قیمت نفت به پائین‌ترین نرخ خود در ۲۱ سال گذشته رسید | اقتصاد | DW

به اشتراک گذاشتنیک بشکه نفت خام برنت (۱۵۹ لیتر) صبح روز دوشنبه اول اردیبهشت (۲۰ آوریل) به قیمت حدود ۲۷ دلار معامله شد. قیمت نفت خام “وست تگزاس اینترمیدیت” (WTI) نیز به نازل ترین نرخ خود در ۲۱ سال گذشته رسید و در بازار بورس۱۴ دلار و ۸۴ سنت داد و ستد شد.

بهای نفت در روزهای گذشته با شیوع بیشتر ویروس کرونا در جهان روز به روز افت بیشتری پیدا کرد. کاهش بهای طلای سیاه دلایل متعددی دارد. علاوه بر جنگ نفتی عربستان و روسیه بر سر مقدار تولید نفت، پرشدن انبارهای ذخیره نفتی چین و آمریکا نیز یکی دیگر از عوامل سقوط قیمت نفت بوده است. اما دلیل اصلی پائین آمدن قیمت نفت کند شدن روند رشد اقتصاد جهانی اعلام شده است.

در قیاس با اوایل سال جاری میلادی، نفت خام وست تگزاس حدود ۷۰ درصد و نفت خام جهانی برنت ۶۸ درصد سقوط کرده است. کارشناسان امور نفت گفتند که ادامه این روند کشورهای تولید کننده نفت از جمله اعضای سازمان اوپک، روسیه و آمریکا را مجبور کرده است که برای مهار سقوط بهای نفت توافق کنند.

سازمان کشورهای تولید کننده نفت (اوپک) و شرکا هفته گذشته بر سر کاهش تولید ۱۰ میلیون بشکه در روز به توافق رسیدند. با این حال بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضا، بهای نفت را به نازل‌ترین سطح در طی دو دهه اخیر رسانده است. 

دیوید لنوکس، تحلیل گر امور نفت می​گوید برای به دست آوردن تصویری واقعی از مقدار کاهش تقاضای نفت باید بحران کرونا را در سطحی جهانی مشاهده کرد.

به رغم کاهش روز به روز بهای نفت، کارشناسان امور نفت هنوز امیدارند تا پایان سال جاری میلادی وضعیت اقتصادی در جهان بهبود یابد و دوباره تقاضا برای نفت افزایش پیدا کند.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *