ مرد و ۲۰ زن نیز هستند.

واقعات جدید شامل ۱۵ مورد در کابل، ۶ مورد در هرات، ۴ مورد در لغمان۴ مورد در کنر و یک مورد در ننگرهار است.

آقای مایار گفت در ۲۴ ساعت گذشته ۴ نفر از مبتلایان در هرات بهبود یافته‌اند که با این رقم شمار مجموعی بهبودیافتگان به ۱۳۵ نفر رسیده است.

وزارت صحت می‌گوید تاکنون در مجموع ۶۶۱۲ نمونه مشکوک در آزمایشگاه‌های این کشور مورد آزمایش قرار گرفته است.

تاکنون در ۳۱ ولایت افغانستان واقعات مثبت ویروس کرونا به ثبت رسیده است.

حق نشر عکس
Reuters

چهارمین پزشک افغان در اثر بیماری کووید ۱۹ جان باخت

دکتر محمد داود پویا عزیزی، متخصص جراحی بیمارستان ولایتی جوزجان چهارمین پزشکی است که روز گذشته در اثر بیماری کووید ۱۹ در افغانستان جان باخت.

فرید عزیزی، معاون صحت عامه جوزجان به بی‌بی‌سی گفت: وقتی داکتر پویا بار اول پس از بروز علایم کرونا به شفاخانه مراجعه کرد، نتیجه تست‌اش منفی بود. امروز که به شفاخانه آمد از نفس‌تنگی شدید رنج می‌برد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد اما متاسفانه وفات کرد.

آقای عزیزی اضافه کرد که نمونه‌ خون دکتر پویا برای انجام تست دوم به بلخ فرستاده نشد چون به گفته او، به‌ دلیل نبود کیت‌های آزمایش در لابرتوار مزارشریف صحت عامه بلخ به آن‌ها گفته که “دیگر سمپل/نمونه خون نفرستند.”

در ماه جاری میلادی سه پزشک دیگر نیز در اثر ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان جان باختند. دکتر اقبال عمری، متخصص جراحی اطفال، دکتر یوسف آریوبی، متخصص اطفال و دکتر حنیف‌الله حنیف، متخصص طب خانواده که همه در کابل کار می‌کردند.

کمبود کیت‌های تشخیص ویروس کرونا

در ادامه نگرانی شهروندان از شمار کم آزمایشات ویروس کرونا در این کشور گزارش‌ها درباره انجام تست‌های “غیر ضروری” کرونا با اعمال فشار توسط زورمندان و مقام‌های ارشد دولت افغانستان واکنش‌‌های مردم را به همراه داشته است.

مقام‌های وزارت بهداشت نیز نسبت به کمبود کیت‌های تشخیص هشدار داده و گفته‌اند که بیشتر از یک هزار نمونه در لابراتوارها در انتظار تشخیص است.

تاکنون سازمان بهداشت جهانی، امارات متحده عربی و برخی دیگر کشورها بسته‌های تشخیص در اختیار دولت افغانستان قرار داده بود که وزارت بهداشت می گوید تنها سه هزار بسته تشخیص کامل بوده است. قبل از این وزارت بهداشت گفت بود که هربسته قادر به تست ۵۰ نفر است.

حق نشر عکس
SOICAL MEDIA

Image caption

بیمارستان افغان-چاپان (ژاپن) در کابل مرکز درمان بیماران مبتلا به کرونا

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان تایید کرده که حدود ۲۰ نفر از کارمندان ارگ ریاست جمهوری افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.