افزایش شش درصدی تردد و نامعلوم بودن روند کاهش کرونا در ایران | ایران | DW

به اشتراک گذاشتن


مرکز مدیریت راه‌ها در ایران روز دوشنبه اول اردیبهشت (۲۰ آوریل) خبر داد که با رفع محدودیت ترددهای بین استانی بر میزان آنها ظرف ۲۴ ساعت گذشته شش درصد افزوده شده است. در رسانه‌های ایران تصاویری به نمایش گذاشته شده که از ترافیک سنگین وسایل نقلیه شخصی در جاده‌ها و ورودی شهرها خبر می‌دهد. 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

«مرکز مدیریت راه‌های کشوری» با استناد به همین تصاویر اعلام کرده است: «براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار وگشت‌های شعب راهداری سراسر کشور، اکنون به‌ استثنای جاده‌های مسدود و ممنوع،‌ مابقی جاده‌های مواصلاتی کشور باز و تردد در آن ها به روال عادی در جریان است.» 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

آنچه این مرکز «روال عادی» خوانده اتوبان‌ها و جاده‌هایی پر از خودروهای شخصی است. چنانچه در ادامه گزارش نیز به ترافیک سنگین در آزادراه‌های میان تهران، کرج، قزوین و به ویژه حومه تهران اشاره شده است. 

آمار کرونا چه می گوید؟

با گذشت بیش از یک هفته از شروع فعالیت‌های اقتصادی و به دنبال آن افزایش تردد خودروها در سطح شهر و آزادراههای میان شهری، آمار جدید کرونا نیز از سوی وزارت بهداشت ایران اعلام شده است. 

خبرگزاری ایسنا به نقل از علیرضا جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت آمار مبتلایان به کرونا در ایران را تا روز دوشنبه ۸۳ هزار و ۵۰۵ نفر اعلام کرده که از این عده پنج هزار و  ۲۰۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند. شمار مبتلایان جدید از روز یکشنبه تا دوشنبه ۱۲۹۴ نفر بوده است. سه هزار و ۳۸۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

زمان فروکش کرونا معلوم نیست

بازگشتن به «روال عادی» در سطح شهرها و زندگی اجتماعی هم چنان مایه نگرانی در ایران است. محمد آسایی اردکانی، مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی در رابطه با امکانپذیر نبودن پیش بینی زمان دقیق فروکش کردن اپیدمی به ایسنا گفته است: «این مساله کاملا به رفتار مردم و عملکرد مسئولان برای شکستن زنجیره انتقال بیماری بستگی دارد».

او به برخی تغییر رفتارها از سوی مردم اشاره کرده که با آغاز فعالیت‌های اقتصادی به چشم می‌خورند. از جمله «عدم رعایت سیاست‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت در رابطه با فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و هوشمند». 

مشاور وزیر بهداشت هشدار داده که این می تواند “تبعات جبران ناپذیر” داشته باشد و گفته: «قطعا اگر ضوابط بهداشتی رعایت نشود، پیک بیماری مجددا باز می‌گردد و میزان مرگ و میر افزایش پیدا می‌کند.» به گفته آسایی اردکانی اگر حذف گام به گام محدودیت‌ها موفقیت آمیز نباشد، وضع به روال قبل بر خواهد گشت.

هشدار نسبت به حفظ فاصله اجتماعی و یا فاصله گذاری هوشمند در حالی داده می‌شود که نه حفظ فاصله در وسایل نقلیه عمومی در شهرهای بزرگ ایران ممکن است، نه حفظ فاصله در محیط های کاری. در این میان نبود حداقل تامین اجتماعی از سوی دولت نیز به بخش‌های بزرگی از مردم اجازه نمی‌دهد در خانه بمانند. آنها باید برای گذران زندگی و نگرانی از اخراج سر کار بروند.  

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *